Амди се опоравил по наводниот напад, денес митингуваше со црвено шалче


Пратеникот Амди Бајрам, коалициски партнер на Груевски, денес митингуваше во спортскиот центар „Борис Трајковски“ на собирот на ВМРО-ДПМНЕ. Тој седеше до сопственикот на Европски универзитет, Бојо Андревски, а двајцата носеа црвени шалчиња. Очигледно Амди Бајрам сосема се опоравил по наводниот напад во ГТЦ во средата, кога тврдеше дека бил нападнат од човек близок до Заев. Тој тоа го кажа во телефонски разговор за медиумите блиски до власта, но МВР во официјалниот извештај за настанот соопшти дека се работело за вербален напад и навреди, а не физички напад, како што кажа Бајрам. Бајрам претходно со сите сили ја бранеше министерката за внатрешни, Гордана Јанкулоска, која, во една од снимките кои ги објави опозицијата, употребува навреди за Ромите. Највпечатлив беше настапот во вестите на Сител телевизија, каде заедно со Латас ја бранеа Јанкулоска , велејќи дека Ромите не требало да и се лутат за навредите. Ве потсетуваме на спорниот разговор, во кој Бајрам и Латас не гледаа ништо спорно. Разговор на Гордана ...
| | веќе видена | слични

Разговор помеѓу Гордана Јанкулоска и Сашо Мијалков СМ: Него да те прашам една работа. Ние кога биравме судии у 1-ца… ГЈ: Аха СМ: Имам овдека забележано 72-ка Лидија Петровска. Кој ја предложи неа? ГЈ: Чекај да видам у тефтерчево… СМ: Ај види ГЈ: Сега не ми текнува по името…само да..тука ми е баш на маса, секунда, извини…За 1-ца беше? СМ: Да, за 1-ца и таму ја избравме. Ја ја видов, мене ми фати око, беше добра. Многу ме интересира кој ми ја предложи. ГЈ: Сега, сега, јас вртам дур збориме со тебе… СМ: Да. ГЈ: По списоциве…2-ка, 2-ка, Апелација…Марфиев закон…1-ца сигурно ми е на крај…еве стасав до 1-ца, само да видам…овде не ми се испозаокружени, а еве уште еден…Лидија Петровска, Сашка ја предложила, 72 број. СМ: Аха. Сашка? ГЈ: Еве. Да. СМ: Добро. ГЈ: И има и на рака напишано горе самото…нели она ни ги праќа материјалите… СМ: Да, да, да. ГЈ: Она има напишано на рака и плус, после тоа кога сме разговарале, значи сме ја штиклирале и уште еден плус и имам стаено, претпоставувам тоа врз основа на ...
| | веќе видена | слични

Слушаш и не можеш да веруваш. Силванева дава отчет на Грујо. Оговарачка. Амори Силее – како што ја викаат во село Баница, как ќе се појавеш у Струмица? Знааш ли ти шо значи секоја фирма да ти даде 50 000 денари во тие тешки услови? Заработила ли си ти 50 000 денари со својот труд? Замислејте: 1. Рекетот е тргнат – чинаш возо тргна за Миравци 2. Нема фирма што не е изрекетирана!, а тај пак – веќе ми е мизерно името да му го спомнам, тај па праа дефиниции за спонзорство и рекет!!! Саа две пораки имам јас: 1. Видехте ли? Коо ви викааме ние – Струмица знае – вие цела влада ја донесете тука за изборите, ама џабее – само се направихте персони нон грате во Струмица. Пробајте пак дојдете! 2. Грујоо ти ќе поднесуваш кривична пријава против Зоран Заев за барање пари за поткуп! Ти?! Спонзорство или рекет? Што беше? на тава прашање ќе одговори во најбрзо време другар ти – Зврлевски, лично тој! ЗАСРАМЕЈТЕ СЕ – Бонева, Гошев и Пишев – против својот сопствен струмички народ! Пуу, јазк што сте од Струмица Фејсбук статус на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Не би сакал да коментирам ништо. Не ја знам валидноста на тие материјали. Толку имам да кажам. Ова за Плусинфо го изјави пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Славе Гошев. Неговото име беше спомнато во вчера објавената снимка од телефонски разговор, за кој опозициската СДСМ вели дека е воден помеѓу поранешната координаторка на ВМРО-ДПМНЕ и сограѓанка на Гошев, струмичанката Силвана Бонева и премиерот Никола Груевски. Во стенограмите кои вчера ги објави СДСМ, Бонева на премиерот Груевски му вели дека Гошев во предизборната кампања ги рекетирал сите фирми во Струмица: Разговор помеѓу Силвана Бонева и Никола Груевски СБ: Ќе треба да внимавате за рекетот и за се тоа што ми го кажувате, пресликано се е Струмица. Јас му кажав на Миле, за време на кампањата, он малку го излажа Ставревски за да не му писка. Оти тоа било пред Миле нели да стигне во Струмица, рекетот што се правел во фирмите во Струмица. Меѓутоа, рекетот не беше на почетокот на кампањата, туку негде до средина на кампањата течеше, и тоа ненормален рекет. Нема ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Разговор помеѓу Миле Јанакиески и Горан Трајковски МЈ: Ало? ГТ: Што праите? МЈ: Добро. ГТ: Задоволни од ова денеска? МЈ: Пиштење, вриштење, што да ти кажам. ГТ: А? МЈ: Пиштење, вриштење. ГТ: Ние од 24 колку списокот го дале, 8 казни јаки паднале по 4.800 евра, две затварања, да, кај овие откупувачите за непресметан персоналец при откуп и дуќани. Ама овие ти што ми ги спомињаш 4 дуќана кај Циганите, у тоа Турско маало, тој список никој не им го дава на нашите. МЈ: Ама не, не. Таму тие се на лице место шо…нема список. ГТ: Е па што на лице место, ама треба некој да им каже. Ја ги прашувам моите бевте ли во тоа Циганско маало, 4 пиљари што има да ги видите? Не бе вика, никој не не однесе. МЈ: Ај нека му се јават на Славе на овој, координаторов, нашиов. Да ти дадам број? ГТ: Имам ја од Славе број. МЈ: Епа, јави му се, че ти каже. ГТ: Да, да. МЈ: Ајде. ГТ: Друго што сакав да те прашам. Нели ние у неделата кога беше митингот, кај Маријан бевме у контрола, Зоки бараше контрола… МЈ: Знам, знам. ГТ: Што се здавиле ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Разговор на Миле Јанакиески со соговорник С: Ало? МЈ: Да. С: Ѓоко, Ѓоко е на телефон, директорот Горан ми го даде бројот. МЈ: Да. С: Од Управа за приходи, треба да се слушнам со Вас, ми рече директорот. МЈ: Значи, за Циганско маало го барав... С: Да. МЈ:...во Струмица. Значи денес ќе влезе пазарна таму. Еден дуќан е полн со брашно до врв, а другите затвориле. Ве молам јаки инспекции таму, секој ден. С: Вака сега, јас сум од Скопје, се знаеме министре. МЈ: Да де да. С: Вака сега. Таму има митинг Љубе Бошковски. Да одиме со полиција, ќе излезе инцидент гарант таму. МЈ: Кога има? Вечер има Љубе, нема денеска? С: Вечер, вечер има митинг Љубе Бошковски. Ние поминавме, се собираат. Минатиот пат ЕС-ДЕ-ЕС имаше митинг, отидовме, откажавме. МЈ: Ама луѓе, не ја бива таа работа. Че им дозволиме да делат... С: Е па да одиме ние. МЈ: Појдете си вие контрола. Фискални нема - и затворете. Шо!? С: Да одиме ние. Пазарна таму се или не се таму? МЈ: Завршија пазарна. С: Сега да влегуваме ние. Него ...
| | веќе видена | слични

Во снимките коишто денеска ги објави СДСМ, пратеничката Силвана Бонева на премиерот Никола Груевски му вели дека нема фирма која не била рекетирана за време на кампањата во Струмица. Пратеничката од Струмица вели дека за ова одговорен бил нејзиниот колега од Собранието и сограѓанин, Славе Гошев. Tранскрипт 6. Разговор помеѓу Силвана Бонева и Никола Груевски СБ: Ќе треба да внимавате за рекетот и за се тоа што ми го кажувате, пресликано се е Струмица. Јас му кажав на Миле, за време на кампањата, он малку го излажа Ставревски за да не му писка. Оти тоа било пред Миле нели да стигне во Струмица, рекетот што се правел во фирмите во Струмица. Меѓутоа, рекетот не беше на почетокот на кампањата, туку негде до средина на кампањата течеше, и тоа ненормален рекет. Нема фирма што не е изрекетирана во Струмица. И многу лошо тоа се одрази на... НГ: Кој рекетирал? СБ: ...на самата кампања. Славе Гошев. НГ: Од кого? СБ: Славе Гошев. Фирма нема што не е изрекетирана во Струмица... НГ:Чекај, ама рекет, што е рекет? СБ: И ...
| | веќе видена | слични
2 копии

СДСМ објави снимки за кои кажа дека се помеѓу Гордана Јанкулоска и пратеникот Васил Пишев на кој му дава инструкции како каде што имале тесен резултат да не потпишуваат записници, оти потоа луѓето ќе ги ваделе “за уши“. Разговор помеѓу Гордана Јанкуловска и Васил Пишев ВП: Кажи министерке? ГЈ: Ало, Васе, како е ситуација? ВП: А бе добро е тука, ама се топи тоа… ГЈ: Види, му кажав на Славе таму каде што мислите дека е тенко не потпишувајте записници, оставајте простор за приговор. ВП: Добро, готово… ГЈ: Оти неаме контрола таму. Остајте простор, па после за уши, циган по циган ќе ги вадиме. Хаха ВП: Важи, договорено. ГЈ: Сега мора така, оти затворени се избирачките места. ВП: Одма. ГЈ: Ајде. Разговор помеѓу Гордана Јанкуловска и Славе Гошев ГЈ: Важи Мирко, штом имаш нешто јавувај. Ало, ало? СГ: Министерке? ГЈ: Кажи бе Славе. СГ: А бе тесна е разликата, имаме две во ризични мест во џупците, нешто да направиме таму, инцидент, за да се прегласат. Таму има 3.000 гласачи. Значи само 500 разлика губиме, уште три ...
| | веќе видена | слични

Рекет врз фирми, притисоци врз гласачи, забошотување инциденти, штанцање лични карти, да не се потпишуваат записници, да се кријат гласачки ливчиња, и други изборни манипулации кои се случувале во Струмица за време на локалните избори во 2013 објави денеска пратеникот Панче Орцев од СДСМ, во таканаречната 11 – та бомба. Од СДСМ велат дека го децентрализирале проектот „Вистината за Македонија“, за да може, вистината да допре насекаде и до секого. По општина Центар, денеска сме во Струмица, рак-раната на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, градот којшто и покрај многуте валкани и недемократски криминални дејствија, никогаш не успеаја да го освојат. Панче Орцев, СДСМ. „По општина Центар, денеска сме во Струмица, рак-раната на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ, градот којшто и покрај многуте валкани и недемократски криминални дејствија, никогаш не успеаја да го освојат“, рече пратеникот Панче Орцев. Во разговорот, како што велат од СДСМ, меѓу Силвана Бонева и Никола Груевски, женскиот глас објаснува дека за време на ...
| | веќе видена | слични

Во снимените телефонски разговори коишто денеска ги објави СДСМ, министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска на свoите колеги Зоран Ставрески и Никола Тодоров им се исповеда дека нивни сопартијци пукале за време на изборите во Струмица, меѓутоа полицијата „глумела дека пукале од гасен пиштол“. Јанкулоска во разговорот со Тодоров вели дека човекот што пукал бил сопругот на директорката на затворот. Транскрипт 17. Разговор помеѓу Гордана Јанкулоска и Никола Тодоров НТ: Да ГЈ: Нино... НТ: Кажи ГЈ: Абе да се искоординираме со каков тон да одиме за изб ориве пошто реално има повеќе инциденти отколку во првиот круг НТ: Даа.. ГЈ: Да видиме како да ја фатиме работава... НТ: Види ја им реков на овие сите да искачаат да викаат мирно е со некои инциденти помали ваму таму... ГЈ: Ја го одложив пресот у 12 пошо не знам како да ја тераме за у два го презакажавме НТ: Не не па да подобро е да нема многу од ваша страна а?Океј е од Влада, ние закажавме ГЈ: Па затоа се координираме, освен ако ние не одлучиме дека ни ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Оттука, ВМРО-ДПМНЕ нема никаков кредибилитет да зборува за Охридскиот регион после 11 години свесно уништување и загрозување на природното и културно ...
сите 77 | | | веќе видена

 На вчерашната седница на Владата беше усвоена измената на начинот за остварување на правото за користење на мерката 115 „Поддршка за активен женски член во ...
сите 52 | | | веќе видена

Лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети за реконструкција на Владата прво ќе разговараат со сопартијците па потоа на лидерско ниво, ова вчера беше ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Амди се опоравил по наводниот напад, денес митингуваше со црвено шалче

Од:
До кого (е-маил):
Порака: