Иницијатива стадионот во Битола да го носи името на Петар Милошевски

По трагичната смрт на македонската фудбалска легенда Петар Милошевски започна иницијатива на Фејсбук во негова чест да се преименува стадионот „Tумбе Кафе" во стадион „Петар Милошевски". Милошевски, кој беше директор на македонската фудбалска репрезентација и поранешен голман на Вардар, Пелистер, а долго време бранеше и за државната репрезентација, загина во сообраќајката кај кумановската населба Карпош завчера пред полноќ.
| | веќе видена | слични

Раководството , фудбалерите и навивачите на кипарскиот фудбалски клуб Енозис, му оддадоа почит на својот екс голман Петар Милошевски пред вчерашниот дуел со АЕК Ларнака. Милошевски седум години од својата кариера ја мина во клубот од Паралимни. Последниот поздрав до Петар е организиран на иницијатива на навивачката група „Гејт 26“
| | веќе видена | слични

Фудбалската федерација на Македонија и семејството Милошевски упатуваат благодарност до сите вклучени организации и институции кои беа на располагање и го дадоа својот максимум при организирањето на испраќањето на Петар Милошевски кон својот вечен дом. Голема благодарност до Македонска Православна Црква, Министерството за Внатрешни Работи, Министерство за Здравство, Агенцијата за Млади и Спорт, гробишта Бутел, до Неуромедика, Т.А. Цонка Бус, Гала кетеринг, Горска, Еуроимпекс, Т.А. Тото, Цитѕ Халл и сите останати кои несебично се ставија на располагање во овие тешки моменти. Особена благодарност до медиумите што останаа доследни на желбите и барањата на семејството и не го попречија достоинственото испраќање на нашата фудбалска легенда. Соопштението е обајвено во целост: “Во овие тешки моменти за федерацијата и воопшто за македонскиот фудбал, Фудбалската федерација на Македонија би сакала да ја изрази својата голема благодарност до Господин Господин Стефан, Македонската Православна Црква, Министерството за ...
| | веќе видена | слични

Екипата на Енозис му оддаде почит на нашата фудбалска легенда, кој во својата кариера настапуваше за овој тим. Фудбалерите на Енозис на натпреварот против АЕК, во рамките од кипарското првенство, му одадоа почит на трагично загинатиот Петар Милошевски. Покрај едноминутното молчење во знак на жалост и црните ленти на дресовите, играчите од двата клуба положија цвеќе и му се поклонија на сликата, која беше поставена на стадионот. Исто така и навивачите на Енозис “Гате 26″ извадија парола во чест на нивниот поранешен голман.
| | веќе видена | слични
2 копии

По трагичната смрт на македонската фудбалска легенда Петар Милошевски, на Фејсбук веќе се појави иницијатива за преименување на стадионот на Пелистер и истиот да го носи името на нашата прерано почината легенда. Битолчани бараат начин како да му оддадат почит на легендарниот Милошевски и неговото име да го споменуваат се почесто.
| | веќе видена | слични
4 копии

По трагичната смрт на македонската фудбалска легенда битолчани вече започнаа иницијатива на социјалните мрежи, во негова чест новиот стадион што треба да ,,блесне” во Битола да се вика ,,Петар Милошевски”. Битолчани како и целокупната македонска јавност се сеуште во неверување и болка заради прерано загинатиот Петар Милошевски, па така тие почнаа иницијатива за која имаат подршка од целокупната македонска јавност, а таа е ,,Новиот стадион во Битола да се вика Петар Милошевски”.
| | веќе видена | слични

Фудбалската федерација на Македонија испрати соопштение до медиумите, со кое ја изрази својата благодарност до сите кои помогнаа во достоинственото испраќање на трагично загинатиот Петар Милошевски, кон својот вечен дом. Соопштението го објавуваме во целост: Во овие тешки моменти за федерацијата и воопшто за македонскиот фудбал, Фудбалската федерација на Македонија би сакала да ја изрази својата голема благодарност до Господин Господин Стефан, Македонската Православна Црква, Министерството за внатрешни Работи, Министерство за здравство, Агенцијата за млади и спорт, гробишта Бутел, Неуромедика, Т.А. Цонка Бус, Гала кетеринг, Горска, Еуроимпекс, Т.А. Тото, City Hall, сите спортски федерации и фудбалски клубови, како и меѓународните фудбалски федерации за пружената помош и поддршка при испраќањето на нашиот единствен Петар Милошевски во неговиот вечен дом. Со вашата несебична помош, во моментите на неизмерна тага и болка, успеавме достоинствено да го испратиме нашиот Петар и да му ја оддадеме почитта која тој ...
| | веќе видена | слични

На градските гробишта Бутел во Скопје вчера беше погребан големиот голман, спортист и спортски работник, директорот на фудбалската репрезентација на Македонија, Петар Милошевски, кој трагично го загуби животот во сообраќајната несреќа во четвртокот доцна навечер на патот Куманово - Скопје На фудбалските терени му беше оддадена последна почит на Милошевски ВЧЕРА НА ГРАДСКИТЕ ГРОБИШТА БУТЕЛ ВО СКОПЈЕ По желба на семејството и на архиепископот македонски, господин господин Стефан, последниот поздрав и опелото во чест на Петар Милошевски се одржаа во соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, по што поворката се упати кон гробиштата во Бутел. Во саботата во „Сити хол“ во Скопје се одржа комеморацијата во чест на Петар Милошевски, на која неговите најблиски пријатели, соиграчи, соработници со избрани зборови, со солзи во очите и со стегнати грла, од кои тешко излегуваа зборовите, му оддадоа последна почит на, како што истакнаа, големиот спортист и уште поголем човек и пријател. Од Милошевски се ...
| | веќе видена | слични

Натпреварите од 22.коло во Првата македонска фудбалска лига започнаа со едноминутно молчење во знак на поранешниот македонски репрезентативец и спортски работник, а така беше и на Градскиот стадион во Тетово каде играчите на Шкендија и Ренова пред почетокот на вчерашниот дуел истакнаа транспарент оддавајќи му почит на човекот кој имаше голем придонес за развојот на македонскиот фудбал. Петар Милошевски ноќта меѓу 13 и 14 март трагично загина во сообраќајна несреќа на магистралниот пат Куманово - Крива Паланка, враќајќи се заедно со своите соработници од хуманитарен натпревар игран во Куманово. /Извор: МИА/
| | веќе видена | слични
7 копии

Тетовското дерби Шкендија – Ренова започна со оддавање почит на трагично загинатиот директор на македонската фудбалска репрезентација Петар Милошевски. Натпреварите од 22.коло во Првата македонска фудбалска лига започнаа со едноминутно молчење во знак на поранешниот македонски репрезентативец и спортски работник, а така беше и на Градскиот стадион во Тетово каде играчите на Шкендија и Ренова пред почетокот на вчерашниот дуел истакнаа транспарент оддавајќи му почит на човекот кој имаше голем придонес за развојот на македонскиот фудбал. Петар Милошевски ноќта меѓу 13 и 14 март трагично загина во сообраќајна несреќа на магистралниот пат Куманово – Крива Паланка, враќајќи се заедно со своите соработници од хуманитарен натпревар игран во Куманово.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 187 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 245 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 156 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 69 | | | веќе видена

Ќе беше многу „без везе“ да се откажевме од одење на Евровизија и со тие пари да купевме амбулантни возила, „пошто“ никој немаше да знае за нас, изјави ...
сите 60 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иницијатива стадионот во Битола да го носи името на Петар Милошевски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: