Турската млекарница Суташ почнува со производство во Македонија

Турската компанија Суташ, која ја купи млекарницата Сведмилк досега инвестирала 10 милиони евра во модернизација на производствениот процес, а до крајот на годината планира да вложи уште пет милиони евра. Откако ќе ги завршат сите подготовки, планираат на почетокот на мај да започнат со производство на македонскиот пазар. Во моментот се ангажирани 55 вработени, а планирано е да вработат вкупно 200 луѓе. Владин тим предводен од вицепремиерот Владимир Пешевски вчера беше во посета на Балканската млекарница и се запозна со активностите и инвестициите на турскиот инвеститор. -Во текот на мај би требало да се рестартира производството. Она што може да се види е дека инвеститорот веќе започнал со активности за градење на нови погони и инвестиции во нова опрема. Со ова очекуваме долгогодишната сага на Сведмилк да биде успешно завршена. Се работи за најголемата млекарница во Турција со обрт од над 500 милиони евра. Тоа е инвеститор кој си го знае бизнисот и има одлично портфолио на производи кои во Македонија ќе ...
| | веќе видена | слични

Турската компанија „Суташ“, која ја купи млекарницата „Сведмилк“, најави почеток на производство во мај годинава Менаџерите на „Суташ“ најавија почеток на производството во мај Досегашната инвестиција е 10 милиони евра и ангажирани се околу 50 вработени. Владин тим предводен од вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски вчера го посети новиот производствен капацитет наречен „Балканска млекарница“, при што се запозна со активностите што ги спроведува турскиот инвеститор за почеток на производството. - Со ова очекуваме долгогодишната сага на „Сведмилк“ да биде успешно завршена. Се работи за најголемата млекарница во Турција, со обрт од над 500 милиони евра, инвеститор што го знае бизнисот и има огромно искуство во сите сегменти и одлично портфолио на производи што во Македонија ќе бидат со навистина добар квалитет. Со оглед на тоа што ќе покрива и дел од соседните пазари, се зголемува и извозниот потенцијал - изјави Пешевски. Покрај директните вработувања, тој истакна дека позитивно ќе влијае на ...
| | веќе видена | слични

Владин тим предводен од вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски, заменик министерот Зоран Коњановски, заменик министерот за економија Христијан Делев и градоначалникот на Општина Илинден, Жика Стојановски ги посетија производствените капацитети на Суташ во Македонија, Балканска млекара . Притоа, се запознаа со активностите што ги спроведува турскиот инвеститор за почеток на производството, кое се планира за мај, годинава. Турски Суташ кој минатата година ја купи млекарата Сведмилк има 38 годишно искуство во оваа област. Балканска млекара на почетокот планира да произведува 45 тони млеко дневно, а капацитетот на фабриката е 180 тони млеко на ден. Инвестицијата чини 15 милиони евра, а бројот на вработувањата треба да достигне до 200 лица. Претставниците на Суташ , истакнаа дека во иднина планираат да обезбедат земјиште за фарма не подалеку од 20 до 25 километри оддалечено од фабриката, каде што на почетокот би требало ...
| | веќе видена | слични

Останато

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 323 | | | веќе видена

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 217 | | | веќе видена

Седница на која единствена точка на дневен ред е предлогот од претседателот на Собранието, Талат Џафери, за одземање на мандатот на Никола Груевски. Седницата ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Турската млекарница Суташ почнува со производство во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: