Бензините поскапи за 2,5, а дизелот за 2 и 1,5 денари за литар

2 копии

Бензините од ноќеска на полноќ поскапија за 2,5 денари за литар, а цената на дизел горивата се зголеми за два, односно 1,5 денари за литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 68,50 денари, а ЕУРОСУПЕР БС-98 се продава за 70 денари за литар. Малопродажната цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е В) се зголемија за два денари, а екстралесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поскапе за 1,5 денари за литар. Така, цената на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е В) изнесува 55, а на екстралесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) 43,5 денари за литар. Со одлуката на РКЕ за 0,296 денари за килограм се зголеми и малопродажната цена на мазутот М-1 НС, кој сега се продава за 31,142 денари за килограм.
| | веќе видена | слични

Суровата нафта поефтинува, но поскапува бензинот Весниците во Македонија претежно се занимаваат со економски теми. „ Нафтата евтина, бензинот прескап“ пишува УТРИНСКИ ВЕСНИК по последното поскапување на горивата со кое еден литар евросупер се продава за 70 денари. Иако цените се пресметуваат спред точно утврдена методологија, големи се нелогичностите меѓу светските движења и одредувањето на цената во Македонија, пишува УТРИНСКИ. Потрошувачка НОВА МАКЕДОНИЈА анализира дека за една година Владата искористила 240 милиони евра од предвидените 8 милијарди евра според програмата 2009-2016. „Инвестицискиот циклус го почна со лесните проекти како водоводи, канализации, спортски сали и културни објекти, пишува НОВА МАКЕДОНИЈА. ДНЕВНИК пишува дека ниту едно половно возило не ја поминало царинската процедура, иако поминаа два дена откако стапија на сила измените на Законот. Шпедитерите вината ја лоцираат во Царинската Управа, а оттаму ...
| | веќе видена | слични

Сегашната просечна цена на бензинот е околу 1,16 фунта или околу 78 денари за литар. Со зголемувањето на акцизата литар бензин во Велика Британија ќе чини 80 денари Цената на бензинот во Велика Британија е пред рекордно зголемување, предупреди асоцијацијата на британските возачи, откако владата потврди дека од 1 април ќе ја зголеми акцизата за горивата. Повисоката акциза за 3 пени на литар ќе придонесе просечната цена на бензинот во земјата да се искачи до 1,20 фунта за литар или на рекордни 5,40 фунти за еден галон, јави дописникот на МИА од Лондон.Зголемувањето на акцизата досега беше одложувано двапати, со цел да се заштити стандардот на луѓето, да не се предизвика скок на инфлацијата, како и да не дојде до драстично намалување на потрошувачката на горивото, што ќе предизвика паѓање на приходите во државната каса од данокот што се наплатува од секој продаден литар гориво.Претседателот на асоцијацијата на возачите, Едмунд Кинг, изјави дека планираното зголемување на акцизата е погрешно решение на владата ...
| | веќе видена | слични

Додека цената на суровата нафта на берзите во светот, иако минимално, сепак, паѓа континуирано во последните деновиве, домашните цени на бензините пораснаа. Цената на светската нафта горе-долу се движи околу 80 долари за барел, а Регулаторна комисија за енергетика во понеделникот донесе одлука за зголемување на домашните цени на бензините за 2,5 денари за литар. Така, во наредните 15 дена граѓаните ќе плаќаат за литар еуросупер БС - 95, 68,5 денари, за еуросупер 98 - 70 денари, а за литар дизел 55 денари. Од почетокот на годинава, последното зголемување на цените е најголемо. На 4 јануари цената на еуросупер БС - 95 беше 64,50 денари, на еуросупер 98 - 66, а дизелот чинеше 52,50 денари. По 15 дена, цените на бензините паднаа за половина денар, а на дизелот за денар, додека во текот на февруари немаше промена на цената на бензините, додека дизелот на средината на минатиот месец поевтини за два денара. Инаку, од почетокот на февруари, до завчера, како што пренесуваат странските агенции, суровата нафта на ...
| | веќе видена | слични

Бензините да поскапат за 2,5 денари, а цената на дизел-горивата да се зголеми за 2 денари по литар, одлучи вчера Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) Од полноќ, еуросупер БС-95 ќе изнесува 68,5 денари за литар, а еуросупер БС-98 ќе се продава по цена од 70 денари за литар. Малопродажната цена на еуродизелот (Д-Е В) ќе изнесува 55 денари. Поскапување од 1,5 денар има и кај екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) кое отсега ќе се продава по цена од 43,5 денари за литар.
| | веќе видена | слични
2 копии

Малопродажните цени на бензините во Македонија од ноќеска на полноќ се зголемија за 2,5 денара за еден литар, а дизел-горивото поскапи за два денара за еден литар. Ова го соопшти Регулаторната комисија за енергетика додавајќи дека новата цена на евросупер БС-95 е 68,5 денари за еден литар, а на евросупер БС-98 - 70 денари за еден литар. Еден литар евродизел (Д-4) се продава за 55 денари, а цената на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголеми за 1,5 денари на 43,5 денари за еден литар. Цената на мазутот М-1 НС е повисока за 0,296 денари и сега изнесува 31,142 денари за еден килограм. Одлуката на Регулаторната комисија за енергетика за зголемување на цените на нафтените деривати се должи на скокот на цената на суровата нафта на светските берзи за 4,18 насто и зголемување на курсот на денарот во однос на доларот за 0,42 проценти.
| | веќе видена | слични

Бензините од синоќа поскапеа за 2,5 денара за литар, а цената на дизел горивото е зголемена за два. Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, новата цена на евросупер БС-95 е 68,5 денари за литар, а евросупер БС-98 се продава за 70 денари за литар. Евродизел Д-Е 5 се продава за 55, а екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 43,5 денари за литар.Со одлуката се зголемува и малопродажбената цена на мазутот, кој сега ќе се продава за 31,142 денари за килограм.Како причина за поскапувањето од РКЕ ги истакнуваат зголемувањето на цената на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите 14 дена, како и зголемувањето на курсот на доларот во однос на денарот.
| | веќе видена | слични

Останато

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 262 | | | веќе видена

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 217 | | | веќе видена

Седница на која единствена точка на дневен ред е предлогот од претседателот на Собранието, Талат Џафери, за одземање на мандатот на Никола Груевски. Седницата ...
сите 76 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 237 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бензините поскапи за 2,5, а дизелот за 2 и 1,5 денари за литар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: