Премиерот Веџаџива побегна со хеликоптер

Тајландскиот премиер Абхисит Веџаџива и неговиот прв заменик Сутеп Туексубан го напуштија со хеликоптер антикризниот центар во штабот на 11-от пешадиски полк во северниот дел на Бангкок. Завчера центарот на градот беше целосно парализиран од антивладин митинг со учеството на околу 100.000 приврзаници на премиерот Таксин Шинаватра соборен со воен удар во 2006 година. Голем дел од демонстрантите се уште се наоѓаат во центарот на Бангкок, кој практично е парализиран. Претходно, премиерот Веџаџива го отфрли ултиматумот на опозицијата да си даде оставка, да го распушти Парламентот и да свика предвремени избори, изјавувајќи дека распуштањето на Парламентот нема да го реши политичкиот конфликт". Пред телевизиското обраќање на Веџаџива друга воена база беше подложена на напад со гранати, при што беа ранети двајца војници, пренесува МИА. Засега не е јасно дали нападот, што ја засили напнатоста во Бангкок, има врска со антивладините протести. Тајландските војници имаат наредба да не користат оружје против ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Бангкок, 17 март (МИА) - Демонстрантите, кои себе си се нарекуваат „Црвени кошули“, ја испрскаа денеска со крв куќата на тајландскиот премиер Абисит Веџаџива, бидејќи Владата ги отфрли нивните барања за распишување нови избори.- Го остваривме она поради што дојдовме овде. Ја полеавме куќата на Абисит со крвта на обичниот народ, со што ги изразивме нашите желби, истакна еден од демонстрантите, додавајќи дека полевањето претставува „симболичен чин на жртвување за демократијата“.„Црвените кошули“, кои се приврзаници на поранешниот тајландскиот премиер Таксин Шинаватра и доаѓаат главно од руралните области, веќе четири дена протестираат против урбаната елита, ројалистите и армијата, кои според нив не им дозволиле да има избори.
| | веќе видена | слични

Откако вчера не успеаја да издејствуваат оставка од тајландскиот Премиер Абхисит Веџаџива со истурање крв пред владиниот објект, опозициските демонстранти денеска радикалниот гест го повторија пред домот на премиерот. Околу 300 килограми крв, донирана токму од антивладините приврзаници, утрото ја излеаја пред куќата на Веџаџива во Бангкок, продолжувајќи ја бескрупулозната битка за распишување предвремени избори и враќање на власт на нивниот лидер во егзил, поранешниот Премиер Таксин Шинаватра, кој пред 4 години со воен удар беше урнат од власт. Актуелниот премиер, Веџаџива категорично одбива да се повлече од функцијата.
| | веќе видена | слични

Демонстрантите облечени во црвени маици истураа пластични шишиња полни со нивната крв врз резиденцијата на тајландскиот премиер надевајќи се дека нивната шокантна тактика ќе ја урне владата. Барајќи нови начини за да го зголемат драмата на нивните протести, на дел од демонстрантите им било дозволено да се доближат до ѕидовите на комплексот, а потоа истурала крв врз земјата, ѕидовите и покривот од резиденцијата. Полицајци со полна опрема ги обезбедувале сите влезови на куќата на премиерот. Демонстрантите бараат премиерот да го распушти парламентот и да организира нови избори.
| | веќе видена | слични

- Го остваривме она поради што дојдовме овде. Ја полеавме куќата на Абисит со крвта на обичниот народ, со што ги изразивме нашите желби, истакна еден од демонстрантите, додавајќи дека полевањето претставува „симболичен чин на жртвување за демократијата“. „Црвените кошули“, кои се приврзаници на поранешниот тајландскиот премиер Таксин Шинаватра и доаѓаат главно од руралните области, веќе четири дена протестираат против урбаната елита, ројалистите и армијата, кои според нив не им дозволиле да има избори.
| | веќе видена | слични

Приврзаник на сменетиот тајландски премиер Таксин Шинаватра во знак на протест истура човечка крв пред Владата во Бангкок Илјадници симпатизери на Шинаватра вчера даруваа крв, која потоа ја истурија пред полициските сили, што ги обезбедуваа седиштето на Владата и на владејачката Демократска партија. Тие бараат оставка на Владата и вонредни избори.
| | веќе видена | слични

Тајландските демонстранти вчера истурија неколку канистри со нивната сопствена крв пред Владата во знак на симболично принесување жртва, со барања за нови избори БАНГКОК, 17 март (АП) - Тајландските демонстранти вчера истурија неколку канистри со нивната сопствена крв пред Владата и владејачката партија во знак на симболично принесување жртва, потенцирајќи ги своите барања за нови избори. Илјадници демонстранти со црвени маици се наредија во долги редици за медицинските сестри да им земат крв, еден ден откако нивните лидери ветија дека ќе соберат 1 милион кубни сантиметри крв (1.000 литри) и ќе ги истурат пред владата и други клучни локации.На секој волонтер му беше извадено по неколку лажички крв, а потоа крвта се префрлаше во големи пластични канистри за вода и се подаваше преку главите низ толпата развикани демонстранти пред да стигне до Владата, односно пред кабинетот на премиерот.Специјалниот полициски одред им дозволи на лидерите на демонстрантите да пријдат до белата железна порта и да ја истурат ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Демонстрантите во антивладините протести во тајландскиот главен град Бангкок вчера почнаа да даваат крв за да соберат еден милион кубни метри за ритуално да ја испрскаат зградата на Владата, пренесува МАИ. Со тоа тие се подготвени да извршат симболично принесување жртва за да ги поддржат барањата за распуштање на Парламентот и одржување нови избори. Стотици демонстранти со црвени кошули се наредија во долги колони за да им дадат крв на медицинските сестри. Демонстрантите од Обединетиот фронт за демократија против диктатурата неколку дена одржуваат масовни протести и бараат од тајландскиот премиер Абисит Веџаџива да поднесе оставка и да закаже предвремени избори, со кои на власт ќе се врати нивниот лидер, поранешниот премиер Таксин Шинаватра, кој побегна од земјата откако беше симнат од власт со воен удар и осуден на затвор. Тие најавија дека ќе продолжат протестите се додека не биде исполнето нивното барање. Актуелниот премиер Веџаџива, кој ја има поддршка од армијата, завчера го одби ултиматумот на ...
| | веќе видена | слични

Тајландските демонстранти планираат порадикална тактика денеска, за да го натераат премиерот да распише предвремени избори. Велат дека ќе истурат сопствена крв врз куќата на премиерот во главниот град По најавата, полицијата ги блокира сите приоди до резиденцијата на премиерот Абхисит Веџаџива, во областа Сукхумвут, каде се наоѓаат домовите на многу богаташи. Денешната акција на „црвените кошули“ ја следи вчерашната, кога крв беше истурена пред Владата на Тајланд, но тоа не ги доведе поблиску до остварување на нивните барања за нови избори, пренесува Асошиејтед прес. Демонстрантите маршираат, а полициски кордон го стопира сообраќајот на патот кон Сукхумвит, што го парализира соседството. Рестораните ги затвораат вратите, а граѓаните од областа во близина на резиденцијата на Абхисит не излегуваат никаде, пренесува агенцијата. Премиерот, откако започнаа протестите, спие во генералштабот на армијата. „„Слушнавме дека доаѓаат па останав дома. Сега сме блокирани“, вели Џон Бујнш, навташ од Тексас кој ...
| | веќе видена | слични

Демонстрантите кои бараат распуштање на тајланската влада денеска продолжиле со протестите пред куќата на премиерот Абхисит Вејајива каде денеска повторно истураа дел од сопствената крв. Околу 300 литри крв синоќа беше собрано од демонстрантите кои бараа распишување на вонредни избори и враќање на поранешниот премиер, Таксин Синаватра. На групата демонстранти полицијата денеска им дозволила да пријдат до куќата на премиерот и да ја пролеат сопствената крв. Премиерот Абхисит моментално се наоѓал во Бангкок.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 187 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 245 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 156 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 70 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 57 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Премиерот Веџаџива побегна со хеликоптер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: