Експлозии го тресат Загреб, Хрватите живеат во страв

Според надлежните, во првичната истрага недостигаат мотиви, но полицијата ја зеде работата под свое, па полицајците вчераутро излегоа на улиците со автоматски пушки Силни детонации, две, три и повеќе, ги исплашија загрепчани во последните три дена. Блокирани улици, вооружени полицајци, искршени стакла на автомобили и на згради и еден повреден е епилогот од експлозиите што се случија на растојание од еден километар во западниот дел на Загреб. Се поставува дилема дали станува збор за терористички напад или тоа е дело на некој лудак? За првото, според надлежните, барем во првичната истрага недостигаат мотиви, но во секој случај полицијата ја зеде работата под свое, па полицајците вчераутро излегоа на улиците со автоматски пушки, а формирана е и посебна група, која ќе ги следи случајите. ДВЕ БОМБИ НЕ ПУКНАА Иако нема жртви од активираните експлозивни направи, вклучувајќи ја онаа на железничката пруга и онаа вчерашната, која експлодира неколку минути по полноќ во поширокиот дел на Загреб, она што сее страв и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 215 | | | веќе видена

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 213 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 246 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп тврди дека е неправедно обвинет за масакрот во двете џамии на Нов Зеланд.Медиумите работат прекувремено за да ме обвинат ...
сите 233 | | | веќе видена

На тој начин се обидуваат да рашират страв и да го свртат вниманието од криминалот во кој што заглавија. СДСМ уништи се што значи право и правда. Две години ...
сите 289 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Експлозии го тресат Загреб, Хрватите живеат во страв

Од:
До кого (е-маил):
Порака: