Преку соработка до стабилен регионален напредок

Министерот Милошоски и неговиот косовски колега Скендер Хисени вчера ја оотворија Амбасадата на Република Македонија во Приштина. Со отворањето на Амбасадата и со подигањето на македонското знаме во Приштина се одбележува една важна страница во билатералните односи, рече Милошоски Економијата и енергетиката се заеднички приоритети на Македонија и на Косово и работејќи на нив ќе испратиме конкретни сигнали не само до стопанските заедници на двете земји, туку и до регионот дека заедничката соработка е најдобар пат за стабилен и регионален напредок, рече министерот за надворешни работи Антонио Милошоски по вчерашната средба во Приштина со неговиот косовски колега Скендер Хисени. - Македонија и Косово имаат слични позиции за регионалните прашања. Имаме заедничка определба да соработуваме на билатерално ниво што ќе има за цел да донесе повеќе стабилност, мир, соработка и поголем економски развој во регионот на Западниот Балкан, вели Милошоски во изјавата што ја пренесува МИА. Шефот на македонската дипломатија ...
| | веќе видена | слични

Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ (лево) и неговиот словенечки колега Данило Турк се состанаа во Брдо, Словенија. Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ во петокот (12-ти март) ги повика сите југословенски држави да ги решат проблемите кои се појавија од распаѓањето на државата. Сите водачи на поранешните југословенски држави треба „да седнат на една маса и да започнат разговори“, рече Јосиповиќ на заедничката конференција за новинарите со словенечкиот колега Данило Дурк во Брдо, во близина на Љубљана. Турк рече дека посетата на Јосиповиќ претставува почеток на ново поглавје во словенечко-хрватските односи. Maкедонскиот министер за надворешни работи, Антонио Милошоски, во понеделникот (15-ти март) ја започна посетата на Косовo за време на која ќе ја отвори Македонската амбасада во Приштина и ќе се состане со косовски владини претставници. Македонија и Косово воспоставија дипломатски односи во октомври 2009 година. „Економските и енергетските перспективи се нашите приоритети и со фокусирањето ...
| | веќе видена | слични

Македонија дава позитивни препораки до Брисел за визна либерализација за Косово, а ќе помага и конкретно со пренесување на искуствата во овој процес, соопшти вчера македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски, по средбата во Приштина со неговиот косовски колега Скендер Хисени."Визната либерализација значи дополнителен лост во европеизацијата на секоја држава, но и на целиот регион", истакна Милошоски. И двајцата министри се согласија дека двете земји имаат слично гледање на регионалните прашања."Македонија и Косово имаат слични позиции за регионалните прашања. Имаме заедничка определба да соработуваме на билатерално ниво, што ќе има цел да донесе повеќе стабилност, мир, соработка и поголем економски развој во регионот на Западниот Балкан", рече Милошоски. "Многу важно е двете држави да продолжат со испраќање на позитивни препораки, како знак на соработка и разбирање", посочи Хисени.Економијата и енергетиката се двете области кои се заеднички приоритет за соработка помеѓу Македонија и Косово, ...
| | веќе видена | слични

Македонија и Косово имаат слични гледишта за регионалните прашања и заедничка определба за соработка на билатерално ниво што ќе донесе поголема стабилност, мир и економски развој на западниот Балкан, изјави шефот на дипломатијата Антонио Милошоски за време на вчерашната посета на Косово. Според Милошоски, економијата и енергетиката се заеднички приоритети на двете земји и работејќи на нив, треба да се испратат конкретни сигнали до заинтересираните инвеститори. Македонската делегација нагласи дека понудиле конкретна помош за пренесување на искуствата на косовските власти за исполнување на критериумите за визна либерализација на Косово. - Визната либерализација значи дополнителен мост во европеизацијата на секоја држава, но и на целиот регион - рече Милошоски. Косовскиот министер за надворешни работи Скендер Хисени на заедничката прес-конференција рече дека побарал интензивирање на соработката во сите области во кои двете држави ќе имаат одредени придобивки. - Многу е важно двете држави да продолжат со ...
| | веќе видена | слични

Приштина - Министерот Антонио Милошоски и косовскиот шеф на дипломатијата, Скендер Хисени, вчера ја отворија aмбасадата на Македонија во Приштина. „Во европски и светски рамки сме мали држави, но мислам дека имаме добра прилика да покажеме како се соработува во име на регионалниот мир, стабилност и економски развој“, подвлече шефот на македонската дипломатија. Секој успех на Косово на меѓународен и на економски план, според него, е успех и за Македонија и тоа ги зголемува потенцијалите на заедничка соработка. Милошоски истакна дека останува обврска на политичарите со конкретни и поуспешни проекти да ја збогатат ресорната економска комуникација меѓу двете земји. Економијата и енергетиката се заеднички приоритети на Македонија и на Косово. „Македонија и Косово имаат слични позиции за регионалните прашања. Имаме заедничка определба да соработуваме на билатерално ниво што ќе има цел да донесе повеќе стабилност, мир, соработка и поголем економски развој во регионот на Западен Балкан“, додаде Милошоски. Притоа, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 218 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 239 | | | веќе видена

Седница на која единствена точка на дневен ред е предлогот од претседателот на Собранието, Талат Џафери, за одземање на мандатот на Никола Груевски. Седницата ...
сите 78 | | | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа телефонски разговарал со германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон за кризата во ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Преку соработка до стабилен регионален напредок

Од:
До кого (е-маил):
Порака: