На трудниците им се враќа мајчината книшка

Мајчина книшка треба да поседува секоја бремена жена. Министерството за здравство смета дека ваква книшка е потребна за секоја жена која треба да стане мајка и потсетуваат дека пред десетина година мајчината книшка била задолжителна. Министерот за здравство Никола Тодоров вели дека книшката се воведува за да се подобри здравјето и квалитетот на животот на бремената жена, како и да се намалат здравствените ризици и за мајката и за доенчето. -Книшката е еден вид протокол кој ги предвидува сите чекори што треба да се преземаат во текот на бременоста и ниту еден не треба да биде пропуштен - вели Тодоров и појаснува дека во книшката ќе има здравствени информации за секој стадиум и секоја фаза од бременоста. Министерот укажа дека мајчината книшка, заедно со предвидените редовни прегледи, е една од формите за борба против смртноста на доенчињата која според статистиката во првите месеци е во пораст. -Податокот за смртноста на доенчињата во првиот квартал е загрижувачка - вели Тодоров. Според него, податоците се ...
| | веќе видена | слични

Мајчината книшка која беше задолжителна пред десетина година за секоја бремена жена, повторно ќе се воведува. Министерот Никола Тодорв објасни дека ова се прави со цел да се подобри здравјето и квалитетот на животот на трудницата и новороденчето Со цел да се следи здравјето на жените, секоја трудница ќе треба да поседува мајчина книшка, документ кој задолжително се употребуваше пред десет години, најави вчера министерот за здравство Никола Тодоров. Обновувањето на овој документ го објасни со фактот дека користењето на овие книшки дало резултати. - Целта ни е да се подобрат здравјето и квалитетот на животот на бремената жена, како и да дојде до намалување на здравствените ризици за здравјето на мајката и на доенчето. Kнишката е еден вид протокол кој ги предвидува сите чекори што треба да се преземаат во текот на бременоста и ниту еден не треба да биде пропуштен. Ќе имаме здравствени информации за секој стадиум и секоја фаза од бременоста. Ќе се следи континуирано и може многу полесно да се преземат сите ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 187 | | | веќе видена

На четвртиот ден од пробниот попис на населението кој се одржува во 13 општини, Заводот за статистика се соочува со тecнички пpoблеми при анкетирањето со пomош ...
сите 140 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 96 | | | веќе видена

Борис Џонсон го зацврсти своето водството во трката за нов лидер на конзервативната партија и премиер на Обединетото Кралство. Во вториот круг од гласањето ...
сите 99 | | | веќе видена

Димитар Андоновски за македонската публика е најпознат како пејач и автор, како соло-изведувач и во поново време како вокалист на „Тајфата“, но веќе неколку ...
сите 49 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

На трудниците им се враќа мајчината книшка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: