Од јуни ново зголемување социјалната помош за 10 отсто


5 копии

- Сите студенти на државните и приватните универзитети, кои првпат запишале трета или четврта година, а чии семејства немаат поголем месечен приход од просечна нето плата во Македонија, која во моментот изнесува околу 21.500 денари, ќе добијат бесплатен таблет со тастатура, најави премиерот и лидер на ВМРО – ДПМНЕ Никола Груевски на денешната трибина во СЦ „Борис Трајковски“. Целта, нагласи, е да им помогнат да се здобијат со поквалитетно образование, со повеќе можности, шанси, и еднаквост со оние чии родители имаат поголема заработка. Груевски објави дека следното покачување на социјалната помош, кое треба да се реализира во јуни, наместо најавените пет отсто, ќе биде двојно, односно 10 проценти. – Социјалната парична помош е зголемена за 47 проценти, а постојаната парична помош за 46. Над 9.000 деца од социјално ранливи семејства отидоа на бесплатен одмор, истакна Груевски. Потсети дека изминатиот период пензиите во просек се зголемени за 62 отсто, а најниските пензии се зголемени за 76 проценти. Следно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Новите зони наскоро ќе бидат подготвени за инвестициите кои се најавени за годинава. Паралелно, течат и подоготовките на договорите со компаниите кои веќе донесоа одлука за инвестирање во земјава. Техникл текстајл, Монтанте и Дијатек се фирмите со кои наскоро ќе биде потпишан договор за инвестирање во земјава. Германската Техникл ќе гради во Штип, а другите две во Скопје. Годинава ќе се реализираат нови 25 инвестиции кои треба да отворат 13.000 работни места. Многу брзо ќе почне изградбата на фабриките на КСС во Кичево, Гентерм во Прилеп, ОДВ и Костал во Охрид кои заедно ќе вработат 5000 лица. Нови 4.500 вработувања ќе бидат реализирани во шесте нови инвестиции кои премиерот ги најави во неделата. Се работи за голема американската компанија од автомобилскиот сектор која ќе гради фабрика во Тетово. Германска компанија ќе инвестира во Бунарџик. Нова фабрика ќе се гради и во Прилеп, а ќе се вратат во живот и старите погони на велешка Порцеланка. Нови вработувања ќе има и во Василево каде ќе се произведуваат ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Пензиите во изминативе години во просек се зголемени за 62%, а најниските пензии се зголемени за 76%. Следно покачување е во октомври согласно ветеното. Покрај ова за пензионерите се обезбедија многу други бенефиции меѓу кои и тоа што 25.000 пензионери отидоа на бесплатна бања, а оваа година уште 5000 ќе одат. Премиерот Никола Груевски на масовниот собир во неделата истакна дека социјалната парична помош изминатиов период е зголемена за 47%, а постојаната парична помош за 46%. -Следното покачување е во јуни, но денеска сакам да објавам дека тоа нема да биде за 5 отсто како што ветивме туку, дупло од тоа, за 10 отсто. Над 9000 деца од социјално ранливи семејства отидоа на бесплатен одмор, истакна Груевски. Премиерот потсети дека обезбеден е компјутер за секое дете во основните и средните училишта, а почнувајки од оваа и наредните две години ќе биде извршена комплетна замена на истите со нови, посовремени кои најверојатно ќе се таблети со тастатури. Исто така Груевски посочи дека цоведена е минимална плата и ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Привлекувањето на странски дирекни инвестиции кои ќе отворат нови работни места останува приоритет за македонската Влада. Тоа го потврдуваат и најавите од обраќањето на премиерот Груевски на народниот собир во неделата. Премиерот Груевски најави шест нови странски инвфестиции кои вкупно ќе вработат 4 500 луѓе, пишува Лидер. Каде и кои се компаниите што ќе инвестираат? 1. Американска инвестиција од автомобилската индустрија ќе инвестира 15 милиони евра во Тетово со 2.500 вработувања. 2. Неформално потврдена инвестиција во Василево, во капацитет за производство на материјали во рударство и градежништво. 3. Издадена концесија за проширување на рудникот „Саса“ во Македонска Каменица, нова инвестиција и дополнителни 200 вработувања. 4. Во Велес, инвестиција со 1.000 вработувања. Домашна банка склучи договор за продажба на халите на поранешна „Порцеланка“. 5. Германска компанија од автомобилската индустрија,донела одлука за инвестирање во Прилеп, каде ќе овозможи 250 вработувања главно високо образовани кадри, ...
| | веќе видена | слични

Повисоки пензии, плати, двојно зголемување на социјалната помош-економска реалност или популистичко ветување? Власта самоуверена, експертите скептични! Економски успеси, реализирани ветувања, подобар живот, уште повеќе пари за граѓаните -премиерот Никола Груевски повторно го искористи нему омилениот вокабулар за одбрана или контра удар во кризни моменти. По серијата „бомбашки“ напади на опозицијата, која обелодени снимени телефонски разговори со скандалозна содржина, наместо одговори за обвинувањата Груевски со нови ветувања до народот. Повисоки пензии, плати, двојно поголемa социјална помош, нови работни места, повеќе бенефиции за ранливите категории, пензионерите: „Следното покачување на социјалната помош е во јуни, но денеска сакам да објавам дека тоа нема да биде за 5 отсто како што ветивме, туку дупло од тоа, за 10 отсто. Над 9000 деца од социјално ранливи семејства отидоа на бесплатен одмор. Платите во јавниот сектор се покачени за 27% и пак ќе растат. Пензиите во просек се зголемени за 62%, а ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот Груевски најави нови странски инвестиции кои ќе отворат илјадници нови работни места до крајот на годината. Според него, носењето инвестиции и нови вработувања се вистинската борба за државата Шест нови инвестиции кои ќе овозможат 4.500 директни вработувања и уште многу индиректни до крајот на годинава. Во досегашниот период во Македонија инвеститорите имаат отворено свои капацитети, над дестици и десетици нови фабрики, а само во странските капацитети се вработени над 11.000 работници и тој број секојдневно расте. Според премиерот Никола Груевски носењето инвестиции и новите работни места се вистинската борба за државата. -Ќе има американска инвестиција од автомобилската индустрија во висина од 15 милиони евра стационирана во Тетово со 2.500 вработувања во тој регион. Друга веќе неформално потврдена инвестиција ќе има Василево, во капацитет за производство на материјали во рударство и градежништво. Пред две-три недели, Владата одлучи да издаде уште една концесија за проширување на сопственикот на ...
| | веќе видена | слични

Голем број на проекти кои што се однесуваат на повеќе области во општеството, а се дел од предизборната ветувања, ќе бидат приоритет на Владата во наредните неколку месеци. Голем број на проекти кои што се однесуваат на повеќе области во општеството, а се дел од предизборната ветувања, ќе бидат приоритет на Владата во наредните неколку месеци. Еден од нив е и проектот кој веќе го најави премиерот и лидер на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски, преку кој секој студент кој за прв пат ќе запише трета или четврта година, а е дел од семејство чии приходи се минимални, ќе добие бесплатен таблет со тастатура. Целта според Груевски е студентите да се здобијат со поквалитетно образование и повеќе можности при студирањето. Лидерот на владејачката партија најави и покачување на социјалната помош за 10% кое треба да се реализира во јуни. -Социјалната парична помош е зголемена за 47 проценти, а постојаната парична помош за 46. Над 9.000 деца од социјално ранливи семејства отидоа на ...
| | веќе видена | слични

Во време кога цела Европа намалува плати, пензии и социјална помош, Македонија е со најголем раст на економијата, земјава е меѓу 30-те држави во светот по добрите услови за правење бизнис. Странските директни инвестиции досега вработија над 11 илјади луѓе, а бројката секојднево расте. Вака ние се бориме за Македонија- порача Премиерот Груевски на вчерашната трибина. Изминативе осум години се отворени над 130 илјади работни места, а невработеноста од 38 % е намалена на 27,6 отсто. Само годинава се очекуваат уште нови 25 странски копании да објават одлука за инвестициите во земјава. Во капацитетите што ќе се отворат ќе се креираат над 13 илјади работни места. Според Груевски, во време на економска криза, се обезбедија и евтини кредити за функционирање на бизнис секторот, а веќе се ситни и четвртата транша од 100 милиони евра од новата кредитна линија од Европската инвестициска банка. Со три компании од оние кои неодамна ги најави Владата, во април ќе се потпишат и финалните договори за инвестирање. За два ...
| | веќе видена | слични

До крајот на летото ќе почне набавката на таблети за студентите од завршните години. Премиерот Грувески вчера најави дека сите студенти од трета и четврта година кои потекнуваат од семејства каде вкупниот приход е помал од просечната нето плата ќе добијат таблет. Целиот процес ќе заврши до крајот на година„Се надеваме дека оваа мерка ќе предизвика позитивни ефекти и кај студентите и кај приватниот сектор и со тоа ќе има пораст на економијата“, изјави Иво Ивановски, министер за информатичко општетсво. Груевски вчера објави дека социјалната помош во јуни наместо за 5% ќе се зголеми за 10% или двојно повеќе од најавеното – Социјалната парична помош е зголемена за 47 проценти, а постојаната парична помош за 46. Над 9.000 деца од социјално ранливи семејства отидоа на бесплатен одмор, истакна Груевски. Годинава ќе се реализираат и нови 25 инветсиции кои треба да отворат 13.000 работни места. Со ова продолжува успешната политика за привлекување инвеститори во земјава која во изминатите девет години донесе нови ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Зголемување на социјалната помош, бесплатни таблети за студентите чии семејства имаат примања под просечната плата, но и нови странски инвестиции кои ќе овозможат 4.500 директни вработувања најави вчера премиерот Никола Груевски на трибината која се одржа во СЦ „Борис Трајковски“. Премиерот истакна дека тие ги реализраат проектите кои ги ветиле пред граѓаните, градат и создаваат. Груевски објави дека наместо најавените пет проценти, покачувањето на социјалната помош од јуни ќе биде двојно поголемо, односно десет проценти. - Социјалната парична помош е зголемена за 47 проценти, а постојаната парична помош за 46. Над 9.000 деца од социјално ранливи семејства отидоа на бесплатен одмор, истакна Груевски, кој потсети и дека изминатиот период пензиите во просек се зголемени за 62 отсто, а најниските пензии се зголемени за 76 проценти. Следно покачување на пензиите ќе биде во октомври. - Покрај зголемувањето на пензиите за пензионерите се обезбедија многу други бенефиции, меѓу кои и тоа што 25.000 пензионери отидоа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 262 | | | веќе видена

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 217 | | | веќе видена

Седница на која единствена точка на дневен ред е предлогот од претседателот на Собранието, Талат Џафери, за одземање на мандатот на Никола Груевски. Седницата ...
сите 76 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 237 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од јуни ново зголемување социјалната помош за 10 отсто

Од:
До кого (е-маил):
Порака: