АНАЛИЗА: Што се случуваше пред и по исчезнувањето на авионот (ВИДЕО)


Изминува една недела откако малезискиот авион исчезна од радарите со 239 патници во него. Опсежната меѓународна потрага не даде никакви цврсти резултати што би ја откриле судбината на леталото. Се појавија повеќе теории за тоа што се случувало со летот MH370, за најновите анализи да водат кон претпоставките дека авионот останал во воздух најмалку седум часа и направил големо скршнување од курсот, упатувајќи се кон Блискиот исток, или кон Индискиот океан. (Фото: ЕПА) Меѓу последните претпоставки е дека авионот слетал на воен аеродром во некоја џунгла или, пак, на плажа. Во следното видео даден е преглед на настаните што му претходеле и што следеа по исчезнувањето на малезискиот „Боинг 777-200“.
| | веќе видена | слични

Во ред, добра ноќ. Ова се последните снимени зборови што од летот MH370 пристигнале до контролната кула во Куала Лумпур. Но, според последните сознанија, тие не ги кажал пилотот, како што се мислеше. Тоа бил копилотот. Ова го соопшти извршниот директор на малезиската авијација Ахмад Јахуари Јахја на прес-конференција во Куала Лумпур. Тој додаде дека не е јасно кога точно бил исклучен еден од автоматските системи за следење на авионот. Сомневањата дека се работи за киднапирање на авионот се зголемија откако во неделата беше соопштено дека последните зборови од пилотската кабина биле кажани дури откако системот за следење, познат како АКАРС, бил исклучен. (Фото: ЕПА) - Првичната истрага покажува дека копилотот бил тој што ги кажал последните зборови што се снимени. Тоа бил гласовниот сигнал испратен во 1.19 часот, со кој од пилотската кабина се одјавиле од комуникацијата со контролорите на аеродромот во Куала Лумпур. Вообичаена процедура пред да се премине во воздушен простор на друга земја. Сепак, според ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Оваа снимката прикажува како капетанот Захарие Ахмад Шах, пилот на Боингот 777 поминува низ осигурувањето на аеродромот во Куала Лумпур. Потоа се појавува копилотот Фарик Хамид кого осигурувањето го проверува пред влезот во авионот. Објавена е и сопругата на пилотот и трите деца како го напуштаат семејниот дом ден пред исчезнувањето на авионот. Мистеријата околу исчезнувањето на малезискиот авион сеуште трае. Псоледните сомневања се дека се работи за киднапирање.
| | веќе видена | слични

Резултатите од досегашната истрага покажуваат дека транспондерот во авионот бил исклучен, системот за испраќање пораки исто така бил исклучен, а со леталото морал некој да управува, бидејќи намерно скршнало од планираниот курс Продолжуваат мистеријата и потрагата за авионот на „Малезија ерлајнс“ Малезиската полиција вчера почна со претрес на домовите на пилотот и на копилотот на исчезнатиот авион на „Малезија ерлајнс“, откако властите соопштија дека леталото намерно било оддалечено од предвидената рута на летање. Властите тврдат дека комуникациските системи на авионот „боинг 777“ намерно биле исклучени, пред непланирано да скршне од рутата. Сателитските податоци покажуваат дека авионот, кој исчезна со 239 патници и членови на екипажот, најверојатно продолжил да лета уште седум часа по последниот контакт со радарот. Не е исклучена можноста пилотот или копилотот да извршил самоубиство, уривајќи го авионот. Малезиската влада соопшти дека при полицискиот претрес на куќата на пилотот Захари Ахмад Шах (59) бил ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Моментот кога пилотите на исчезнатиот авион на „Малезија ерлајнс“ поминуваат низ обезбедувањето на аеродромот пред фаталниот лет е забележан од надзорните камери, пишува „Дејли меил“. Камерата го снимила пилотот на „Боингот 777“, капетан Захари Ахмад Шах, и копилотот Фарик Абдула Хамид како поминуваат низ скенерот на меѓународниот аеродром во Куала Лумпур. Обезбедувањето ги „претресло“ пилотот и копилотот на авионот кој што мистериозно исчезна на осми март со 239 патници и членови на екипажот. Исто така, е наведено дека пилотот, татко на три деца, е „фанатичен приврзаник“ на лидерот на малезиската опозиција, Анваро Ибрахим, кој само неколку часа пред исчезнувањето на авионот бил затворен поради хомосексуалност. Жената и децата на пилотот го напуштиле семејниот дом еден ден пред исчезнувањето на авионот, укажува „Дејли меил“. Во меѓувреме, американското Федерално истражно биро (ФБИ) соопшти дека авионот можеби е исчезнат и дека е можно стотина патници да се киднапирани на непозната локација. Не е отфрлена ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Објавена е снимка од сигурносните камери на кои може да се видат пилотот и копилотот на исчезнатиот малезиски авион непосредно пред качувањето во авионот. Снимката на CCTV прикажува како капетанот Захарие Ахмад Шах, пилот на Боингот 777 поминува низ осигурувањето на аеродромот во Куала Лумпур. Потоа се појавува копилотот Фарик Хамид кого осигурувањето го проверува пред влезот во авионот. Шах наводен симпатизер на малезискиот опозициониот лидер Анвар Ибрахим, кој заврши во затвор поради хомосексуалност само неколку часа пред исчезнувањето на авионот. Исто така објавена е и сопругата на пилотот и трите деца како го напуштаат семејниот дом ден пред исчезнувањето на авионот. Експертите денеска објавија дека е можно авионот да слетал и дека последниот сателитски сигнал кој го испратил бил од земјата. Исчезнувањето на MH370, според мислењето на истражувачите би можело да биде „пиратско киднапирање“ и патниците во овој момент можеби се држат на непозната локација. Експертите сметаат дека некој во авионот го ...
| | веќе видена | слични

CCTV снимката покажува како капетан Захариј Ахмад Шах, пилотот на Боинг 777 поминува низ безбедноста на аеродромот во Куала Лумпур. Потоа се појавува копилот Фарик Хамид кои исто така е претресен пред да се качи во авион. Шах наводно бил фанатички поддржувач на лидерот на опозицијата Анвар Ибрахим, кој е затворен поради неговата хомосексуалност неколку часа пред авионот да полета. Исто така било објавено дека сопругата на пилотот и трите деца го напуштлеи семејниот дом еден ден пред исчезнување на авионот. Експерти изјавија дека можно авионот да се приземјил и го емитувал својот последен сигнал од земјата.
| | веќе видена | слични

Изминатите неколку денови се погласни се сомнежите дека пилотите имаат врска со киднапирањето на Боингот 777. Нивните домови биле пребарани и било фрлено светло на нивниот семеен живот, нивните врски и познанства. Била објавена снимката од сигурносните камери, односно од проверката на пилотот и копилотот на исчезнатиот авион на Malaysia Airlines, пренесува Daily Mail. Потсетуваме, се појавиле сомнежи дека пилотите имаат врска со киднапирањето на Боингот 777. Нивните домови биле пребарани и властите обрнале внимание на нивната психолошка состојба, семеен живот и нивните познанства. Пилотот, 53-годишниот Захарија Ахмад Шах привлекол повеќе внимание од својот колега, 27-годишниот Фарик Абудул Хамид. Според информациите од неговиот Фејсбук профил, Шах бил противник на владејачката коалиција во Малезија. Шах наводно бил голем политички активист и не ја криел својата поддршка за опозицискиот лидер Анвар Ибрахим. Неговите колеги изјавиле дека планирал на 7. март на суд да го следи случајот против Ибрахим, само ...
| | веќе видена | слични

Според последната теорија, авионот „Малезија ерлајнс“ кој исечзна пред недела дена со 239 патници и членови на екипажот на линија Куала Лумпур – Пекинг, е можеби киднапиран со помош на мобилен телефон или УСБ меморија пишува „Дејли мејл“. Антитерористичките експерти велат дека брзината, висината и правецот на движење, можат да бидат променети со емтиување на радио сигнал со мал далечински управувач. Со помош на „шифри“ кои ги направиле сајбер терористи би можело да се влезе во системот на авионот и да се премости безбедносниот софтвер. Се смета и дека системот е успешно хакиран, авионот може да се спушти со помош на делечинска контрола. „Ова би можело да биде прво сајбер киднапирање во светот“, вели за „Дејли мејл“ доктор Сели Лејвесил, која ја подготвува фирмата и владата за потенцијални терористички напади. „Се чини дека има елементи на планирање од страна на некој кој има добро софистицирано познавање на инжинерскиот систем. Ова е доста рана верзија на нешто што би се нарекло „паметен авион“, летало на ...
| | веќе видена | слични

На Ју тјуб се појави снимка на која се гледа како пилотите кои управувале со исчезнатиот малезиски авион го поминуваат обезбедувањето на аеродромот. Капетанот Захари Ахмед Шах и копилотот Фарик Абдула Хамид биле снимени од безбедносната камера непосредно пред полетувањето од меѓународниот аеродром во Куала Лумпур. Се уште нема конкретни информации за тоа што се случило со исчезнатиот авион, а постојано се пласираат разни шпекулации. Денеска беше објавено и дека пилотот бил фанатичен следбеник на водачот на малезиската опозиција Анвар Ибрахим, кој само неколку часа пред исчезнувањето на авионот бил затворен поради хомосексуалност.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 218 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 239 | | | веќе видена

Седница на која единствена точка на дневен ред е предлогот од претседателот на Собранието, Талат Џафери, за одземање на мандатот на Никола Груевски. Седницата ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

АНАЛИЗА: Што се случуваше пред и по исчезнувањето на авионот (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: