`Ендава` започна со работа, најавени 400 нови вработувања

Според извршниот директор Џон Котерел, тимот во Скопје засега брои 36 членови, но во следните 12 месеци ќе достигне 100 лица. Котерел потенцираше дека Скопје е избран меѓу 40 други градови во светот Британската ИКТ-компанија "Ендава" која вчера отвори нови канцеларии во Скопје и официјално почна со работа во земјава. Менаџментот на компанијата најави во следните 4 години најмалку 400 нови вработувања. Според извршниот директор Џон Котерел, тимот во Скопје засега брои 36 членови, но во следните 12 месеци ќе достигне 100 лица. Брзиот економски раст, уште поинтензивниот развој на информатичкиот сектор и високообразовниот кадар беа клучните причини поради кои го одбравме Скопје меѓу 40 други градови. Нашата цел е да ги привлечеме најдобрите од оваа област, тие во нас да препознаат нешто каде што ќе ја изградат својата кариера-посочи Котерел. Премиерот Никола Груевски задоволен што уште еден странски инвеститор почнува со работа во Македонија, нагласи дека ваквите настани се нов импулс за владините тимови во ...
| | веќе видена | слични

Британската информатичка фирма „Ендава“ денеска ги пушти во употреба своите работни простории во центарот на Скопје. Во објектот „Кале“ (кој е дел од комплексот на Меморијалниот центар на холокаустот) за кој „Ендава“ има потпишано петгодишен договор за наем, во иднина ќе најдат работа околу 400 лица. На површина од 3.000 метри квадратни е сместен канцелариски простор 19 сали за состаноци, делови за релаксација, како и оддел за игри и простор за рекреација на вработените. Ентериерното уредување е дизајнирано во согласност со највисоките светски стандарди од информатичката индустрија. На денешната свечена манифестација присуствуваа македонскиот премиер Никола Груевски и извршниот директор на „Ендава“ Џон Котерел. Оваа компанија досега има отворено 11 канцеларии низ светот, и тоа во Велика Британија, САД, Германија, Романија, Молдавија, вклучувајќи ја и Македонија.
| | веќе видена | слични

Најмалку 400 нови вработувања во следните четири години најави британската ИКТ компанија „Ендава“ која денеска отвори нови канцеларии во Скопје со што и официјално почна со работа. Како што рече извршниот директор Џон Котерел, тимот во Скопје засега брои 36 членови, но во следните 12 месеци ќе достигне 100 лица. - Брзиот економски раст, уште поинтензивниот развој на информатичкиот сектор и високообразовниот кадар беа клучните причини поради кои го одбравме Скопје меѓу 40 други градови. Нашата цел е да ги привлечеме најдобрите од оваа област, тие во нас да препознаат место каде што ќе ја изградат својата кариера, истакна Котерел. Изразувајќи задоволство што уште еден странски инвеститор почнува со работа во Македонија, премиерот Никола Груевски нагласи дека ваквите настани се нов импулс за владините тимови во постојаните промоции на поволните деловни можности на земјата. - Македонија е позната како еден од најбрзорастечките пазари во ИКТ секторот во овој дел од Европа. Таквиот тренд се должи на нашите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 128 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 89 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

`Ендава` започна со работа, најавени 400 нови вработувања

Од:
До кого (е-маил):
Порака: