Напредок во истрагата за петкратното убиство?

Иако од Кривичниот суд беше најавено дека првичните информации од истрагата за петкратното убиство кај Смиљковци, официјално ќе и` бидат соопштени на македонската јавност во вторник, министерката за внатрешни работи денес излезе со нови информации за текот на истрагата во која е вклучен речиси целиот потенцијал на македонското МВР. Според Гордана Јанкуловска, има напредок во истрагата за петкратното убиство од четвртокот што ја вознемири целата македонска јавност - утврден е профилот на сторителите на злосторството, но се` уште нема сознанија за нивниот идентитет или за мотивите на убиството. На информативни разговори биле повикани стотина лица, но засега нема приведени, а едно од сценаријата за причините за убиството на четирите момчиња од Радишани и Бутел, кои немале криминални досиеја, е дека убиените можеби биле сведоци на претходно криминално дело што се одвивало на локацијата на која биле пронајдени нивните тела. Постојат и индиции дека едно од запленетите возила во полициската акција било на местото ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје, 17 април - Автомобилот „Опел омега“ кој го искористиле убијците на петтемина кај скопското село Смиљковци, до Железарското Езеро, бил забележан претходно, информирале граѓани кои се јавиле на бесплатниот телефонски број 199, извести телевизијата `Алфа`. МВР знае кој, кога, и од која странска држава го донел `опелот` во земјава, но не открива. Министерката Јанкулоска инаку денеска не сакаше да открие дали извршителите оставиле биолошки траги во возилото за кое полицијата тврди дека има докази дека го користеле убијците. МВР тврди дека убиството го извршиле професионалци, а автомобилот со впечатлива црвена боја бил оставен е на 10 километри од езерото. Засега МВР не располага со информација дека некој им помагал на убијците кога бегале.
| | веќе видена | слични

Автомобилот Опел Омега кој бил искористен од страна на убијците за убиство на петте лица кај селото Смилковци, и претходно бил забележан на самото место информирале граѓаните кои се јавиле на телефонската линија 199- извести Алфа телевизија. МВР поседува информации од која странска држава е купен автомобилон и кој го донел но сеуште не открива во интерес на истрагата. Јанкуловска на денешниот прес не откри ни дали сторителите на убиството оставиле некакви биолошки траги во возилото. Според МВР, убиството е извршено од страна на професионалци а автомобилот е пронајден на 10 километри од злосторството.
| | веќе видена | слични

Полицијата е блиску до идентитетот на убијците на петтемина рибари - Јанкулоска го поткрепува тврдењето со информациите од граѓаните и сознанијата добиени по службен пат. Автомобилот „Опел омега“ и претходно бил забележан околу железарското езеро-таква информација полицијата добила на телефонот 199. МВР знае кој, кога и од која странска држава го донел опелот во земјава, но не открива. Министерката не сака да коментира дали извршителите оставиле биолошки траги во возилото за кое полицијата тврди дека има докази дека го користеле убијците. МВР тврди дека убиството го извршиле професионалци, но автомобилот е со впечатлива црвена боја и оставен е на 10 километри од езерото. Министерката не исклучува ништо. Автомобилот за кој полицијата тврди дека бил на местото на убиството не поминува на полициските камери. Засега МВР не располага со информација дека некој им помагал на убијците кога бегале. Се зема во предвид дури и можноста дека станува збор за терористички напад-објаснува министерката. Додека деталите од ...
| | веќе видена | слични

Наташа Гркова Петрушевска 40-тина граѓани се јавиле на бесплатната телефонска линија 199. Дел од информациите што ги дале се поклопувале со полициските претпоставки и сознанија. Полицијата ги анализира. Сите новодобиени информации се корисни за истрагата за побрзо да се утврди идентитетот на убијците. Полицијата ги разгледува опциите. Не се соопштуваат детали за да не и наштетат на истрагата, но не се исклучува ниедно сценарио за можниот мотив за петкратното убиство кај Смиљковското езеро. Од МВР ги известиле полициските служби во соседните држави и пошироко. Според Јанкулоска, истрагата оди во добра насока. Информациите се анализираат. Ќе се разговара и со најблиските на петтемина убиени. Но засега МВР претпазливо дава информации во јавноста, не коментира детали ниту биолошки траги, според министерката за да не и се наштети на истрагата.
| | веќе видена | слични

Македонската министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска порача дека МВР има сериозни информации што може брзо да го решат случајот со убиството на петте лица во близина на Скопје. Истрагата во врска со петкратното грозоморно убиство оди во добра насока, оцени денеска (17.04) министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска. Со оглед на тоа што се работи ya поголем обем на информации и исклучително тешко и сложено кривично дело, таа апелираше за трпение, за да може полицијата сериозно да направи анализа и да не се дозволи некоја информација која може да е суштинска да не биде доволно разработена. Јанкуловска укажа дека полицијата има сериозни информации кои би можеле да значат финално разрешување на случајот, но повтори дека е потребно одредено време. „МВР работи 24 часа, мобилизирани се сите служби и буквално не застануваме ниту за миг. Работиме и на се’ што е поврзано со петкратното убиство како најголем приоритет, но и на сите други околности што на еден или друг начин можат да ...
| | веќе видена | слични
3 копии

По објавувањето на фотографијата на возилото „опел омега", бордо боја, за кое што МВР излезе со информации дека било на местото на петкратното убиство кај Смилковци, полицијата добила околу 40 повици на граѓаните во кој дел од градот и во кое време било видено ова возило. Со ова се потврдиле претпоставките на МВР дека опелот бил на местото на убиството. Полицијата апелира граѓаните кои што можеби ќе се сетат на физиономијата на лицата кои биле видени во возилото да се јават на специјалната телефонска линија бидејќи според министерката кога овие информации во контекст на информациите со кои располага МВР, ќе бидат од голема полза. Бидејќи МВР располага со голем број на информации, сè уште врши анализи и не исклучува ниту едно сценарио. Полицијата знае точно кога и од каде влегло ова возило, но во интерес на истрагата не открива детали. Со семејствата на убиените се уште не е разговарано, со оглед на тоа дека тие се се уште под стрес и шок. „Податоците не само што се многубројни, туку се и со добар ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Околу 40 граѓани досега се јавиле во Министерството за внатрешни работи за да пријават информација за возилото кое беше пронајдено во близина на местото каде се случи петкратното убиство во четвртокот навечер во атарот на селото Смиљковци. Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска изјави дека дел од пријавените информации се поклопуваат со нивните претпоставки. “Дел од информациите од граѓаните се поклопуваат со нашите претпоставки. Информациите во смисла на тоа во кој дел од градот, во кој дел од денот го виделе возилото, се поклопи со нашите информации. Апелираме уште еднаш до граѓаните кои ќе се сетат како изгледало лицето кое го управувало возилото, веднаш да се обратат до МВР“,изјави Јанкулоска. Министерката истакна дека ако добијат порелеванта информација за бројот на лицата кои биле во возилото, за нивната физиономија, тоа би значело важен исчекор за утврдување на идентитетот на сторителите. Јанкулоска посочи и дека знаат кога и од каде влегло возилото, но во прилог на ...
| | веќе видена | слични

МВР има сериозни информации за петкратното убиство Полицијата располага со сериозни информации во врска со петкратното убиство извршено во четвртокот кај езерото во близина на селото Смиљковци, што би можеле да доведат до брзо разрешување на случајот. Ова денеска го соопшти министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска. Таа упати апел за трпеливост, со цел сите информации да бидат суштински изанализирани. Според Јанкулоска ова е најсложен случај со кој досега се соочува МВР, поради што се ангажирани најискусните полицајци. Откако вчера министерката објави фотографии од возилото искористено при извршувањето на убиствата, околу 40-тина граѓани се јавиле во полиција со информации за возилото „Опел Омега“ што беше пронајдено на десеттина километри од местото на петкратното убиство кај езерото во село Смиљковци. Информациите се однесувале во кој ден од денот и каде е видено возилото, а со јавуваањата на бесплатната линија 199, според Јанкулоска, можеби и ќе се добие информација за лицата кои се возеле во ...
| | веќе видена | слични

Истрагата оди во добра насока и имаме сериозни информации кои може да ја доведат истрагата до крај, изјави денеска министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска. Информациите до кои секојдневно доаѓаме ги анализираме, но тоа не значи дека додека трае истрагата можеме да ги коментитраме истите, изјави Јанкулоска по настојувањата на новинарите да дознаат нешто ново околу случајот на петкратното убиство кај Смилковци. Нашиот впечаток е дека истрагата оди добро, дека имаме сериозни информации кои би можеле да значат финално разрешување на случајот, меѓутоа потребно е одредено време. Гордана Јанкулоска, министерка за внатрешни работи. „Нашиот впечаток е дека истрагата оди добро, дека имаме сериозни информации кои би можеле да значат финално разрешување на случајот, меѓутоа потребно е одредено време“, рече Јанкулоска. ​ „За жал се појавија и се уште се појавуваат некои информации кои беа присутни во јавноста, очигледно е дека не се добронамерни и очигледно е дека се провокации кои би можеле да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 237 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

По топлотниот бран изминатите денови, новата работна недела во гостиварскиот регион носи дестабилизација на времето, пад на дневната температурата и врнежи. ...
сите 190 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 69 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Напредок во истрагата за петкратното убиство?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: