Фреквенцијата на граничните премини и патарините ќе се гледа во живо

На овој сајт ќе може да се следат и јавните набавки, како и увид во трошоците за изградба на патната инфраструктура, но и доколку планираат да патуваат, возачите ќе можат да ја утврдат и далечината на патот, како и трасата по која што би сакале да се движат Во живо, преку интернет-портал, граѓаните во земјава ќе можат да ја следат фреквенцијата и функционирањето на патиштата, патарините, граничните премини, колку е температурата, преглед на тековните и реализираните активности за изградба на патишта. На сите овие точки се поставени видеокамери. Овие новини и поволности за возачите ги нуди новиот портал на Јавното претпријатие за државни патишта, www.roads.org.mk , што вчера го промовираа директорот на претпријатието Љупчо Георгиевски и министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески. На неговата презентацијата беше посочено дека на овој сајт ќе може да се следат и јавните набавки, како и увид во трошоците за изградба на патната инфраструктура, но и доколку планираат да патуваат, возачите ќе можат да ја ...
| | веќе видена | слични

Автопатските делници од Скопје до Блаце и од Гостивар до Кичево и официјално ќе се градат преку изнаоѓање на концесионери што ќе инвестираат во нив, но и ќе ги собираат приходите од патарините. Неопходните документи и консултациите за подготовка на повикот за пронаоѓање концесионер се во завршна фаза, така што се очекува истиот да биде објавен на крајот на мај или почетокот на јуни, јавува скопската телевизија „Алфа“. Новата автопатска делница која што со кинески кредит ќе се гради на потегот од Кичево до Охрид ќе премине во рацете на идниот приватен концесионер, бидејќи оваа делница е предвидена да се вклучи во пакетот за управување на целата траса на автопатот од Скопје до Охрид. На тој начин, додека концесионерот управува со автопатот од главниот град до Охрид, државата ќе ги враќа финансиските средства од кинескиот кредит за делницата од Кичево до Охрид. Исто како и оваа делница, концесионерот што ќе го гради автопатот од Скопје до Блаце ќе добие и некоја од атрактивните делници околу главниот град. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Откако за само два дена беа собрани над милијарда долари за реставрација на катедралата Нотр Дам во социјалните мрежи се појавија и првите критики. „Коe ...
сите 681 | | | веќе видена

Додека естаблишментот се обидува да наслика приказна дека Џулијан Асанж е во иста банда со секој можен насилник и терорист во светот - и дека дефинитивно не е ...
сите 173 | | | веќе видена

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски, вчера попладне учествуваше на граѓанска трибина во Неготино каде со граѓаните разговараше за повеќе актуелни теми, ...
сите 330 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 182 | | | веќе видена

Возрасен маж на еден од митинзите на ВМРО-ДПМНЕ, се расположи на песните на ДНК кои настапуваат во рамките на кампањата на нивната претседателска кандидатка, ...
сите 72 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска на митинг се обрати пред граѓаните во Општина Кратово. Мицкоски пред присутните истакна дека е дојдено ...
сите 216 | | | веќе видена

Во предизборната кампања за претседатедателските избори, претседателскиот кандидат на СДСМ и ДУИ Стево Пендаровски, го вклучи и своето семејство.Неговата ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фреквенцијата на граничните премини и патарините ќе се гледа во живо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: