Не е страшно што ДУИ преговара со терористи, проблем е што не ги известува безбедносните служби

Според нашите соговорници, поранешни и сегашни припадници на безбедносни и разузнавачките служби, средбите и контактите на раководството на ДУИ со водачите и членовите на терористичката група се сосема легитимни и нема ништо спорно во тоа. Но, фактот што за тие средби и нивната содржина, односно информациите кои се добиени не биле известени безбедносните служби, УБК и АР, секако е голем проблем Потпретседателот на ДУИ, Садула Дураку, неколку дена пред акцијата во кумановското Диво Насеље, во која беа убиени осуммина полициски специјалци во Косово, се сретнал со еден од водачите на терористичката група - Сами Ушкини алијас Командант Соколи, со кого има контакти уште од 2001 година за време на конфликтот во нашата држава. Бил испратен по налог на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, кој дента на акцијата пак преговара со терористите за нивно предавање.Безбедносните служби, УБК и АР, никогаш не добиле информација од ДУИ, Ахмети или Дураку, за средбата со Ушкини на четири дена пред крвавата пресметка. Дураку самиот тврди ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Позадината на нападот на караулата и инфилтрацијата на терористите во Куманово открива внатреалбански конфликт чија цел е делегитимирање на ДУИ и наметнување на друга раководна структура во партијата, а дестабилизацијата на Македонија и евентуален нов Рамковен договор е планирана последица на тие активности. Сите безбедносни агенции во регионот, вклучувајќи ги и македонските, целосно потфрлиле во овој случај бидејќи се повеќе очиледни докази и информации кои излегоа на површина биле игнорирани, занемарени или пак чувани во тајност и не биле разменети Терористичката група која беше елиминирана во Куманово со месеци ги планирала акциите во Македонија чија цел била дестабилизација на државата и делегитимирање на раководството на ДУИ и наметнување на свои луѓе внатре во партијата кои би биле поствени на нивни места, а би биле избрани од нив, односно од патрони во Косово. Водачите на групата, командниот кадар на поранешната 113 бригада, за своите планови отворено зборувале и на социјалната мрежа Фејсбук уште на ...
| | веќе видена | слични

Српските разузнавачи добиле информации за намерите на албанските терористи за Македонските немири, да преминат на српска територија. На Србија и се заканува опасност од терористички акции во наредните 20 дена. Околу 50 албански терористи се спремаат да поминат од Косово и Метохија на територија на општина Прешево, и од таму да дејствуваат. Српските медиуми дознаваат дека овие доверливи разузнавачки информации кои со разузнавање се добиени, се стигнати до штабот за координација на безбедносните служби на Србија. Со оваа драматична проценка, спрема инфромациите со кои се располага, запознаени се две државни институции на Србија, а се припремаат сите потребни мерки за да се спречат терористичките злодела доколку ги има. Проценктие се, дека не е исклучена опасноста дека вооруженуите екстремисти ќе се обидат во централна Србија да отворат конфликт како во Куманово. Се претпоставува дека првите мети би биле воени и полициски објекти. Спрема податоците на оперативците, меѓу потенцијалнтие напаѓачи има добро обучени ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев синоќа на својот Фејсбук профил и честиташе на нашата претставничка Тамара Тодевска, која го освои осмото место на финалето на Евровизија ...
сите 347 | | | веќе видена

Федералната администрација за воздухопловство ги предупреди американските комерцијални авиони кои летаат над водите на Персискиот Залив, дека ризикуваат да ...
сите 165 | | | веќе видена

Времето денеска претпладне ќе биде сончево со умерена облачност, а во текот на денот ќе дува слаб до умерен, а во источните делови засилен ветер од југоисточен ...
сите 237 | | | веќе видена

Вклучувањето на опозицијата во евроинтегративните просеци, пред сè во реформската агенда, може да биде првиот чекор во помирувањето. Новиот претседател Стево ...
сите 281 | | | веќе видена

Ова беше нивна прва средба, со оглед дека премиерот не присуствуваше на инаугурацијата на шефот на државата пред четири дена. Денеска портпаролот на Владата , ...
сите 237 | | | веќе видена

На социјалните мрежи потсетување на изјава на пратеникот Павле Богоевски кој е под притисок да си даде оставка откако во скандалот “кокаин за пратеник” беше ...
сите 219 | | | веќе видена

Се задржува трендот на регистрирање на голем број на заболени од мали сипаници во државата. Во изминатата недела бројот на новорегистрирани заболени изнесува ...
сите 192 | | | веќе видена

Цената на нафтата на светските берзи порасна на 73 долари за барел поради намалувањето на понудата и загриженоста поврзана со нов можен прекин на испораката од ...
сите 120 | | | веќе видена

Британскиот принц Вилијам, неодамна говорејќи за смртта на својата мајка, принцезата Дијана, ја опиша тагата што ја почувствувал како болка што не може да се ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Не е страшно што ДУИ преговара со терористи, проблем е што не ги известува безбедносните служби

Од:
До кого (е-маил):
Порака: