Би-Би-Си ќе го емитува документарецот за Северна Кореја и покрај противењето на студентите

Би-Би-Си ќе го емитува тајно снимениот документарен филм за Северна Кореја и покрај противењето и критиките на Лондонскиот универзитет за економија и неговите студенти, јави ДПА. Во рамките на серијалот „Панорама“ Би-Би-Си ќе го емитува филмот „Северна Кореја под велот на тајноста“ денеска во 22:35 минути. Репортерот Џонатан Свини се приклучи кон група од десетина студенти од Универзитетот, кои биле во осумдневна посета на изолираната земја. Патувањето било организирано од неговата сопруга, која исто така ги придружувала како туристички водич. Студентите изјавија дека не знаеле оти меѓу нив има новинари од Би-Би-Си. Универзитетот вчера ја критикуваше медиумската куќа, бидејќи организирала студентско патување во Северна Кореја, со цел тајно да сними документарен филм и на тој начин студентите, кои не знаеле за вистинската цел на патување, ги изложила на опасност. Универзитетот соопшти дека студентите се искористени како жив штит и беа нивно знаење биле ставени во ризична ситуација и можеле да бидат ...
| | веќе видена | слични

Дали новинарите смеат да се „шверцуваат“ со студенти во еден тоталитарен режим за да ги снимаат Би-Би-Си предизвика спор со свој прилог за Северна Кореја: планира вечер да го емитува тајно снимениот документарен филм и покрај противењето и критиките на Лондонскиот универзитет за економија и неговите студенти. Би-Би-Си ќе го емитува филмот „Северна Кореја под превезот на тајноста“ во рамките на серијалот „Панорама“. Филмот е снимен кога соработници на Би-Би-Си, меѓу кои Џонатан Свини, тајно се приклучиле на група студенти без да се легитимираат како новинари. Групата од десетина студенти од Универзитетот била во осумдневна посета на изолираната земја, а патувањето било организирано од сопругата на Свини, која, исто така, ги придружувала како туристички водич. Универзитетот вчера ја критикуваше медиумската куќа, бидејќи организирала студентско патување во Северна Кореја, со цел тајно да сними документарен филм и на тој начин студентите, кои не знаеле за вистинската цел на патување, ги изложила на опасност. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 235 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

По топлотниот бран изминатите денови, новата работна недела во гостиварскиот регион носи дестабилизација на времето, пад на дневната температурата и врнежи. ...
сите 190 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Би-Би-Си ќе го емитува документарецот за Северна Кореја и покрај противењето на студентите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: