Македонија вторпат поразена на ЕП за ракометарки

2 копии

Ракометната репрезентација на Македонија го претрпе вториот пораз на женското Европското првенство што се одржува во Србија, откако вечерва со 26:15 загуби од Шведска.Според прикажаната игра во првиот дел, избраничките на селекторот Гино Стрезовски можеа да се надеваат на позитивен исход или евентуално избегнување на висок пораз, но се повтори сликата од натпреварот со Франција кога нашите ракометарки долг период во вториот дел не успеаја да ја затресат мрежата на противничкиот голман.Швеѓанките добро го отворија дуелот, поведоа со 7:2 по десетина минути игра, но одбраните на голманот Тања Андрејева овозможија македонските ракометарки да фатат резултатски приклучок и да се доближат на гол разлика (8:9). Сепак до истекот на првите 30 минути Шведска постигна уште два гола и поведе со 11:8.Во првите десет минути од второто полувреме Шведска најчесто водеше со четири голови предност, но потоа при резултат 12:16, следуваше „црниот период“ за нашите ракометарки кои постигнаа само три гола а примија 10, за убедлив ...
| | веќе видена | слични

Од овие две групи само бранителките на титулата, репрезентативките на Норвешка, во следната рунда ќе пренесат максимални четири бода. Група А: Норвешка-Украина 18:17 Србија-Чешка 28:24 Група Б: Шведска-Франција 17:24 Данска-Македонија 37:30 Дванаесет репрезентации продолжуваат понатаму, додека покрај за Македонија, првенството заврши за Украина, Исланд и Хрватска. Група 1: 1. Норвешка 4, 2. Франција 2, 3. Србија 2, 4. Данска 2, 5. Шведска 2, 6. Чешка 0 Во првото коло, во оваа група, в понеделник ќе играат: Чешка-Данска, Норвешка-Франција и Србија-Шведска Група 2: 1. Црна Гора 4, 2. Унгарија 4, 3. Шпанија 2, 4. Русија 1, 5. Романија 1, 6. Германија 0 Првото коло во оваа група ќе се одигра в недела: Шпанија-Романија, Унгарија-Црна Гора и Русија-Германија. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични

Со оглед на високите порази во првите два меча од Франција 16:29 и Шведска 25:16, во конечното рангирање Македонија биде на последното 16-то место. Ракометарките против Данска, дефинитивно го одиграа најдобриот натпревар на првенството, но се чини дека самите беа жртви на жестокото темпо кое го наметнаа во првите 15 минути. „Се подготвувавме за овој натпревар, имавме самодоверба дека можеме да победиме, меѓутоа, очигледно дека имаме сили за добра игра во пократко време“, рече помошникот на селекторот Гино Стрезовски, Симе Симовски, кој новинарите помалку ги изненади со изјавата дека македонските репрезентативки потфрлиле во нападот. За илустрација Македонија против Данска постигна 30 погодоци, додека на натпреварите со Франција и Шведска вкупно постигна 31 погодок. Јулија Николиќ која со седум погодоци, заедно со Билјана Црвенковска беше најефикасна во македонската репрезентација, со пораз ја заврши репрезентативната кариера. „Честитики до репрезентацијата на Данска за победата им посакувам среќа во ...
| | веќе видена | слични

Ракометарките последни на ЕП во Србија Македонските ракометарки ќе го заземат последното место во конечниот поредок на Европското првенство во Србија, откако загубија од Данска со 37:30 (17:13) за свој трет пораз во исто толку натпревари. Ова е најслабиот пласман на Македонија на едно големо ракометно натпреварување и Билјана Црвенкоска, најдобриот поединец во нашиот тим со седум голови од исто толку удари, не знае што им се случи на ова ЕП. „Не е ова нашиот максимум. Првите две средби навистина ги одигравме катастрофално, а сега против Данска веќе беше многу подобро. Не знам што ни се случи. Бевме подготвени и физички и психички за ова ЕП. Очигледно се уште не функционира добро врската помеѓу поискусните и новите ракометарки во тимот“, изјави Црвенкоска. Од Ниш: Горан Конев
| | веќе видена | слични
2 копии

Женската ракометна репрезентација на Македонија го доживеа и третиот пораз на Европското првенство во соседна Србија.Данска славеше со 37:30.Македонија заврши на последното место во групата и не успеа да влезе во следниот круг,но во поразот од Данска ја прикажа најдобрата партија на шампионатот. Македонија натпреварите на Европското првенство ги заврши на последното место во Б групата, со три порази (Франција, Шведска, Данска), а поради гол разликата ќе биде последнопласирана на шампионатот. Јулија Николиќ и Билјана Црвенковска со по 7 погодци беа најефикасни во македонската репрезентација. Робертина Мечевска постигна 5, а Мирјета Бајрамовска 4 голови. Мие Аугустенсен со 8 голови, ја предводеше Данска, во втората победа на Европското првенство.
| | веќе видена | слични

Женската ракометна репрезентација на Македонија со три порази во три настапи како последнопласирана го заврши 10.Европското првенство кое се одржува во Србија. Избраничките на селекторот Гино Стрезовски вечерва во салата „Чаир“ во Ниш се поразени од Данска со 37:30. Отпорот на македонските репрезентативки во дуелот со Данките траеше 20-ина минути, период во кој Македонија во неколку наврати имаше и водство од два гола разлика. Данска од 26-тата до 29-тата минута со серија од 4:0 резултатски се одлепи и на полувреме отиде со резултат 17:13. Данска и второто полувреме го почна ефикасно, а во 41-та минута направи двоцифрена предност (28:18). Македонските ракометарки се обидуваа до крајот да ја намалат високата негатива. На 12 минути до крајот резултатот беше 30:24, но данските ракометарки рутинирано го привршија мечот не дозволувајќи им на противничките резултатски да се доближат. Најефикасни во нашиот состав беа Јулија Николиќ и Билјана Црвенковска со по 7 постигнати голови, Робертина Мечевска даде 5, а ...
| | веќе видена | слични

Женската ракометна репрезентација на Македонија со три порази ги заврши натпреварите на Европското првенство. Вечерва во рамки на 3.коло од групата Б во Ниш, Македонија загуби од Данска со 37:30 (17:13). До средината на првиот Македонија имаше водство од 9:7, но потоа нашите ракометарки ја прифатија брзата игра, која повеќе им одговараше на противничките кои до крајот на првиот дел со серија од 10:4 создадоа предност, која беше недостижна за Македонија. Во вториот дел Данска само ја зголемуваше предноста, која во неколку наврати беше и десет голови предност. На крајот избраничките на селекторот Гино Стрезовски сепак го ублажија поразот. Најефикасни на Македонија беа Јулија Николиќ и Билјана Црвенкоска со по 7 голови, додека на натпреварот најефикасна беше Мие Аугустенсен со 8 голови. На првиот натпревар од Б групата Франција ја победи Шведска со 24:17. Трите селекции од Б групата кои се квалификуваа во следната фаза освоија по 4 бодови, а во борбата за полуфиналето ќе пренесат по два, додека Македонија ...
| | веќе видена | слични

Репрезентација на Украина и А и селекцијата на Македонија од Б групата ги завршија натпреварите на ЕП во Србија. По одиграните три рунди во првата група од главната рунда пласман обезбедија селекциита на Норвешка, Србија, Чешка, Шведска, Франција и Данска. Резултати : Група А : Норвешка - Украина 18-17, Србија - Чешка 24-20. Табела : Норвешка 4 бодови, Србија 4,Чешка 2, Украина 0 Група Б : Шведска - Франција 17-24, Данска - Македонија 37-30. Табела : Шведска 4 бодови, Франција 4, Данска 4, Македонија 0 ohridnews
| | веќе видена | слични

Македонската ракометна селекција прикажа далеку подобра игра од претходните два меча со Франција и Шведска, но иако даде максимум од своите сили, сепак загуби со 37-30 во дуелот против Данска од 3. коло на ЕП во Србија. По одличното прво полувреме, на кое имавме негатива од четири гола (13-17), Данките наметнаа фуриозна игра во вториот дел и многу брзо најавија кој ќе биде победникот на оваа средба во Ниш. По поразот „црвено-жолтите“, кои беа бодрени од досега најголем број фанови во салата „Чаир“ во Ниш, се елиминирани во групната фаза на континенталниот шампионат како последнопласирана селекција во групата Б без освоен поен, но во Македонија се враќаат со кренати глави, по пружениот жесток отпор вечерва. Најпрецизна на средбата беше Миа Аугустесен со 8 гола, додека Јулија Николиќ и Билјана Црвенковска беа најпрецизни со по 7 постигнати гола.
| | веќе видена | слични
2 копии

Избраничките на Гино Стрезовски, носени од ‘фалангата’ одлично влегоа во натпреварот и во првите 15 минути целосно го диктираа ритамот. Македонија по шест минути стигна до два гола предонст (4:2) која без проблеми ја одржуваа се до 14-та минута и резултат 9:7. Речиси беспрекорно во овој период функционираа сите линии во тимот, одбраната цврста и непробојна предводена од Тања Андрејева, нападот разновиден, каде минаа сите проигувања на линијата од шест метри за Наташа Младеновска. Македонските ракометарки, станаа жртви на силното темпо кое сами го наметнаа, влегоа во лош период кога Данките од 14-та до 20-та минута, со серија од 4:0 стигнаа до предност од 11:9. Се обиде селекторот Стрезовски, со минута одмор, да ја стабилизира играта на својот тим, но македонските ракометарки не можеа никако во нападот да одговорат на честата промена на зонската одбрана на противничките. До полувремето Данска постигна 10, а прими три гола и со предност од пет голови замина на одмор. Инфериорноста, во однос на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 409 | | | веќе видена

Американскиот претседател во неделата кажа „ако Иран сака војна, тоа ќе биде официјалниот крај на Иран“ Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад ...
сите 189 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде променливо облачно, попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во источните делови, ...
сите 210 | | | веќе видена

Шефот на државата Стево Пендаровски и претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери на денешната средба го посочиле значењето на ...
сите 195 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија вторпат поразена на ЕП за ракометарки

Од:
До кого (е-маил):
Порака: