Груевски ги повика бизнисмените од Централна и од Источна Европа да инвестираат во Македонија

Фактот што Македонија директно ја посетуваат странски компании и тоа не во мал број туку над 20 кои ја разгледаа Слободната економска зона и имаа разговори со владини претставници, ја потврдува тезата дека Македонија станува атрактивна економска дестинација Македонија има добра бизнис-клима потврдена од меѓународните организации. Според Светска банка, односно Дуинг бизнис, ние сме на високо 25-то место од 180 држави, на Форбс листата скокнавме од 82 на 37 место. На Транспаренси интернешнал имаме скок од 38 места. Вака премиерот Никола Груевски ги повика повеќе од 40 бизнисмени да инвестираат во Македонија коишто присуствуваа на бизнис-форумот којшто го организираше министерот за привлекување странски инвестиции Бил Павлевски и Европската стопанска комора на Централна и Источна Европа. Според премиерот, Македонија е стигната до овој степен преку крупните реформи кои што се направени изминативе неколку години, што резултираше со привлекување на значајни инвеститори од светот. - Македонија е позната по ...
| | веќе видена | слични

Македонија нуди одлични можности за инвестирање, конкурентна е не само според ниските трошоци туку и според образованата работна сила Ова го истакна премиерот Никола Груевски обраќајќи се на вчерашниот бизнис-форум во Скопје, на кој беа присутни претставници на 40 компании од Југоисточна Европа. - Македонија има најниски трошоци за правење бизнис. Нема ниту една друга држава со такви ниски трошоци во Европа - рече премиерот Груевски, додавајќи дека, покрај ниските даноци, се нуди и можност за ослободување од оданочување на реинвестираната добивка што ја користат две третини од компаниите во Македонија. Тој истакна дека во изминатите години Македонија многу напредуваше во однос на подобрувањето на бизнис-климата, преземајќи повеќе мерки и реформи, кои резултираа со привлекување повеќе значајни инвеститори од сферата на глобалните играчи во светот. Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски посочи на фактот дека се дојдени повеќе странски директни инвеститори во земјава и оти тоа говори дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Директорот на скопскиот затвор „Шутка“, Гоко Котевски реши да се повлече од функцијата откако премиерот побара негова одговорност поради инцидентот во кој беа ...
сите 475 | | | веќе видена

Кандидатката за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска ги повика подржувачите да излезат во канцелариите на ДИК и да си направат селфи како потврда ...
сите 212 | | | веќе видена

Времето во Македонија е облачно со повремени врнежи од снег, претежно со слаб, а во западните и јужните делови на места со умерен интензитет. Дува засилен, на ...
сите 216 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 172 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 77 | | | веќе видена

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања денеска напладне ќе ја продолжи расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски ги повика бизнисмените од Централна и од Источна Европа да инвестираат во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: