Би-Би-Си ќе го емитува документарецот за Северна Кореја и покрај противењето на студентите

Би-Би-Си ќе го емитува тајно снимениот документарен филм за Северна Кореја и покрај противењето и критиките на Лондонскиот универзитет за економија и неговите студенти, јави ДПА. Во рамките на серијалот „Панорама“ Би-Би-Си ќе го емитува филмот „Северна Кореја под велот на тајноста“ денеска во 22:35 минути. Репортерот Џонатан Свини се приклучи кон група од десетина студенти од Универзитетот, кои биле во осумдневна посета на изолираната земја. Патувањето било организирано од неговата сопруга, која исто така ги придружувала како туристички водич. Студентите изјавија дека не знаеле оти меѓу нив има новинари од Би-Би-Си. Универзитетот вчера ја критикуваше медиумската куќа, бидејќи организирала студентско патување во Северна Кореја, со цел тајно да сними документарен филм и на тој начин студентите, кои не знаеле за вистинската цел на патување, ги изложила на опасност. Универзитетот соопшти дека студентите се искористени како жив штит и беа нивно знаење биле ставени во ризична ситуација и можеле да бидат ...
| | веќе видена | слични

Дали новинарите смеат да се „шверцуваат“ со студенти во еден тоталитарен режим за да ги снимаат Би-Би-Си предизвика спор со свој прилог за Северна Кореја: планира вечер да го емитува тајно снимениот документарен филм и покрај противењето и критиките на Лондонскиот универзитет за економија и неговите студенти. Би-Би-Си ќе го емитува филмот „Северна Кореја под превезот на тајноста“ во рамките на серијалот „Панорама“. Филмот е снимен кога соработници на Би-Би-Си, меѓу кои Џонатан Свини, тајно се приклучиле на група студенти без да се легитимираат како новинари. Групата од десетина студенти од Универзитетот била во осумдневна посета на изолираната земја, а патувањето било организирано од сопругата на Свини, која, исто така, ги придружувала како туристички водич. Универзитетот вчера ја критикуваше медиумската куќа, бидејќи организирала студентско патување во Северна Кореја, со цел тајно да сними документарен филм и на тој начин студентите, кои не знаеле за вистинската цел на патување, ги изложила на опасност. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Некои од најдобрите оперски пејачи во Русија се здружија и снимија топла музичка порака за поддршка на народот на Франција, кој тагува по катастрофалниот пожар ...
сите 430 | | | веќе видена

,,Пчелите се живи. Ми олесни кога гио видов сателитските снимки , на кои се гледа дека три кошници не се изгорени.” , вели пчеларот Николас Гант. Тој објаснува ...
сите 357 | | | веќе видена

Новиот претседател на Република Северна Македонија ќе се избира во вториот круг, бидејќи ниту еден од тројцата кандидати на вчерашното гласање не освои ...
сите 346 | | | веќе видена

Според обвинителството , вакви извици можеле да се чујат повече пати во текот на 23 неделниот непрекинат протест . Полицискиот синдикат излезе со остра осуда. ...
сите 64 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Би-Би-Си ќе го емитува документарецот за Северна Кореја и покрај противењето на студентите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: