Раиконен: Не сме далеку од Мерцедес во тркачки ритам

Себастијан Фетел ја започна новата сезона со освојување на третото место во трката за Големата награда на Австралија, успех кој му го овозможи стратегијата на екипата со тоа што влезе два круга порано од Фелипе Маса, кој пак заглави зад Даниел Рикиардо. - Мислам дека ова беше одлична трка за нас. Не е победа, но за нас има такво чувство, бидејќи е големо олеснување по страшната сезона лани, бидејќи знаеш дека болидот работи добро. Луѓето направија одлична работа со моторот и шасијата, поради што упатувам комплименти до сите во Маранело. До сега бев таинствен навивач на Ферари, а сега можам да бидам и официјално. Постои нешто магично околу самото место и се чувствувам среќен,- рече Германецот по трката. Тој повтори дека е „на седмо небо“ и дека е почестен што седи во црвениот болид, како и дека имало голема поддршка од трибините кои биле полни со знамиња. Воедно, тој потенцираше дека немало допир со тимскиот колега Раиконен, иако Финецот имал подобар старт, но потоа заради нивниот дуел загубил неколку ...
| | веќе видена | слични

Луис Хамилтон со победа ја почна одбраната на титулата во Формула 1, откако вчера победи на првата трка сезонава, за големата награда на Австралија во Мелбурн. Хамилтон и Розберг по трката ФОРМУЛА 1 Хамилтон трката ја почна од првата позиција и водството не го испушти во ниту еден момент. Тоа е негова 34-та победа во кариерата. Неговиот тим, Мерцедес, стигна до т.н. еден-два победа, бидејќи Нико Розберг го освои второто место. Себастијан Фетел заврши на третата позиција на дебито во Ферари. На стартот на трката се најдоа 15 возачи, а низ целта поминаа само 11. Пласман на првата трка сезонава ВОЗАЧ ТИМ ВРЕМЕ БОДОВИ 1. Луис Хамилтон Мерцедес 1:31:54.067 25 2. Нико Розберг Мерцедес +1.36 18 3. Себастијан Фетел Ферари +34.523 15 4. Фелипе Маса Вилијамс +38.196 12 5. Фелипе Наср Заубер +95.149 10 6. Даниел Рикиардо Ред Бул +1 круг 8 7. Ниkо Хулкенберг Форс Индија +1 круг 6 8. Маркус Ериксон Заубер +1 круг 4 9. Карлос Саинс ...
| | веќе видена | слични

Кими Раиконен неславно ја заврши трката за Големата награда на Австралија, но не по своја вина. Механичарите на Ферари лошо му го прицврстија тркалото во самата завршница од трката, па Финецот мораше да се откаже. 35-годишниот Раиконен остана без бодови, но не по своја вина. При последното влегување во боксот, механичарите на Ферари лошо го прицврстија тркалото по што мораше Финецот да се откаже. „Разочарувачки е да не се заврши трката. Можевме да го притиснеме Вилијамс во завршницата да ги немаше тие проблеми. Многу работи се случија против нас“, изјави Кими Раиконен чиј тимски колега Себастијан Фетел заврши на победничкиот пиедестал како третопласиран на вчерашната трка во Мелбурн за Големата награда на Австралија. „Не сум среќен во овој момент но сè уште верувам дека не сме далеку од Мерцедес. Сè зависи од трка до трка, сигурен сум дека можеме да бидеме на самиот врв, но мораме да се подобриме на квалификациите“, заклучи Раиконен. Италијанскиот тим можеше да се соочи со казна за следната трка во Малезија ...
| | веќе видена | слични

ПОЧНА НОВАТА СЕЗОНА ВО ФОРМУЛА 1 Луис Хамилтон ја почна одбраната на Ф-1 титулата со лесниот триумф во Австралија, а Мерцедес дојде до еден-два финиш, благодарение на пласманот на Нико Розберг на втората позиција. Новото засилување на Ферари, Себастијан Фетел, заврши како трет. Ова беше 34. победа во кариерата на Хамилтон, а прва во Мелбурн по пауза од седум години. Британецот стартуваше од пол-позицијата и во ниту еден момент не дозволи друг да застане на чело на поредокот, постојано држејќи го на дистанца тимскиот колега Розберг. - Одлично е да се почне сезоната на начин на кој што ја завршивме ланската. Не беше толку лесно како што изгледаше, бидејќи Нико на моменти беше многу брз и ми правеше притисок - изјави Хамилтон. Покрај Мерцедес, можеби, најсреќниот тим по првата трка сезонава е Заубер, откако дебитантот Фелипе Наср заврши на петтото место, а Маркус Ериксон на осмото. Само 11-мина пилоти стигнаа до целта. Откако Манор го откажа учеството, на стартот се појавија 17 болиди, но стартуваа само 15, ...
| | веќе видена | слични

Спорт Првата „Формула 1“ трка во сезоната 2015-та ни донесе двоен триумф на Mercedes. Првото место го освои светскиот шампион Луис Хамилтон, пред својот клубски колега Нико Розберг, додека на третото успеа да се искачи Себастиан Фетел. Четврти низ целта помина одличниот Фелипе Маса, а по него следуваше вториот Фелипе – Наср со Sauber, кој беше изненадување на денот. Покрај споменатите возачи, бодови освоија 6-пласираниот Рикиардо, 7-от Нико Хулкенберг, на осмото место заврши вториот Sauber со Маркус Ериксон зад воланот, 9-то пласираниот Карлос Саинц и 10-от Серхио Перез. „Се уверив дека повторно имам шампионски болид и тоа ме радува“, рече Луис, од кога на Алберт Парк ја освои својата 34-та победа во каријерата. Розберг беше задоволен со второто место: „Луис возеше совршено, токму како светски првак. Ќе морам да бидам лудо добар оваа сезона, ако сакам да го победам“, истакна Нико. Red Bull разочара во Австралија, Даниел Рикиардо беше дури шести, додека Даниил Квјат воопшто не ни стартуваше заради квар. ...
| | веќе видена | слични

Возачот на Mercedes, Луис Хамилтон е победник на трката за Големата награда на Австралија во Мелбурн, со која започна новата сезона во Формула 1 шампионатот. Бранителот на титулата во текот на целиот викенд во Австралија беше доминантен од почеток до крај. Хамилтон првата трка ја заврши во време од 1:31:54.067. Второто место со зад Хамилтон со заостанување од секунда и половина го зазеде тимскиот колега Нико Розберг, за потврда на доминацијата на екипата на Mercedes. Третото место на подиумот го зазеде германскиот возач Себастијан Фетел кој воедно го имаше и своето деби за екипата на Ferrari. Трката на патеката во Алберт Парк ја завршија само 11 возачи, а поени не освои само Британецот Џенсон Батон од McLaren, кој низ целта помина како последен, 11-ти. Речиси сите тимови, освен Mercedes, уште на самиот почеток на сезоната имаа многу дефекти. Што се однесува до триумфот на Хамилтон, во ниеден момент не беше доведен во прашање. Хамилтон водеше од почеток до крај. Четвртото место му припадна на Бразилецот ...
| | веќе видена | слични

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 187 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 245 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 156 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 70 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Раиконен: Не сме далеку од Мерцедес во тркачки ритам

Од:
До кого (е-маил):
Порака: