Грчките политичари продолжуваат со националистички изјави

Во никој случај не смее да се прифати име на Скопје кое како компонента ќе го вклучува зборот Македонија, изјави поранешниот грчки заменик-министер за труд Никос Николопулос. Николопулос ова го изјави во својот говор на настан организиран од партијата Независни Грци во Солун посветен на надворешната политика и националната одбрана на Грција. Тој во својот говор, кој го почна со зборовите овде во Солун, каде што чука срцето и умот на Македонија", ја нападна грчката Влада, обвинувајќи ја дека нема никаква надворешна политика ниту национална стратегија. Според него, Солун е главниот град на "Македонија", додека Грците кои живеат во северниот дел на земјата ги нарекува "Македонци". Никос Николопулос во јули минатата година поднесе оставка од функцијата заменик-министер за труд, само неколку часа откако Владата на Андонис Самарас доби поддршка во Парламентот по изборите. Неколку месеци подоцна тој беше отстранет од парламентарната група на Нова демократија поради отвореното спротивставување на политиката на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 147 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 113 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грчките политичари продолжуваат со националистички изјави

Од:
До кого (е-маил):
Порака: