Жан-Марк Еро нов премиер на Франција

Париз, 15 мај - Претседателот на Франција, Франсоа Оланд денеска го именува Жан-Марк Еро за нов француски премиер и му довери мандат да формира новата влада, соопштија од Елисејската палата. Кусото соопштение на Елисејската палата за именувањето на Еро, уследи веднаш по заминувањето на Оланд кон аеродромот од каде треба да отпатува за Берлин на средбата со германскиот канцелар Ангела Меркел. Жан-Марк Еро е градоначалник на Нант и долгогодишен претседател на групата на социјалистите во француското Национално Собрание. Составот на новата француска влада ќе биде познат во текот на утрешниот ден, а првиот Министерски совет е предвиден за 17 мај, непсоредно пред заминувањето на Оланд за САД.
| | веќе видена | слични
4 копии

Новиот француски претседател Франсоа Оланд го именуваше за премиер Жан-Марк Еро, својот долгогодишен соработник и човек од доверба, но за тоа беше критикуван поради тоа што Еро бил кривично осуден пред 15 години. Шеесет и две годишниот Еро, поранешен професор по германски јазик, шеф на пратеничката група на социјалистите во парламентот и градоначалник на Нант, е осуден во 1997 година поради фаворизирање при склучување договор во локалната управа, а Оланд, на што опозицијата сега потсетува, за време на предизборната кампања вети дека нема да соработува со никој што има криминално минато. - Нема да бидам опкружен со луѓе на кои им се судело или кои се осудени, изјави Оланд минатиот месец, порачувајќи им на присутните дека можат да го потсетат на ова ветување доколку не го одржи зборот. Еро пред 15 години е осуден врз основа на обвинението дека во рамки на локалната управа на Нант, фаворизирал еден стопанственик со партиски врски и му дал предност при склучување на договор. Против него е изречена условна казна ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Новиот француски премиер Жан-Марк Еро денеска стапи на должност по куса церемонија за примопредавање на власта со неговиот претходник Франсоа Фијон. Поранешниот лидер на социјалистите во Парламентот сега ќе се зафати со составување влада. Се очекува до крајот на денот членовите на новиот кабинет да бидат објавени. Лидерката на француската Социјалистичка партија Мартин Обри нема да влезе во новиот Кабинет. - Присуството на Обри во владата нема да има смисла бидејќи таа не беше номинирана за премиер, изјави извор од нејзиното блиско опкружување. Весникот „Монд“ објави денеска дека Обри не била земена предвид за премиер, поради нејзиниот бурен темперамент.
| | веќе видена | слични

Видео:Франсоа Фијон и Жан-Марк Еро со сопругите - Примопредавање на функцијата Новиот француски премиер Жан-Марк Еро стапи на должност денеска по куса церемонија за примопредавање на власта со неговиот претходник Франсоа Фијон. Поранешниот лидер на социјалистите во Парламентот ќе се зафати сега со составување влада. Се очекува до крајот на денот членовите на новиот кабинет да бидат објавени. Лидерката на француската Социјалистичка партија Мартин Обри нема да влезе во новиот Кабинет. - Присуството на Обри во владата нема да има смисла бидејќи таа не беше номинирана за премиер, изјави извор од нејзиното блиско опкружување. Весникот „Монд“ објави денеска дека Обри не била земена предвид за премиер, поради нејзиниот бурен темперамент. Оланд критикуван поради изборот на Еро за премиер Новиот француски претседател Франсоа Оланд го именуваше за премиер Жан-Марк Еро, својот долгогодишен соработник и човек од доверба, но за тоа беше критикуван поради тоа што Еро бил кривично осуден пред 15 години. Шеесет и две ...
| | веќе видена | слични

Новиот премиер на Франција, номиниран од претседателот Франсоа Оланд, Жан-Марк Ејро пристигна во палатата Матињон во Париз и уште во првиот работен ден се посвети на работа во својот кабинет. 62-годишниот поранешен учител по германски јазик и долгогодишен сојузник на Оланд, пристигна со сопругата и се збогуваше со премиерот на поранешниот француски претседател Никола Саркози Франсоа Фијон. Слично на Оланд, кој вчера стана првиот претседател од Социјалистичката партија во Франција од 1995 година, Ејро никогаш пред тоа не бил министер, но се смета за човек кој може да постигне консензус. Тој беше номиниран за премиер на сметка на други потенцијални кандидати, вклучувајќи го лидерот на Социјалистичката партија и поранешниот министер за труд, Мартин Обри. (Крај)
| | веќе видена | слични

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 461 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде променливо облачно, попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во источните делови, ...
сите 209 | | | веќе видена

Шефот на државата Стево Пендаровски и претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери на денешната средба го посочиле значењето на ...
сите 214 | | | веќе видена

Хајнц Кристијан Штрахе, заменик на австрискиот премиер Себастијан Курц, во саботата ја понуди својата оставка со цел да се спречи распадот на коалициска влада ...
сите 137 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Жан-Марк Еро нов премиер на Франција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: