Европските критериуми налагаат проблемите да се решат во парламентот

За време на посетата во Скопје, германската парламентарна делагација се сретна со дел од државниот врв. Со претседателот Иванов и министерот Попоски разговарале за билатералните односи меѓу двете земји, за европските и евроатлантските интеграции на Република Македонија, како и за актуелните случувања во земјава Германија нема да донесува никаква оценка за политичката ситуација во Македонија, пред нејзините претставници да се сретнат со сите засегнати страни. На Европа и требаат држави каде се негуваат соживотот и демократијата, и Парламентот е единственото место каде треба да се надминат несогласувањата за да се постигнат европските критериуми, им порачаа германските парламентарци до македонските политичари. Пратениците од Бундестагот задолжени за соработка со ЈИ Европа се во неколкудневна посета на Македонија. По приемот кај шефот на државата Ѓорге Иванов, претседателот на парламентарна група за соработка со ЈИЕ, Петар Вајс, изјави дека Германија е искрен поддржувач на евроинтегративниот пат на Македонија. ...
| | веќе видена | слични

Грчката блокада е неприфатлива. Но ние како германски парламент не можеме да го решиме овој спор за името. Тоа мора да се случи преку директни преговори помеѓу Грција и Македонија или преку посредникот на ОН, вели во ексклузивно интервју за „Нова Македонија“, Петер Вајс, германски пратеник и претседател на парламентарната група за соработка со земјите од Југоисточна Европа Петер Вајс, германски пратеник од партијата на Меркел Во посета на Македонија деновиве беше делегација на парламентарната група за соработка со Југоисточна Европа на германскиот парламент под водство на Петер Вајс, пратеник на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) на канцеларката Ангела Меркел. Една од темите на посетата беше да се поддржат и придружат земјите од Југоисточна Европа, вклучително и Македонија, на патот кон европското семејство. Во текот на посетата германските пратеници се сретнаа со претседателот Ѓорге Иванов, премиерот Никола Груевски, претседателот на Собранието, Трајко Вељановски, како и министерот за надворешни ...
| | веќе видена | слични

Засилена дипломатска активност се забележува во Скопје во последните десетина дена, по отворањето на случајот „Пуч“, во кој меѓу осомничените е и опозицискиот лидер Зоран Заев, кој, пак, потоа ги пласираше обвинувањата за масовно прислушување на над 20 илјади македонски граѓани. Во изминатите два дена, во Македонија престојуваше шестчлена делегација на парламентарната група за соработка со ЈИЕ при германскиот Бундестаг. Покрај средбите со претседателот на парламентот Трајко Вељаноски и со шефот на државата Ѓорге Иванов, германските пратеници синоќа требаше да остварат средба и со претставници на раководството на СДСМ. Заев вчера имаше средба со амбасадорот на ОБСЕ во земјава, Ралф Брет и со шефот на отсекот за политички прашања на ОБСЕ, Џемјс Де Вит. Главна тема на разговорите, како што соопштија од СДСМ, била актуелната состојба во Македонија, при што Заев рекол дека ќе го води внимателно процесот, како што рекол, на објавување на вистината за Македонија, имајќи ги предвид интересите на граѓаните и ...
| | веќе видена | слични

Делегацијата од германскиот Бундестаг, што два дена имаше разговори на највисоко ниво во Македонија, апелира за поголема политичка култура во земјата и за заеднички вредности што ќе ги делат и власта и опозицијата. Обидувајќи се да сфатат зошто политичките кризи и' се повторуваат во континуитет на Македонија и што стои зад аферата со прислушувањето, водачот на делегацијата, Петер Вајс, порача дека на земјата место политичка кавга и' треба соживот, силна власт и силна опозиција, како и дијалогот да се води во Собранието. На ваквите препораки претседателот Ѓорге Иванов, според соопштението од неговиот кабинет, одговорил со тврдењето дека во голема мерка ова што ни се случува на внатрешен план не е одраз на внатрешните состојби, туку на „предолгата непринципиелна и спротивна на меѓународното право блокада на македонските ЕУ и НАТО интеграции“. Тој исто така ги повикал партиите во Македонија да се однесуваат разумно и одговорно, во согласност со интересите на граѓаните и државата. „Се обидуваме да добиеме ...
| | веќе видена | слични

Останато

Директорот на скопскиот затвор „Шутка“, Гоко Котевски реши да се повлече од функцијата откако премиерот побара негова одговорност поради инцидентот во кој беа ...
сите 476 | | | веќе видена

Официјално изборната кампања не е почната, но на социјалните мрежи кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска и тоа како бара поддршка. ...
сите 214 | | | веќе видена

Роберт Омаљев, првиот син на Шабан Шаулиќ, од раѓање е исправен пред тешки животни искушенија. Роберт е роден парализиран, а неговата мајка не се грижела за ...
сите 271 | | | веќе видена

Времето во Македонија е облачно со повремени врнежи од снег, претежно со слаб, а во западните и јужните делови на места со умерен интензитет. Дува засилен, на ...
сите 216 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 172 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 75 | | | веќе видена

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања денеска напладне ќе ја продолжи расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ...
сите 204 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа најави дека ќе стави вето на резолуцијата, што евентуално би ја усвоил Конгресот на САД на предлог на ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Европските критериуми налагаат проблемите да се решат во парламентот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: