Сити стигна до фантастичен пресврт но не и до пласман во 1/4 финале

2 копии

Откако пред неколку часа елиминација од најмасовното европско натпреварување доживеа Манчестер Јунајтед, иста судбина доцна вечерва го снајде и Манчестер Сити.Се чинеше дека ’Граѓаните’ лесно ќе се пласираат во четврт-финалето бидејќи пред своите фанови требаа да надополнат само еден гол негатива во дуелот со Спортинг.Но гостите од Португалија одиграа храбро во првото полувреме, приредија големо изненадување и на пауза заминаа со два гола предност.Во 33. минута Фернандез со прекрасен гол од слободен удар го донесе Спортинг во водство од 1-0, а во 40. минута, Волфсвинкел на асистенција на Измаилов зголеми на 2-0.И кога се чинеше дека е познат патникот во четврт-финалето, Сити направи комплетен пресврт и во завршните мигови од средбата бркаше четврт погодок и пласман во следната рунда.По еден час игра на Етихад Стадионот, Агуеро намали на 1-2 по доброто додавање на Јаја Туре.Резултатот беше изедначен во 75. минута кога Балотели прецизно биеше од белата точка, а во 82. минута Агуеро одново се запиша во листата ...
| | веќе видена | слични

Извлечени се двојките за четврт финалето и во Лигата Европа. По синоќешната елиминација на најголемите фаворити во натпреварувањето, премиер лигашите од Манчестер, Јунајтед и Сити, во игра за финалето во Букурешт остануваат три шпански, две германски, и по една португалска, холандска и украинска екипа. Аз ќе игра со Валенсија, а Атлетико Мадрид со Хановер, при што победниците од овие два пара вкрстуваат во полуфиналето, а во другиот дел од распоредот, Спортинг игра против Металист, а Шалке против Атлетик Билбао во веројатно најинтересната пресметка. Првите натпревари се играат на 29. март, а реваншите недела подоцна. /И.Б.
| | веќе видена | слични

Фудбалски Манчестер неочекувано многу рано уште во осминафиналето останува без свој преставник во лигата на Европа. И покрај амбициите за освојување на утешниот трофеј од европската лига кога беа елиминирани од шампионскотот друштво екипите од Манчестер со само една јалова победа на Сити го завршија настапот на меѓународната сцена. Кобни за Јунајтед и Сити во осминафиналето од Лига Европа се фудбалските виртуози од пиринејскиот полуостров Шпанскиот Атлетик Билбао и португалскиот Спортинг Ли Големиот Манчестер Јунајтед многу рано уште во осминафиналето ја заврши трката по единствениот европски трофеј кој недостасува во неговите витрини. Малиот Атлетик Билбао го сруши сонот на Манчестѕер Јунајтед за европски трофеј. Шпанскиот Атлетик Билбао со уште една победа над големиот Манчестер Јунајтед вечерва со 2-1 си избори место во четврфиналето на Лигата на Европа елиминирајќи го англискиот гигант со вкупен резулат од 5-3.Црвените ѓаволи и вечерва на полниот Сан Мамеш немаа одговор за забревтаната машина ...
| | веќе видена | слични

Лигата на Европа воопшто нема да заостанува во однос на возбудата во споредба со Лигата на шампионите. Самиот факт што гиганти како Манчестер Јунајтед и Манчестер Сити испаднаа уште во осминафиналето кажува за сериозноста и квалитетот на ова второ по ранг европско натпреварување. Денешната ждрепка во Нион сакаше два шпанско-германски дуели, додека Валенсија повторно ќе ги одмери силите со тим од Холандија. Најинтересен секако ќе биде дуелот помеѓу Шалке и Атлетик Билбао, кој во минатата фаза ги елиминираше „црвените ѓаволи“. Вториот шпанско-германски двобој е помеѓу Атлетико Мадрид и Хановер. АЗ Алкмар ќе се обиде да го одмазди ПСВ и да ја елиминира Валенсија во четвртфиналето. Спортинг Лисабон за противник го доби најнезвучното име и во исто време најголемото изненадување Металист од Украина. Првите четвртфинални натпревари се играат на 29 март, додека реваншите се закажани за седум дена подоцна. Полуфинале (19 и 26 април) Атлетико Мадрид/ Хановер - АЗ Алкмар/Валенсија Спортинг/Металист - Шалке/Атлетик ...
| | веќе видена | слични

Барселона – Милан е дербито на ? финалето во Лигата на шампиони. И покрај желбите и на двата клуба нивниот дуел да се пролонгира на што подолго денешната жрепка во Нион одлучи двата клуба да се сретнат во борбата за полуфиналето. Вториот претставник од Шпанија, Реал Мадрид доби далеку полесен противник, АПОЕЛ и македонскиот репрезентативец, Иван Тричковски. Бенфика на првата средба ќе го пречека Челзи и Олимпик Марсеј игра со Баерн Минхен. Во полуфиналето ќе вкрстат победниците од средбите, Марсеј-Баерн и АПОЕЛ – Реал како и Бенфика – Челзи со подобриот од дуелот Милан – Барселона што отвора пат за ново Ел Класико овојпат во финалето од најквалитетното фудбалско натпреварување во Европа. Попладнево беа одредени и двојките од ? финалето во Лигата на Европа, Аз Алкмар се среќава со Валенсија, Шалке со Атлетик Билбао, Спортинг со Металист и Атлетико Мадрид – Хановер. Во полуфиналето ќе се сретнат победниците од дуелите Атлетико Мадрид – Хановер и Аз Алкмар-Валенсија, и во второто полуфинале подобрите од ...
| | веќе видена | слични

Во седиштето на УЕФА во Нион извлечени се четвртфиналните и полуфиналните двојки, во второто според квалитет фудбалско натпреварување на Стариот континент, Лига Европа. На извлекувањето на двојките Шпанија имаше три претставника, две екипи се од Германија, а по еден преставник имаа Украина, Холандија и Португалија. Четвртфинални двојки во Лига Европа: АЗ Алкмар-Валенсија Шалке-Атлетик Билбао Спортинг Лисабон-Металист Атлетико Мадрид-Хановер Во полуфиналето меѓусебно ќе вкрстат победниците од пресметките помеѓу Атлетико Мадрид-Хановер и АЗ Алкмар-Валенсија, односно победниците од четвртфиналните пресметки помеѓу Спортинг Лисабон и Металист и Шалке и Атлетик Билбао. Четвртфиналните натпревари ќе се одиграат на 29. март и 5. април, а полуфиналињата ќе се играат на 19. април и 26. април. Финалниот натпревар ќе се одигра на 9. мај во Букурешт. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични

Во четвртфиналните дуели од Лигата на Европа во фокусот се двете шпанско германски пресметки меѓу Шалке и Атлетик Билбао, како и меѓу Атлетико Мадрид и Хановер. На денешната жрепка во Нион, Швајцарија, покрај овие два пара, за место во полуфиналето на второто по ранг континентално натпреварување, силите ќе ги одмерат и АЗ Алкмар – Валенсија и Спортинг – Металист. Првите дуели ќе се одиграат на 29 март, додека реваншите се една недела подоцна, на 5. април. Победникот од мечот Атлетико Мадрид/Хановер во полуфиналето ќе се соочи со поуспешниот од дуелот АЗ/Валенсија. Во второто полуфинале ќе се сретнат Спортинг/Металист и Шалке/Атлетик Билбао. Полуфиналните пресметки се закажани за 19. и 26. април, а финалето ќе се одигра во Букурешт на 9. мај.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во четвртфиналната фаза од фудбалската Лига на Европа ќе се случат две пресметки меѓу екипи кои доаѓаат од фудбалските велесили, Шпанија и Германија. Денешната жрепка во Нион одлучи, Шалке да игра против Атлетик Билбао, додека Атлетико Мадрид да се сретне со Хановер. Првите натпревари се играат во Гелзенкирхен, односно Мадрид. Останатите два дуела се: АЗ Алкмар - Валенсија и Спортинг Лисабон - Металист. Терминот за првите натпреварите е 29 март, додека реваншите се на 5 април.
| | веќе видена | слични

Егзекуторот на Манчестер Јунајтед, Атлетик Билбао ќе игра против против Шалке 04 во 1/4-финалето на Лига Европа. Баскијците прво ќе гостуваат во Гелзенкирхен, по што ќе им бидат домаќини на "кралско сините" на реваншот во "Сан Мамес", каде што синоќа "црвените ѓаволи" паднаа со 1:2 и со вкупен резултат 3:5 го напуштија турнирот. Првите средби од 1/4-финалната фаза на Лигата на Европа ќе се одиграат на 29 март, а реваншите се на 5 април. Првите 1/2-финални дуели пак се на 19 април, а реваншите на 26 април. Финалето е на стадионот "Национал Арена" во Букурешт на 9 мај. Еве ги 1/4-финалните двојки: АЗ Алкмаар - Валенсија Шалке 04 - Атлетик Билбао Спортинг Лисабон - Металист (Харков) Атлетико Мадрид - Хановер 1/2-финални двојки: Атлетико Мадрид / Хановер - АЗ Алкмаар / Валенсија Спортинг Лисабон / Металист Харков - Шалке 04 / Атлетик Билбао
| | веќе видена | слични
2 копии

Денес во централата на УЕФА, во Нион беа извлечени четвртфиналните парови за второто по ранг натпреварување во Европа, Лига Европа. Ждрепката, која беше отворена и без диригирање, сакаше да има две германско-шпански пресметки. Четвртфинални парови: АЗ Алкмаар- Валенсија Шалке 04 - Атлетик Билбао Спортинг ЛИСАБОН - Металист Атлетико Мадрид - Хановер 96 Полуфинални парови Атлетико Мадрид / Хановер 96 - АЗ Алкмаар / Валенсија Спортинг Лисабон / Металист - Шалке 04/Атлетик Билбао Првите натпревари ќе се играат на 29-ти март, а реваншите се на 5-то април.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 187 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 245 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 156 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 69 | | | веќе видена

Ќе беше многу „без везе“ да се откажевме од одење на Евровизија и со тие пари да купевме амбулантни возила, „пошто“ никој немаше да знае за нас, изјави ...
сите 60 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сити стигна до фантастичен пресврт но не и до пласман во 1/4 финале

Од:
До кого (е-маил):
Порака: