Спасов: Бројот на приматели на социјална помош значително намален благодарение на мерките за вработување


-Владата на Република Македонија и Министерството за труд и социјална политика изминативе години континуирано превземаат конкретни мерки за намалување на социјалниот ризик и социјалната загрозеност на оние граѓани што се во реално тешка состојба – истакна министерот за труд и социјална политика Диме Спасов, за време на неговото гостување во вестите на ТВ „Алфа“. Тој истакна дека целта на активните мерки и политики за вработување, како и на новите мерки, кои пред извесно време беа промовирани, е поттикнување на вработувањето на социјално загрозените категории на граѓани. Од друга страна, како што нагласи тој, преку зголемувањето на социјалната парична помош и социјалните трансфери што се случуваа изминатите 7 години, социјалната помош е зголемена за цели 47 %. - Значително е намален бројот на приматели на социјална парична помош, како резултат на сите мерки за вработување и токму поради тоа сметам дека има значителен напредок во згрижувањето и поддршката што ја нуди Владата, преку најразлични мерки на овие ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Инспекторите од државниот инспекторат за труд почнувајќи од денес ќе вршат директни и непосредни контроли на терен, со цел да проверат дали од страна на работодавачите се почитува законот за минимална плата, односно дали е извршено зголемувањето на минималната плата, истакна министерот за труд и социјална политика Диме Спасов за време на неговото гостување во вестите на Македонската телевизија. -Санкциите се строги, меѓутоа во секој случај доколку инспекторите затекнат определен работодавач или компанија којашто не испалатила мининална плата од 8,800 денари согласно законот, во тој случај задолжително ќе донесат решение за одстранување на недостатоците и со тоа што конпаниите односно приватните фирми се должни во рок од седум дена да ја корегираат исплатата и да извршат дополнителна исплата на минималната плата, потенцираше Спасов. Во спротивно, како што нагласи ресорниот министер, ќе следуваат парични казни од 6-7 илјади евра за правното лице и помеѓу 3-4 илјади евра за индивидуалното лице. -Очекувам да се ...
| | веќе видена | слични

Од овој месец минималецот изнесува 8.800денари. Ќе продолжи да се зголемува во наредните години. Догодина ќе биде 9.590денари , а во 2016 -10.080 денари. Инспекторите ќе пишуваат казни до 10 илјади евра за оние кои нема да го почитуваат законот и на вработените ќе им даваат плата помала од минималната. 6 илјади евра ќе биде казнета компанијата, а 4 илјади евра одговорното лице. Со Законот за минимална плата се обезбедува социјално економска сигурност за околу 65 илајди работници. Во текстилната и во кожарската индустрија од овој месец минималецот ќе биде 7.500 денари. Во овие сектори растот платата ќе расте во наредните четири години, за во 2018 година да стигне до 10.080 денари. „Ретките се случаите каде што се исплаќа плата помала од минималната. Во такви случаи инспекторот го задолжува работодавачот да му исплатати до висина на минималната. Почести се случаите кога работодавачите не исплаќаат редовно плата, доцнат по неколку месеца“, вели Златко Стојановски, од Државен инспекторат за труд. Според ...
| | веќе видена | слични

Почнаа пресметките за зголемениот минималец. Од овој месец 65.000 работници добиваат повисока плата - наместо 8.050, 8.800 денари. Минималецот ќе расте и во наредните две години - во март 2015-та најниската плата ќе биде 9.590, а во 2016-та 10.080 денари. Почнаа пресметките за зголемениот минималец. Од овој месец 65.000 работници добиваат повисока плата - наместо 8.050, 8.800 денари. „Зголемувањето е 9.32%, три пати повеќе од зголемувањето на животните трошоци.... Во секој случај имаме значаен исчекор во обезбедување на социјалната и материјалната положба... Пред носењето на законот имавме сериозен проблем“ вели Живко Митревски, претседател на ССМ. Минималецот ќе расте и во наредните две години - во март 2015-та најниската плата ќе биде 9.590, а во 2016-та 10.080 денари. Во текстилната и кожарската индустрија темпото ќе биде поспоро, двете гранки ќе имаат дополнителен период на прилагодување од две години. „Мислам дека законот нема да предизвика поголеми турбуленции во стопанството... Ако се земе ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со претстојните претседателски избори, ќе се одржат и предвремени избори за градоначалници на Охрид, Ново Село и Дебар, а партиите кои поднесоа кандидатури, ...
сите 234 | | | веќе видена

Павле Давков, син на професорката Гордана Силјановска Давкова, актуелен кандидат за претседател од ВМРО ДПМНЕ, бил избран во два мандати во Управниот одбор на ...
сите 215 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев не верува дека се пропаднати разговорите за законот за јавно обвинителство и идниот статус на СЈО со најголемата парламентарна партија ...
сите 226 | | | веќе видена

Турскиот министер за правда Абдулхамит Ѓул истакна дека посетата на Турција на терористот, кој изврши напад врз две џамии во Нов Зеланд, била повеќе од ...
сите 101 | | | веќе видена

Министерот за правда на САД, Вилијам Бар, објави дека истрагата на специјалниот советник Роберт Милер покажала дека за време на кампањата за претседателските ...
сите 100 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спасов: Бројот на приматели на социјална помош значително намален благодарение на мерките за вработување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: