Ципрас: Грција нема да прифати уцени!

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека неговата влада нема да им подлегне на притисоците и да ги прекрши ветувањата што им ги даде на своите гласачи Грчкиот премиер Алексис Ципрас во Брисел изјави дека неговата влада, која се обидува со Европската унија да договори нови услови за враќање на грчките долгови, нема да им подлегне на притисоците и да ги прекрши ветувањата што им ги даде на своите гласачи. - Грција не уценува и нема да се согласи на уцени, рече Ципрас по завршувањето на самитот на ЕУ во Брисел, прв на кој присуствуваше откако неговата левичарска партија Сириза минатиот месец дојде на власт во Грција, пренесува Танјуг. Ципрас сепак додека дека за време на самитот Грција се согласила со своите партнери од евро-зоната да започне технички преговори спроти клучниот состанок на министрите за финансии во понеделник, во обид да пронајде заеднички јазик во врска со условите под кои Грција од меѓународните кредитори би добила пакет финансиска помош вреден 240 милјарди евра. Грчкиот премиер изрази надеж ...
| | веќе видена | слични

.Грчката влада не сака нова помош од ЕУ и така се движи кон банкрот на 1 март. Поради фактот што било какво продолжување на програмата подоцна мора да го одобрат парламентите на државите од еврозоната, на Грција и е порачано најдоцна до петок да мора да побара продолжување. Владата на премиерот Алексис Ципрас тоа го доживува како ултиматум и одбива да го исполниКонфронатцијата на новата грчка влада со остатаокот од еврозоната, која се случува овие денови на состаноците во Брисел е најсериозна криза од создавањето на еврото како единствена валута. Не само што спротивставените старни на три состаноци во измонатите шест дена не успеаа да се приближат ни милиметар, туку во својата конфронтација јаавно разменуваат тешки зборови нетипични за работата на ЕУ институциите. Грчкиот министер за финансии Јанис варуфакис пред новинарите го нарече небулозен предлогот кој му го понудија колегите министри за финансии од дручите држави во еврозоната. Кој ќе попушти прв? Проблем е тоа што за Варуфакис е небулозно за ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот премиер Алексис Ципрас порачал дека неговата влада нема да попушти пред уцените на своите партнери од еврозоната и дека не се брза да постигне нова спогодба за исплата нa своите долгови. Ципрас во обраќањeто на пратениците на грчкиот парламент рекол дека владата работи на постигнување на договор, но додал дека нема да се согласи на компромиси, пренесува Ројтерс. Владеачката грчка партија Сириза планира да го одржи ветувањето дадено на гласачите дека ќе ги укине строгите мерки на штедење, воведени во замена за пакетот помош од ЕУ и ММФ. „Стана нормално да новоизбраните влади постапуваат поинаку од своите предизборни ветувања. Јас повторувам дека, за промена, ние планираме навистина да ги оствариме нашите ветувања“, истакнал Ципрас. Синоќешниот состанок на министрите за финансии на еврозоната во Брисел е завршен без договор, бидејќи Грција го отфрлила предлогот да го продолжи својот актуелен програм на помош за додатните шест месеци. Ципрас во својот говор во парламентот посебно строго ги коментирал ...
| | веќе видена | слични

Каков ли ќе биде конечно вкусот на кашата, која ја подготвува грчката влада? Атина го уништи и вториот круг од разговорите со еврогрупата, бидејќи нејзините барањата не беа исполнети. Дури и најискусните учесници на состанокот се шокирани од фактот дека двете земји воопшто не стигнаа до суштинска дискусија. До ден-денешен грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис не поставил на масата за преговори дури ни еден лист хартија, кој ќе содржи некакви бројки и факти или пак ќе ги посочи грчките желби. Неговите европски колеги можеа да прочитаат во New York Times како тој го замислува можното решение, рече самиот Варуфакис. И заврши со темата уште по неколку појаснувања. По средбата, сепак веднаш рече дека треба да се направи се што е можно за постигнување на договор, што може да се случи во наредните два дена. Само веројатно тој “мати“ нешто, пишува Барбара Везел во својот коментар за Deutsche Welle. Грчкиот министер за финансии очигледно има одредена слабост кон дрскоста. Бидејќи никој не треба да се однесува ...
| | веќе видена | слични
2 копии

И покрај плановите на британскиот премиер, според некои познавачи, додека Европа кова план како побезболно да го избегне евентуалниот излез на Грција од евро-зоната, на Атина ниту на крај памет не и паѓа да го реализира тоа. Напротив, сите дејствија на Алексис Ципрас се насочени само кон исполнување на сопствените цели за спас од кризата Британскиот премиер Дејвид Камерон почна да прави план за заштита во случај официјална Атина да престане да ја користи заедничката валута. И многу други земји се во паника дека може да се случи Грција да излезе од евро-зоната, иако новиот премиер на проблематичната земја порача дека програмата на грчката влада нема да претставува товар за кој било граѓанин на Европската унија. Светските експерти предупредуваат дека излезот на Атина од евро-зоната би бил катастрофален. По состанокот со австрискиот канцелар Вернер Фајман во Виена, Ципрас убедуваше дека Грција сака решение кое би било прифатливо за партнерите од евро-зоната. Австриецот, пак, порача дека во рок од една недела ...
| | веќе видена | слични

Грција мора да одлучи дали сака да продолжи да ја користи програмата за финансиска помош од ММФ и ЕУ, порача денеска германскиот министер за финансии, Волфганг Шојбле. Никој од моите колеги досега не разбира што сака Грција, не е јасно ниту дали самата знае што сака, додава Шојбле. Грција мора да преземе јасна, веродостојна и конкретна обврска за временската рамка во која државата ќе ја имплементира својата програма. Доколку тоа не може да биде направено до крајот на февруари, мора да биде одредена алтернативен рок. Ако грција нема намера тоа да го направи, разговорите се без основа. Вчера не добивме јасен одговор на тоа прашање, порача Шојбле. Реакцијата на германскиот министер следува откако официјална Атина на вчерашните преговори во Брисел го отфрли предлогот на еврогрупата за продолжување на актуелната програма на финансиска помош, како апсурден и неприфатлив. Грција инсистира да биде постигнат некаква преодна програма со која државата ќе се осигура дека нема да остане без пари, додека се водат ...
| | веќе видена | слични

Грција во економски ќорсокак по вчерашните втори неуспешни преговори со 19-те министри за финансии на еврогрупата. Отчукуваат последните 48 часа за спас на земјата од натамошен колапс. Даден е рок до петок, Атина да ја прифати спасувачката програма. Министерот Јанис Варуфакис, кој ги одби сите компромисни предлози и предизвика хаос, сепак е оптимист. „Нема сомнение дека наредните 48 часа се решавачки за нас. Следниот чекор е многу важен. Ние европејците знаеме како од почетното несогласување низ расправа да дојдеме до добро и чесно решение“, изјави Варуфакис. Неуспешните преговири условија остар пад на еврото и на акциите. Аналитичарите велат дека земјата неделно губи 400 до 500 милиони евра. Еврокомисијата соопшти дека еврозоната бара решение за кризата, но како што изјави еврокомесарот за економски и финасиски прашања Пјер Московиси, нема алтернативен план за Грција. Германскиот министер за финасии, Волфганг Шојбле не попушта, Грција мора да ги враќа земените пари од „тројката“. Малку светлина во грчкиот ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Еврозоната нема „план Б“ во преговорите со Грција, изјави денеска еврокомесарот за економски и финансиски прашања Пјер Мосоковиси. - Сите мислиме дека е можно изнаоѓање решение. Немаме „план Б“. Според Европската комисија, „план А“ е постигнување договор. Тоа е единствениот план на маса - изјави Московиси, откако вчера на состанокот на министрите за финансии на еврозоната, Еврогрупата и Грција не постигнаа договор за програмата за финансирање на Атина. Европската комисија денеска соопшти дека зeмјите-членки на еврозоната работат на изнаоѓање решение и вети олеснување на целиот процес. Брисел истовремено ги негираше тврдењата на грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис дека на синоќешната средба на Еврогрупата бил разгледуван документ, кој Грците „биле на чекор да го потпишат“. - Документи беа изготвени, но ниту еден не беше ставен на маса на разгледување, па поред тоа и непостои некаков документ што го отфрлила Грција - изјави францускиот министер за финансии Мишел Сапен. ЕУ како единствeна изводлива ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Одговорноста за излез од „мат позицијата“ во преговорите со Еврогрупата за идната кредитна програма на Грција е на Атина, изјави денеска кипарскиот министер за финансии Харис Георгиадис за кипарското државно радио. Изјавата на Георгиадис доаѓа по синоќешните неуспешни преговори во Брисел на средбата на Еврогрупата за Грција. Сметам дека грчката Влада, која ги знае сите факти, треба да донесе одлука. Ако сака програмата да биде продолжена, треба да побара тоа да се случи. Ако не сака, сметам дека веќе има обезбедено алтернативи, кои ќе обезбедат финансирање на грчката држава и нејзината економија - изјави Георгиадис. Кипар, кој е многу близок сојузник и партнер на Грција, секогаш стои на страната на Атина. На прашањето дали Никозија ќе ја поддржи Атина, Георгиадис одговори дека засега не е јасно какво точно грчко барање треба да биде поддржано.
| | веќе видена | слични
8 копии

Преговорите меѓу Грција и еврозоната се во критичен момент, предупреди денеска британскиот министер за финансии Џорџ Озборн. При пристигнувањето во Брисел за средбата на министрите за финансии од ЕУ тој ги повика европските колеги „да изберат компетентност, а не хаос“. - Доаѓаме до критичен момент за Грција и еврозоната и ги повикуваме сите страни да постигнат договор, бидејќи во спротивен случај ќе има тешки последици за економијата и финансиската стабилност, рече Озборн по неуспехот на вчерашната средба на Еврогрупата, на која требаше да се отвори пат за продолжување на грчкиот спасувачки план. Еврогрупата и даде рок на Грција до петок да се согласи да и биде продолжена спасувачката програма, која завршува на 28 февруари, но грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис изрази надеж за можно постигнување согласност за 48 часа.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со состојбата во Република Македонија е загрижувачка. Имаме политичко уназадување, правен хаос, девастирана и упропастена економија, здравствен систем кој не ...
сите 179 | | | веќе видена

Екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески и екс секретарот на Владата, Кирил Божиновски денеска во раните утрински часови се најдоа зад решетки. ...
сите 173 | | | веќе видена

Министерството за правда ја почна постапката за екстрадиција на бегалецот Никола Груевски од Унгарија во Македонија. Премиерот Зоран Заев изрази уверување дека ...
сите 113 | | | веќе видена

„Зоран Заев и Оливер Спасовски знаеја дека Никола Груевски не е во партискиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ, но одлучија да претресуваат и заплашуваат партиски членови и ...
сите 160 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основен суд Скопје 1 на денешната јавна седница ги одби жалбите на одбраната и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка за ...
сите 301 | | | веќе видена

Сопругата на Претседателот на Република Македонија, г-ѓа Маја Иванова присуствуваше на приемот што во Париз го приреди првата дама на Франција, г-ѓа Брижит ...
сите 175 | | | веќе видена

Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување избори „Македонија-блокира“ и Координативното тело на дијаспората во Европа ...
сите 91 | | | веќе видена

Пратениците од Беса на Билал Касами бараат одговорност од надлежните институции за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски во Унгарија, како и одговор ...
сите 313 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 29 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ципрас: Грција нема да прифати уцени!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: