Карвахал не го гризнал Манџукиќ

Европската фудбалска асоцијација нема да покрене постапка над Дани Карвахал за неговото наводно гризнување на Марио Манџукиќ на градското дерби во Лигата на шампиони, Атлетико –Реал. Одлуката е донесена по разгледување на снимката од дуелот но и по јавната потврда на Манџукиќ дека не бил гризнат. Од друга страна УЕФА потврди дека се разгледуваат ситуациите за втрчувањето на терен како и блокирање на скалите на стадионот Винсенте Калдерон.
| | веќе видена | слични

ЛИГА НА ШАМПИОНИ Тренерот на Монако, Леонардо Жардим, ги обвини судиите, откако неговиот тим загуби со 1:0 на првиот меч од четврт-финалето на Лигата на шампиони против Јувентус. Италијанскиот првак дојде до победата со голот на Артуро Видал од пенал во 57. минута на својот стадион. Сепак, Жардим смета дека судиите требало да досудат слободен удар, место пенал, бидејќи дефанзивецот Рикардо Карвалјо го фаулирал напаѓачот Алваро Мората надвор од казнениот простор. - Резултатот е последица на погрешна одлука на судискиот тим. Резултатот не е реален одраз на она што се случуваше на теренот - кажа португалскиот стратег. Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри, е презадоволен од резултатот, посебно што неговиот тим не прими гол на домашен терен. Фото АП Во Мадрид, Реал ниту во седмиот дуел со Атлетико сезонава не успеа да забележи победа, откако двата тима одиграа без голови на "Висенте Калдерон". "Кралевите" имаа посериозни шанси, но голманот Јан Облак успеа да ја сочува сопствената мрежа. Голманот на Реал ...
| | веќе видена | слични

Првиот четвртфинален дуел во Лигата на шампионите (ЛШ) помеѓу градските ривали Атлетико и Реал заврши без голови, 0-0 и тоа беше седми меѓусебен меч сезонава на кој Атлетико остана непоразен од градскиот ривал (Атлетико оствари четири победи и три ремија) ЛШ, ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ Последниот натпревар во ЛШ без голови „кралевите“ го одиграа на 27 ноември 2007 година против Олимпијакос. Ова беше втор меч од последните 47 на кои Реал не постигнува гол. Натпреварот на стадионот „Висенте Калдерон“ го обележаа двајцата голмани, Икер Касилјас и Јан Облак. Голманот на „кралевите“, Касилјас, постави нов рекорд, бранејќи по 147. пат во ЛШ, а младиот 22-годишен Словенец Облак беше најзаслужниот што Атлетико остана непоразен на овој меч со неколкуте одлични одбрани, особено во првиот дел, во кој гостите беа подобриот тим. Кристијано Роналдо остана на бројката од 75 гола во ЛШ, колку што имаше до вчера и неговиот конкурент од Барселона, Лионел Меси, чиј тим синоќа му гостуваше на ПСЖ. Фудбалерите на Атлетико, особено Хрватот ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Напаѓачот на Атлетико Мадрид Марио Манџукиќ се стави во одбрана на фудбалерот на Реал Мадрид Дани Карвахал кој наводно го гризнал во текот на првиот меч од четвртфиналето од Лигата на шампионите. Хрватскиот фудбалски интернационалец на својот твитер профил напиша дека немало никакво грзинување. „Нема причина за полемика бидејќи Карвахал не ме гризна“, рече Манџукиќ, кој на тоа додаде дека натпреварот на „Винсенте Калдерон“ бил интересен за двете екипи. На Интернет се појавија и слики на кои Карвахал наводно се обидува да го гризне Манџукиќ. Инаку Карвахал исто така преку друштвените мрежи порача дека тоа не се случило. Првиот натпревар од четвртфиналето од Лигата на шампионите меѓу Атлетико и Реал Мадрид заврши без голови, а реваншот се игра во среда на „Сантијаго Бернабе“.
| | веќе видена | слични

Во лигата на шампионите стартуваше четвртфиналето со првите натпревари кои се одиграа синоќа. Во градското дерби Атлетико и Реал одиграа без голови 0-0, додека Јувентус минимално славеше над Монако со 1-0. Реал Мадрид на „Винсенте Калдерон“ започна фуриозно, а теренската иницијатива во првиот дел Реал не успеа да ја искористи. Главен ‘виновник’ за тоа е голманот на Атлетико Јан Облак кој имаше шест успешни интервенции. Словенецот два пати ги бранеше ударите на Бејл и Родригез, а потоа и на Роналдо и Карвахал. Шансата на мечот ја имаше Бејл во четвртата минута кога излезе сам пред Облак кој со волшебна интервенција го спаси својот гол. Во првиот дел Атлетико два пати се закани и тоа во финишот преку Гризман. Второто полувреме донесе сосема поинаква игра, Атлетико успеа да го помести тежиштето на играта на противничката половина што му овозможи многу полесно да се справи со нападите на противникот. Особено домашниот тим беше опасен во последните 15 минути од мечот кога Марио Суарез со ножички не успеа да го ...
| | веќе видена | слични

Атлетико Мадрид и Реал Мадрид ќе продолжат од нула во реваншот од четвртфиналната фаза во Лигата на шампиони на УЕФА, а Јувентус ќе патува со минимална предност во Монте Карло по триумфот на домашен терен над Монако со 1:0. Пресметката за Мадрид заврши без победник и притоа немаше ниту победник. Репризата од ланското финале донесе типичен судир кога се Атлетико и Реал во прашање. Претставата на „Висенте Калдерон“ беше исполнета со многу борбеност, тензии, прилики на обете страни и неизвесност до последното судиско огласување. Првиот дел му припадна на „кралскиот клуб“, кој во продолжението беше успешно одржуван на дистанца од целта. На крајот мрежите на Шпанецот Икер Касилјас и Словенец Јан Облак, сепак, останаа мирни. „Се' е отворено. Противникот играше подобро во првиот дел, а нас не' спасуваше Јан Облак. Потоа ја променивме играта и ги оддалечивме гостите од нашиот гол. Вториот дел беше токму онаков каков што очекувавме. Фантастична работа заврши Марио Манџукиќ, кој одлично се носеше со Рамос и Варане. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 235 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

По топлотниот бран изминатите денови, новата работна недела во гостиварскиот регион носи дестабилизација на времето, пад на дневната температурата и врнежи. ...
сите 190 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Карвахал не го гризнал Манџукиќ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: