Зголемен вкупниот број на туристи во земјава

2 копии

- За првите десет месеци од 2013 година, согласно податоците од Државниот завод за статистика, има значително подобрување на целокупната туристичка ситуација во Република Македонија, изјави министерот за економија Ваљон Сарачини. - Доколку се земе вкупниот број на туристи во Македонија за првите десет месеци лани можеме да констатираме дека имаме раст за шест проценти, додаде Сарачини по посетата на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот. - Ако се погледне бројот на странски туристи тогаш можеме да констатираме дека имаме зголемување на 15 отсто во однос на истиот период за 2012 година, рече министерот.
| | веќе видена | слични

Министерот за економија, Ваљон Сараќини, за 2014 година најави амбициозна програма за светска промоција на Македонија како туристичка дестинација. - Ова е досега најамбициозната програма донесена од Владата на РМ. Износот на субвенции за 2014 година изнесува 155 милиони денари, што е речиси двојно повеќе од 2013 година кога беше 75 милиони денари – вели Сараќини и додаде дека ќе биде претставена во повеќе од 15 земји, а ќе се организира и роуд шоу само за туризам, каде што ќе има средби со туроператори, туристички агенции и работници во областа на туризмот. Сараќини истовремено најави дека од април 2014 година се воведуваат три нови нискобуџетни авиолинии за Париз, Брисел и за Франкфурт. - Целта ни е учеството на туризмот во бруто-домашниот производ до 2020 година да биде 5 отсто – потенцира Сараќини. Директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, Кристијан Џамбазовски, информира дека следната недела Македонија ќе биде претставена на саемите за туризам во Утрехт и Виена. Vecer
| | веќе видена | слични

Бројот на туристите во земјава за првите 6 месеци се зголемил за шест проценти. Според податоците на Државниот завод за статистика, лани има значително подобрување на целокупната туристичка ситуација во Македонија, особено кај бројот на странските туристи, кој во однос на 2012 година се зголемил за 15 %. Министерот за економија, Ваљон Сараќини, за 2014 година најави амбициозна програма за светска промоција на Македонија како туристичка дестинација. - Ова е досега најамбициозната програма донесена од Владата на РМ. Износот на субвенции за 2014 година изнесува 155 милиони денари, што е речиси двојно повеќе од 2013 година кога беше 75 милиони денари - вели Сараќини и додаде дека ќе биде претставена во повеќе од 15 земји, а ќе се организира и роуд шоу само за туризам, каде што ќе има средби со туроператори, туристички агенции и работници во областа на туризмот. На средбите, како што објасни министерот, ќе бидат претставени можностите за привлекување туристи и можностите за инвестирање во туристичките развојни ...
| | веќе видена | слични

Останато

Поларните температури кој ги имавме во изминатиот подолг период барем засега се зад нас а до новиот студен бран уживајте во повисоките температури на воздухот ...
сите 188 | | | веќе видена

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Портпаролот на Бачев, Христијан Мицкоски бадијала се дообјаснува, нека се спрема за пораз на какви било избори Мицкоски повторно си ги дообјаснува своите ...
сите 254 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зголемен вкупниот број на туристи во земјава

Од:
До кого (е-маил):
Порака: