Велигден масовно прославен на Плаошник

Биењето на камбаните во храмовите на Македонската православна црква, точно на полноќ, ја најавија радосната вест за воскресението Христово. И покрај променливото време и дождот, илјадници верници ги посетија црквите и манастирите во Охрид, а најмасовно Велигден беше одбележан во Свети Климентовиот храм Св. Пантелејмон на Плаошник, пишува “Охрид Њуз“, пренесува Нетпрес. Со празничната богослужба чиноначалствуваше митрополитот Дебарско - кичевски г. Тимотеј кој им ги честита Велигденските празници на бројните верници меѓу кои имаше и познати лица од јавниот живот. Заедно со верниците Велигден на Плаошник го дочека и претседателот на Собранието на Републока Македонија, Трајко Велјаноски. “Сакам на сите граѓани на Република Македонија од православна вероисповед да им го честитам најголемиот христијански празник, да им посакам благосостојба, спокој и секако напредок на земјата“, изјави Велјаноски. Пред верниците беше прочитано Велигденското послание на Поглаварот на Македонската православна црква ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 15 април - Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово Велигден, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква, арихиепископот Охридски и Македонски, господин господин Стефан и до сите православни верници во Република Македонија. „Дозволете ми Вам лично, на членовите на Синодот, на Вашето ценето свештенство и монаштво, на сите православни верници во Република Македонија, да Ви упатам срдечни честитки по повод големиот христијански празник Воскресение Христово Велигден со најискрени желби за добро здравје, благосостојба и мирен духовен живот. Во оваа прилика сакам да го истакнам моето уверување дека Македонската православна црква ќе продолжи да дава придонес во јакнењето на меѓуверскиот дијалог, негувањето на мултикултурната и мултиконфесионална соработка на сите граѓани на Република Македонија. Негувањето на овие вредности е од исклучително значење за промоцијата на културата, традицијата и идентитетот на македонскиот народ и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 239 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

По топлотниот бран изминатите денови, новата работна недела во гостиварскиот регион носи дестабилизација на времето, пад на дневната температурата и врнежи. ...
сите 190 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Велигден масовно прославен на Плаошник

Од:
До кого (е-маил):
Порака: