Бебе наводно се затруло со отров за глувци

Петнаесетмесечно бебе било хоспитализирано во тешка состојба откако воспитувачката која го чувала го видела како става во уста непозната супстанција во детска градинка во Штип каде што престојувало. Веднаш се претпоставило дека детето е затруено со отров за глувци, бидејќи викендот во градинката била вршена дезинфекција, дератизација и дезинсекција. Директорот на градинката Астибо", Иле Митров, каде што се случил настанот, негира дека детето изело отров, туку поради сомнеж на една од вработените детето било однесено во болница, каде што констатирале дека нема никакво труење. -Во петокот и во саботата се вршеше редовна дератизација, дезинфекција и дезинсекција (3Д) од страна на Хигиенскиот завод во Штип според сите прописи и процедури. Воопшто не може да се најде за физички да се стави во уста таков отров бидејќи се прска. Бидејќи детето ставило нешто во уста, една од вработените се посомневала да не е нешто отровно, имајќи предвид дека викендов се вршеше 3Д. Откако ме повикаа и ми го кажаа случајот, ...
| | веќе видена | слични

Kристина Ампева, мајка на 17-месечното бебе за кое вчера се крена бура од сомнежи дека голтнало отров за глувци во градинка, вчера изјави дека според резултатите на крвта Анџела немала труење. Информацијата дека со Анџела с` е во ред ја потврди и директорката на скопската клиника Аспазија Софијанова додавајќи дека тоа е веќе отпуштено да си оди дома. Целата приказна почна кога мајката на Анџела напишала на социјалните мрежи дека се во болница откако во градинка ќерка ~ голтнала розово парче отров за глувци. - Завчера околу пладне негувателка во детската градинка се посомневала бебето случајно да не дошло во контакт со некаков отров оти претходно во градинката била извршената дератизација, па тоа веднаш било однесено во болница каде што не биле констатирани никакви знаци на труење – вели Илија Митров, директор на детската градинка „Асибо“ во Штип. Според официјални информации од штипската болница, детето додека престојувало кај нив, немало клинички знаци на труење. На Kлиниката за детски болести било ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Maјката на 17-месечното бебенце, за кое вчера се пишуваше дека голтнало отров за глувци во градинка, изјавила дека резултатите на крвта покажале дека Анџела немала труење, пишува Дневник. Оваа информација ја потврдила и директорката на скопската клиника, Аспазија Софијанова, додавајќи дека детето веќе е пуштено дома. Приказната дека Анџела имала труење почнала кога нејзината мајка, на социјалните мрежи објавила дека се во болница откако ќерка и во градинка голтнала розово парче отров за глувци. - Завчера околу пладне негувателка во детската градинка се посомневала бебето случајно да не дошло во контакт со некаков отров оти претходно во градинката била извршената дератизација, па тоа веднаш било однесено во болница каде што не биле констатирани никакви знаци на труење, вели директорот на детската градинка „Асибо“ во Штип, Илија Митров, пренесува Дневник. Како што пишува весникот, од штипската болница потврдиле дека детето не манифестирало знаци на труење додека престојувало кај нив. На Kлиниката ...
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 147 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 113 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бебе наводно се затруло со отров за глувци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: