„пред да се раздени“ ја смени „Империја“


„Пред да се раздени“ ја смени „Империја“, но не и пејачите. Влатко Лозановски и Есма Реџепова ќе се обидат со „Пред да се раздени“ на Евровизија во Малме да освојат гласови за финалната вечер. Вечерва во МТВ беше организирано преслушување на композицијата и беше промовирана во централниот дневник. Останува да се слушнат првите стручни коментари. „Империја“ претходно доживеа фијаско. Најнапред, јавноста преку социјалните мрежи и` кажа не на песната поставувајќи го прашањето „За каква империја се пее“ и дали можеби станува збор за предизборен спот и текст. Новата песна е дело на авторите Дарко Димитров и Лазар Цветковски, Симеон Атанасов го направи делот во кој Есма пее на ромски јазик, а на текстот е потпишана Магдалена Цветковска-Ена. Инаку, песната се правеше експресно, по нарачка, по дебаклот на "Империја".
| | веќе видена | слични

„Пред да се раздени“ само ги продолжи скандалите и контроверзиите поврзани со годинешниот Евросонг, па иако песната е многу подобро прифатена од „Империја“, публиката се пожали за она најочигледното - колку мал дел од нас го разбраа делот на ромски јазик. Додека Влатко пее за дочекување на утрото заедно со неговата љубена, Есма пее нешто сосема друго: „Јас, Есма, еве пеам Вашите срца јас ќе ги стоплам Јас, Есма, еве пеам Вашите срца јас ќе ги стоплам Затоа со половината мешајте Ајде станете сите Роми“
| | веќе видена | слични

Македонија и јавниот сервис се соочуваат со најскандалозната и најнеизвесната година во историјата на македонското учество на Евровизија. По негативните коментари и целосната промена на „Империја“, следуваа негативни коментари околу втората песна „Пред да се раздени“, но овој пат коментираат и странците , на кои повеќе им се допаѓа првата песна. Ова се дел од коментарите: Македонци, Зошто го направивте ова, „Империја“ беше одлична песна со одлична мелодија. „Пред да се раздени“ е многу лоша, со таа песна сигурно нема да се пласирате во финалето. МКРТВ, сега има многу полоши коментари за втората песна, ве молам вратете ја „Империја“!… (Данска) Подобра песна е Империја! Оваа песна е ужасна… Со песната „Империја“, Македонија за мене беше во топ 5, а со новата песна не е ни во топ 10…. (Србија) Не е лоша, но сепак повеќе ми се допаѓа „Империја“… (Шпанија) Зошто ја сменија песната? „Империја“ беше брилијантна!… (Германија) Лош, лош избор! Песната не е лоша, но не ми се допаѓа тоа што го направија со ...
| | веќе видена | слични

По многуте контроверзии и критики за „Империја“ изгледа дека конечно ја добивма финалната песна со која Есма и Влатко ќе не преставуваат на овогодинешната „Евровизија“.И новата „Пред да се раздени“ крена прашина во јавноста, но не поради текстот како тоа што го направи „Империја“.Сепак, текстот на Лозано го разбираме сите, но ретко кој знае што пее Есма во „Пред да се раздени“, бидејќи таа пее на ромски јазик.„Primetime.mk“ открија што всушност пее Есма во песната која ќе не преставува на 58-от избор за песна на „Евровизија“ во мај, во Малме, Шведска.Me i Esma ake gjilavav, Јас, Есма еве пејам,tumare vile me ka takjarav вашите срца јас ќе ги стопламMe i Esma ake gjilavav Јас, Есма еве пејам,tumare vile me ka takjarav. вашите срца јас ќе ги стопламOdoleske mashkar pageren затоа со половината мешајтеKhelen sarine ushten Romalen! ајде ...
| | веќе видена | слични

Веројатно досега веќе ја слушнавте новата евровизиска песна „Пред са се раздени “ и ако не го разбирате делот што го пее Есма сајтот Primetime.mk го открива текстот. Новата песна беше промовирана во петокот откако „Империја“ беше повлечена поради низа негативни коментари. Текстот на делот што го пее Влатко Лозановски е на Магдалена Цветковска Ена, музиката на Дарко Димитров, а делот што ќе го пее Есма е нејзиниот син Симеон Атанасов. Есма пее на ромски јазик. с.т.и Me i Esma ake gjilavav, Јас, Есма еве пејам, tumare vile me ka takjarav вашите срца јас ќе ги стоплам Me i Esma ake gjilavav Јас, Есма еве пејам, tumare vile me ka takjarav. вашите срца јас ќе ги стоплам Odoleske mashkar pageren затоа со половината мешајте Khelen sarine ushten Romalen! ајде станете сите Роми
| | веќе видена | слични

Сигурно веќе сте ја слушнале песната која ќе не претставува на Евровизија оваа година во Шведска. Во песната „Пред да се раздени“, има дел каде што Есма пее на ромски јазик. За тие што не знаат ромски, го имаме преводот. Прво ќе го напишеме како што е оригинално, на ромски јазик: Me i Esma ake gjilavav, tumare vile me ka takjarav Me i Esma ake gjilavav tumare vile me ka takjarav. Odoleske mashkar pageren Khelen sarine ushten Romalen! Преводот на овој текст, на македонски јазик е: Јас, Есма еве пејам, вашите срца јас ќе ги стоплам Јас, Есма еве пејам, вашите срца јас ќе ги стоплам затоа со половината мешајте ајде станете сите Роми. БРКАЈ РАБОТА ја сакам Македонија: тука навивам за мојата репрезентација: тука
| | веќе видена | слични

Откако беше промовирана новата верзија на годинешната евровизиска песна наречена „Пред да се раздени“ јавноста се прашуваше што значи текстот што го пее Есма. Еве превод... И, рака на срце текстот што го пее Влатко Лозановски на македонски јазик, нема ама баш никакви допирни точки со текстот што го пее Есма на ромски. Еве го целиот текст со превод од делот на Есма: ★Лозано★ Не е ко порано, добрите времиња ги нема во добро и лошо ние живеевме. Реф: Пред да се раздени до мене биди ти во новиот ден да сме заедно јас и ти. Пред да се раздени до мене остани сега е време за убави денови. До мене остани. ★ЕСМА★ Me i Esma ake giljavav tu mare vilen me ka takjarav Odoleske mashkar pagjaren khelen sarinen ushten romalen ПРЕВОД: (Јас, Есма, еве пеам Вашите срца јас ќе ги стоплам Јас, Есма, еве пеам Вашите срца јас ќе ги стоплам Затоа со половината мешајте Ајде станете сите Роми.) ★ЛОЗАНО★ Ако се вратиш ти добрите времиња ќе се вратат и радост и тага ние пак ќе делиме. Реф: ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во песната „Пред да се раздени“ освен, се разбира, она „леле, леле“, во јавноста се појави и преводот на ромскиот дел од песната што го пее Есма. Еве го текстот: Јас Есма еве пејам Вашите срца јас ќе ги стоплам Јас Есма еве пејам Вашите срца јас ќе ги стоплам Затоа со половината мешајте Ајде станете сите Роми.
| | веќе видена | слични

Деновиве главна тема низ македонските медиуми се македонските евровизиски песни, како старата, така и новата. Иако многу се зборуваше за текстот во првата песна која е насловена „Империја“, сепак малку се пишува и говори за текстот во втората песна насловена „Пред да се раздени“. Македонците ја бараат „Империја“ назад Тоа што Македонците го разбираат е текстот што го пее Влатко на македонски јазик, но тоа што многумина од Македонците не го разбираат е текстот што го пее Есма на ромски јазик. Многумина коментираа дека песната е неуспешен спој на две песни. Дека е неуспешен не можеме да коментираме, но дека е спој од две песни, барем од текстуален аспект тука сме сигурни. Што всушност Есма пее? Me i Esma ake gjilavav, Јас, Есма еве пејам, tumare vile me ka takjarav вашите срца јас ќе ги стоплам Me i Esma ake gjilavav ...
| | веќе видена | слични

Веднаш по објавување на втората македонска песна за Евровизија „Пред да се раздени“, на социјалните мрежи Фејсбук и Твитер можеа да се забележат бројни негативни критики од Македонци. Според некои подобро би било Есма и Влатко Лозановски да не претставуваат со првата песна „Империја“, а според други би требало да се сними трета песна. Се слушаат гласини дека Есма и Влатко Лозановски ќе добијат и трета песна со која ќе се обидат да ги освојат симпатиите на домашната публика и дека за тоа е ангажиран Јован Јованов, кој до сега има учествувано на Евросонг со своја композиција. Со оглед на тоа што Македонија нема многу време до последниот рок до кога мора да ја испрати својата песна за Евровизија, се шпекулира и дека по нарачка на МРТВ на евровизиска песна работат уште неколку композитори и дека е можно Есма и Влатко да испеат и повеќе од три песни.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 218 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 239 | | | веќе видена

Седница на која единствена точка на дневен ред е предлогот од претседателот на Собранието, Талат Џафери, за одземање на мандатот на Никола Груевски. Седницата ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

„пред да се раздени“ ја смени „Империја“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: