Додека нашите ракометари патуваат, противниците на Македонија тренираат во Данска

Додека репрезентацијата на Македонија се уште е на пат кон Данска на Европското ракометно првенство кое стартува утре, противниците на нашите ракометари веќе одработија по неколку тренинзи во Хернинг, каде ќе се играат натпреварите од А групата.По проблемите кои ги имаа со полетувањето од скопскиот аеродром, нашите ракометари предмалку пристигнаа во Софија од каде треба да полетаат Данска, па така сосема извесно е дека македонските ракометари ќе го пропуштат терминот за вечерашниот прв предвиден тренинг во Хернинг.За разлика од македонската репрезентација, а несметајќи го домаќинот Данска, нашите противници во првата фаза на натпреварувањето веќе одработија по неколку тренинзи.Селекцијата на Австрија која од завчера е во Данска попладнево го одработи и третиот тренинг додека Чесите досега двапати тренираа во Хернинг.Единствената можност нашите ракометари да се запознаат со „Јуске бокс арена’’ пред утрешниот дуел со Данска ќе биде утре наутро од 11 часот за кога е предвиден терминот за одржување на ...
| | веќе видена | слични

Со резултат од 29-21, нашите ракометари изгубија од репрезентацијата на Данска. Иако Данците имаа предност со тоа што се играше на нивен терен, сепак тие беа фаворити за победа. Ова е првиот натпревар на Европското Првенство за Македонија, кој започна со пораз. Кирил Лазаров е најдобриот стрелец во нашата репрезентација со 7 голови. Нашите репрезентативци покажаа добра игра со оглед на сите малери кои ги снајдоа пред почетокот на првенството. Сепак, ништо не е изгубено, следен натпревар не очекува во вторник во 18:15 часот против репрезентацијата на Чешка. Да им ја дадеме нашата поддршка на момците.
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна репрезентација го одржа првиот и единствениот трениг пред самиот старт на Европското првенство кое се одржува во Данска. Иако пристигнаа со задоцнување, нашите ракометари не ја пропуштија можноста да го реализираат првиот тренинг во салата во Хернинг. Првиот натпревар од ЕП Македонија ќе го одигра вечерва со почеток од 20:30 часот против домаќинот Данска.
| | веќе видена | слични

По многу перипетии нашите најдобри ракометари околу еден часот по полноќ стигнаа во Хернинг, на само 19 часа пред почетокот на средбата со шампионот на Европа, Данска. Да се надеваме дека мачниот ден нема да остави последици кај нашите репрезентативци и дека утре ќе бидат колку толку подготвени да и се спротистават на шампионската селекција на домаќините. Утре нашите ракометари имаат тренинг, од 11 до 12 часот. Натпреварот Данска – Македонија ќе почне во 20.30 часот, а директен пренос ќе врши Тв Сител.
| | веќе видена | слични

Останато

Со 306 пратеници „за“ и 325 „против“, Долниот дом на британскиот Парламент и изгласа доверба на владата на конзервативната премиерка Тереза Меј, само еден ден ...
сите 334 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Портпаролот на Бачев, Христијан Мицкоски бадијала се дообјаснува, нека се спрема за пораз на какви било избори Мицкоски повторно си ги дообјаснува своите ...
сите 254 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Додека нашите ракометари патуваат, противниците на Македонија тренираат во Данска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: