Децата треба да се вакцинираат - став на лекарите

Децата да се вакцинираат, опасноста е поголема доколку не го сторат тоа, тврдат лекарите. Децидни се дека вакцинацијата нема поврзаност со појава на дијабет, аутизам, малигни или други заболувања, дури велат лекарите нема штетни последици од вакцината со жива бидејќи таа се елиминира три до четири часа и не прави никакви последици по здравјето. Не смее да се бега од вакцинацијата дециден е претседателот на лекарската комора Кочо Чакаларовски, бидејќи со невакцинирањето општеството може да стане жртва на епидемии но и искоренети болести. Министерот Никола Тодоров од аспект на родител вели дека ги вакцинирал неговите деца. Појаснува дека со вакцинацијата голем број на болести кои постоеле се искорениле, а опфатот на имунизација во земјава е 95 проценти. Тодоров го оцени како погрешен чекорот на групата родители кои бараат од Уставниот суд да ги провери законските одредби со кои на родителите им се наложува задолжителна вакцинација. Инаку, информациите за несаканите последици од вакцинацијата на интернет ...
| | веќе видена | слични

Треба ли да се потценува стара одлука на државата, која одмерила дека со оглед на социјалната структура и развиената свест таквата задолжителна заштита е најдобра? Дали исто може да се мери и кај нас и во земји во кои вакцинацијата е препорачана? Дали секој родител ќе направи анализа пред да одлучи за вакцинацијата или некои ќе одат по линија на помал отпор - не мора, не можам сега, па нема да ги вратиме старите зарази? Стравот од вакцините за децата и паниката што се прави не само што не се смируваат туку на моменти преминуваат во паника. Група родители, кои веруваат дека не треба да ги вакцинираат децата, поднесоа претставка пред Уставен суд, во која бараат да имаат право на избор, сами да одлучуваат дали нивното дете ќе добива вакцини и кои. Во исто време побараа и вакцинацијата да не е услов за школување на детето. Државата, пак, им стави до знаење дека не сака да го промени ставот околу вакцините, се гордее оти имаме широк опфат и колективен имунитет, како и дека не сме имале сериозни несакани реакции ...
| | веќе видена | слични
2 копии

И во Македонија децата ќе се вакцинираат со поливалентни, комбинирани вакцини. Тоа се вакцини со кои децата ќе се вакцинираат со по пет-шест вакцини одеднаш. Ова го најави Никола Тодоров, министерот за здравство кој тендерот за набавка на овие вакцини ќе се распише кон крајот на годината. Овие вакцини се поскапи од обичните, со кои се вакцинираат децата во Македонија. Ако Владата го прифати предлогот за поливалентни вакцини, тоа ќе ја чини за најмалку два милиона евра повеќе или околу 3,5 милиони евра. Предлогот да се набават поливалентни вакцини беше актуелен уште пред три години. Во Комисијата за имунизација при Министерството за здравство сметаат дека од поливалентните вакцини ќе има големи придобивки и за децата и за родителите. Комитетот за имунизација на Светската здравствена организација веќе испратил препорака и до Македонија да се воведат овие поливалентни вакцини.
| | веќе видена | слични
2 копии

Дел од родителите кои стравуваат од вакцинирањето на своите деца поради можните компликации по нивното здравје, со протестно писмо се обратија до координаторката за имунизација д-р Јованка Костовска. Уште еднаш апелираат надлежните сериозно да размислат пред да донесуваат одлуки и со закон да ги обврзуваат родителите да ги вакцинираат своите деца. Тие се повикуваат на стручни анализи и извадоци на официјални страници на произведувачот на дел од вакцините, а во кои директно ги посочуваат можните болести кои настануваат како контраиндикации од вакцините по здравјето на децата. Лекарите вчера уште еднаш апелираа родителите да ги вакцинираат своите деца, а информациите на интернет страниците и социјалните мрежи за наводните несакани последици од имунизацијата велат дека се небулози и бесмислици. Групата родители минатата недела го изразија својот став против вакцинирањето, а на 27 јануари до Уставниот суд на Македонија поднесоа и иницијатива која треба да ја преиспита уставноста на задолжителната вакцинација ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Никола Тодоров, министерот за здравство најави набавка на поливалентни (комбинирани) вакцини за што тендерот ќе се распишел кон крајот на годината. Тоа се вакцини со кои децата се имунизираат со по пет-шест вакцини одеднаш со што бројот на боцкањата речиси би се преполовил. Овие вакцини се поскапи од обичните, со кои се вакцинираат децата во Македонија. За лекарите нема никаква дилема дека децата треба да се вакцинираат. Тие велат дека вакцините немаат никаква поврзаност со аутизмот, дијабетот, малигните заболувања. Информациите на интернет страниците и социјалните мрежи за наводните несакани последици од имунизацијата се небулоза и бесмислица, од која родителите само ќе се исплашат и ќе бидат доведени во заблуда, велат во Секторот за превентивна заштита во Министерството за здравство. „Во Македонија, откако вакцинираме до денес, нема потешка несакана реакција освен вообичаените, прикажани во упатството како очекувани, висока температура, болка на место на оток, ретки случаи со конвулзии, еден до два ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Децата треба да се вакцинираат. Небулози и бесмислици се информациите на интернет страниците и социјалните мрежи за наводните несакани последици од имунизацијата, порачаа лекарите по денешното советување на тема „Бенефитите од вакцинација во РМ“ на кое земаа учество експерти од релевантни области на Медицинскиот факултет. Д-р Јованка Костовска, национален координатор за имунизација на Македонија во Светската здравствена организација вели дека до сега немало потешка несакана реакција освен вообичените кои се прикажани на упатството како очекувани, а тоа се висока температура, болка на место на оток, ретки случаи со конвулзии. Експертите тврдат дека вакцините немаат никаква поврзаност со аутизмот, дијабетот и малигните заболувања, и дека вакцините со жива не се опасни затоа што овој елемент се елиминира од организмот за три до четири часа. Министерот за здравство, Никола Тодоров, го оцени како погрешен чекорот на групата родители кои од Уставниот суд бараат да се укине задолжителната вакцинација кај децата. ...
| | веќе видена | слични

Министерот за здравство Никола Тодоров најави дека годинава во Македонија ќе се воведат поливалентни вакцини. Со ова децата ќе бидат поштедени од повеќе боцкања и наместо три вакцини ќе примаат една која ќе ги штити од неколку заразни заболувања. За набавката на вакцините, како што дообјасни д-р Јованка Костовска национален координатор за имунизација на РМ во Светската здравствена организација (СЗО), одлучува тим експерти. Вакцините мора да се квалитетни и безбедни. Не се гледа дали цената е повисока или пониска, туку се ценат предусловите, вакцината да е од реномиран производител, проверен од Светска здравствена организација, да е регистрирана во Македонија или во ЕУ, да се употребува кај децата во земјата од каде што е производителот, да има посебни сертификати. При прием, исто така, се води сметка како се вакцините чувани и транспортирани.
| | веќе видена | слични

Бесплатни поливалентни вакцини и во Македонија. Министерот Тодоров најави дека тендерот за набавка на поливаленти вакцини ќе биде распишан до крајот на годинава. Надлежните се категорични дека вакцините во Македонија се со висок квалитет и од реномирани производители. Редовната имунизација спречува појава и ширење на болести кои се веќе искоренети. Овој систем на имунизација во Македонија го немам поставено јас, тој е одлично поставен и организиран и функционира повеќе децении и овозможува голем број на болести кои биле присутни денес да се искоренат. Во Р. Македонија опфатот на имунизација е 95% и тоа е завидно високо ниво, вели министерот за здравство Никола Тодоров. Во Македонија, откако вакцинираме до денес, нема потешка несакана реакција освен вообичаените, прикажани во упатството како очекувани, висока температура, болка на место на оток, ретки случаи со конвулзии, еден до два годишно, вели Јованка Костовка, координатор на имунизација во РМ. Во Македонија имунизацијата е законска обврска. Родителите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 262 | | | веќе видена

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 218 | | | веќе видена

Седница на која единствена точка на дневен ред е предлогот од претседателот на Собранието, Талат Џафери, за одземање на мандатот на Никола Груевски. Седницата ...
сите 73 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 237 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Децата треба да се вакцинираат - став на лекарите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: