Фреквенцијата на граничните премини и патарините ќе се гледа во живо

На овој сајт ќе може да се следат и јавните набавки, како и увид во трошоците за изградба на патната инфраструктура, но и доколку планираат да патуваат, возачите ќе можат да ја утврдат и далечината на патот, како и трасата по која што би сакале да се движат Во живо, преку интернет-портал, граѓаните во земјава ќе можат да ја следат фреквенцијата и функционирањето на патиштата, патарините, граничните премини, колку е температурата, преглед на тековните и реализираните активности за изградба на патишта. На сите овие точки се поставени видеокамери. Овие новини и поволности за возачите ги нуди новиот портал на Јавното претпријатие за државни патишта, www.roads.org.mk , што вчера го промовираа директорот на претпријатието Љупчо Георгиевски и министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески. На неговата презентацијата беше посочено дека на овој сајт ќе може да се следат и јавните набавки, како и увид во трошоците за изградба на патната инфраструктура, но и доколку планираат да патуваат, возачите ќе можат да ја ...
| | веќе видена | слични

Автопатските делници од Скопје до Блаце и од Гостивар до Кичево и официјално ќе се градат преку изнаоѓање на концесионери што ќе инвестираат во нив, но и ќе ги собираат приходите од патарините. Неопходните документи и консултациите за подготовка на повикот за пронаоѓање концесионер се во завршна фаза, така што се очекува истиот да биде објавен на крајот на мај или почетокот на јуни, јавува скопската телевизија „Алфа“. Новата автопатска делница која што со кинески кредит ќе се гради на потегот од Кичево до Охрид ќе премине во рацете на идниот приватен концесионер, бидејќи оваа делница е предвидена да се вклучи во пакетот за управување на целата траса на автопатот од Скопје до Охрид. На тој начин, додека концесионерот управува со автопатот од главниот град до Охрид, државата ќе ги враќа финансиските средства од кинескиот кредит за делницата од Кичево до Охрид. Исто како и оваа делница, концесионерот што ќе го гради автопатот од Скопје до Блаце ќе добие и некоја од атрактивните делници околу главниот град. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 147 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 113 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фреквенцијата на граничните премини и патарините ќе се гледа во живо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: