Заев: Груевски за сопствени интереси менувал ДУП-ови во Центар

Шест нови разговори за кои, како што тврди лидерот на СДСМ Зоран Заев, се направени од домашни служби, вчера беа објавени во партиското седиште. Имено, станува збор за нова бомба на социјалдемократите, која се однесуваше на, според аудиоснимките, парцели во општина Центар. Наводно, премиерот Никола Груевски за сопствени интереси менувал Детаљни урбанистички планови. Презентирани беа снимки со разговори меѓу Груевски и Миле Јанакиески и Дејан М. Урко и Сашо Мијалков. Заев тврди дека со снимките се докажува оти Груевски е сопственик на две парцели во Општина Центар со површина од 2.700 м2 и над 11.000 м2. Според она што беше објавено, поради интересите на премиерот, се менувале ДУП-ови во општина Центар и тоа Тасино Чешмиче 1 и Kапиштец-Водно. Во првиот урбанистички план се објектите „Панорама“ и десеткатниците, а во вториот се две локации над „Панорама“. Првите локации, како што рече, добиле маркички за семејно домување со посебен режим, а сопственици се „Kара“ на Орце Kамчев и офшор-компанијата „Ексико“. На ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на СДСМ Зоран Заев повторно одржа прес-конференција во седиштето на СДСМ во Скопје, на која објави повеќе наводни телефонски разговори. Во рамки на т.н. бомба 12, Заев објави повеќе нелегално добиени снимки за кои тој тврди дека многу говорат за начинот на кој се врши изборот на судии и јавни обвинители во Република Македонија. Одговарајќи на новинарско прашање за тоа кои се амбасадорите кои биле прислушувани, Заев парадоксално рече дека се придржува до Виенската конвенција и нема да објавува приватни телефонски разговори. И покрај обвинувањата на СДСМ и на Заев дека токму опозицијата била прислушувана, јавноста сеуште не доби ниту еден телефонски разговор од функционерите на СДСМ, туку повторно на мета беа актуелните министри и државни функционери. Исто така , треба да се напомене дека опаѓа интересот на јавноста за следење на т.н. бомби во живо. Бомбата 10 која се одржа во неделата пред масовниот граѓански собир на ВМРО-ДПМНЕ беше следена од речиси 5.600 граѓани, а денешната беше проследена само од ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на опозицијата тврди дека снимките покажуваат дека Груевски е сопственик на две парцели во општината Центар, со површина од2.700 квадратни метри и над 11.000 квадратни метри ДЕСЕТТА „БОМБА“ НА ОПОЗИЦИЈАТА Интересот на власта за парцели во општината Центар, односно во населбите Тасино Чешмиче и Водно, кои биле дел од промената на Деталниот урбанистички план се уште еден доказ за голем број на криминалите и злоупотребите на власта, изјави вчера Зоран Заев, лидер на СДСМ, на прес-конференција, каде што ја објави десеттата по ред т.н. „бомба“. Презентираните шест разговори, според Заев, се меѓу премиерот Никола Груевски и Миле Јанакиески, министерот за транспорт и врски, и меѓу Дејан М.-Урко и Сашо Мијалков, директор на УБК. Од аудиоразговорите, како што вели Заев, станува јасно зошто по секоја цена се менувале деталните урбанистички планови, по чиј налог и кој имал интерес од тоа. Опозицискиот лидер соопшти дека во најголем дел од наводните разговори меѓу Груевски и на Јанакиески се разменуваат ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на опозицијата од партиското седиште на „Бихаќска“ порача дека само оставки и преодна влада се излез од политичката криза Лидерот на опозицијата Зоран Заев денеска ја објави и десеттата бомба на која презентираше шест разговори во врска со промените во деталните урбанистички планови во општина Центар, купувањето атрактивни локации на Водно и случувањата околу претседавачот на Советот, Мирослав Шиповиќ. Половина час пред одржувањето на собирот на владејачката ВМРО-ДПМНЕ во Скопје, лидерот на опозицијата од партиското седиште на „Бихаќска“ порача дека само оставки и преодна влада се излез од политичката криза. Заев уште еднаш повтори дека ќе ги објави сите снимки на кои се слуша за криминали, без разлика на партиската припадност на соговорниците, без разлика дали се на ДУИ или ДПА. Опозицијата презентираше шест аудиоснимки, но и документи, за како што се тврди, интересот на власта за парцелите во општина Центар, Тасино Чешмиче и Водно, кои беа дел од промената на Деталниот урбанистички план. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Зоран Заев продолжи со монтирани и креирани снимки да го спроведува своето сценарио. Притоа, знаејќи дека нема што да објави, самиот коментира, самиот прави воведи, самиот прави нечесни конструкции и истите тие монтирани снимки ги става во манипулативен контекст. Ова е реакцијата на Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ во врска со објавувањето на десетта „бомба“ на опозицијата. Според владејачката партија, Заев и СДСМ самите веќе го делегитимирале своето сценарио за креирање на нестабилност, лажење на јавноста и насилно преземање на власта. „Самиот Зоран Заев призна дека соработувал со странска служба, призна дека купувал комјутери и автомобили на главниот осомничен Зоран Верушевски, неговите соучесници самите го признаа делото, самата партија СДСМ призна дека ги монтира и ги сецка разговорите кои ги објавува“, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Според нив, „дури и членовите на СДСМ не му веруваат на Зоран Заев и неговиот гнасен заговор со странската служба“. „Впрочем граѓаните јасно на секој изборен циклус кажуваат кому ...
| | веќе видена | слични

Скандалот со прислушкувани разговори во Македонија уште еднаш го стави во центарот на вниманието на јавноста начинот на кој се менуваат и усвојуваат урбанистичките планови. Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Зоран Заев на денешната прес – конференција презентираше аудио материјали во кои премиерот Никола Груевски говори за менување на урбанистички планови во скопската општина Центар, како што наведуваат од СДСМ, во функција на купување лични имоти. Според претседателот на СДСМ, во објавените аудио снимки се говори за менување на урбанистичкиот план Капиштец – Водно. „Станува збор за две многу атрактивни локации на кои удрил мерак Никола Груевски и дошол до нив. Денес нивната вредност е над 5.000.000 евра“, изјави Зоран Заев. Од СДСМ ги презентираа некогашните и сегашните ДУП-ови, заедно со имотни листови на сопствениците на градежните парцели на подножјето на Водно. На првата локација, на крајот од улицата Питу Гули, четири парцели со намена за спорт и рекреација се пренаменети во ...
| | веќе видена | слични

Опозицискиот СДСМ ги презентираше десетите по ред прислушувани разговори. Според лидерот заев, шесте објавени разговори разоткивале како врвот на извршната власт наредувал менување на деталните урбанистички планови, едниот Тасино Чешмиче 1 , другиот план Капиштец - Водно , за кои како што вели, имале интереси. Лидерот на опозицијата , одговорајќи на новинарско прашање рече дека не ја свикал прес- конференцијата порано од вообичаено стравувајќи поради закажаниот собир на ВМРО ДПМНЕ, бидејќи како што рече граѓаните веќе биле уверени дека кога се работи за вистината и слободата, демократијата и иднината на Македонија нема место за стравување. Заев остана на ставот дека само оставка на премиерот Грувески и неговата влада и формирање преодна влада е излез од политичката криза во која се наоѓа земјава. Фиљана Кока
| | веќе видена | слични

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 187 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 244 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 156 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 72 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заев: Груевски за сопствени интереси менувал ДУП-ови во Центар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: