До несреќата со автобусот во Швајцарија дошло бидејќи возачот менувал DVD?

Возачот на автобусот кој се преврте во тунел во Швајцарија, менувал ДВД ЦД во моементот кога се случила нсреќата, сцедочат дел од преживеаните деца за белгискиот весник Het Laatste Nieuws. Тие за весникот раскажале деа непосредно пред нсреќата во која загина 22 деца и 8 возарсни лица еден од професорите кои ги придрижувал, му подал ДВД ЦД на возачот, по што тој загубил контрола, и урил во бетонски столб. Сепак полицијата вели дека нема никакви докази за оваа верзија на децата. Според белгиската полиција, безбедносните камери кои биле поставени во тунелот не го покажувале тоа.
| | веќе видена | слични

Децата кои ја преживеаа тешката сообраќајна несреќа во Швајцарија раскажале дека возачот на автобусот сакал да стави филм во ДВД непосредно пред несреќата, објави белгискиот весник “Најнови вести“. Како што пишува на Интернет страната на весникот, “непосредно пред несреќата, возачот сакал да пушти филм на ДВД“. Тоа го раскажале повредените деца на своите родители и на персоналот во швајцарската болница, додава весникот, меѓутоа, не наведувајќи ги своите извори. Весникот, исто така, пренесува изјава на полицаецот Ренато Калберматен кој овие тврдења ги нарекува “само погодувања“ и наведува дека видео снимката од тунелот не го потврдува тоа иако истражителите ја проучувале таквата можност. Повикувајќи се на неименувани сведоци, весникот пишува дека еден професор непосредно пред несреќата му дал ДВД це-де на возачот. “Најнови вести“ наведува дека до овие информации дошол од свои специјални известувачи од Швајцарија и од швајцарскиот дневник “Аргауер цајтунг“. Несреќата се случи во вторникот ...
| | веќе видена | слични

Сопствениците на фирмата „Топ турс“, чиј автобус направи сообраќајна несреќа во вторникот вечерта во Швајцарија, го демантираат весникот „Хет ласте њус“, кој објави дека причина за несреќата било тоа што возачот се обидувал да пушти диск со филм или музика за патниците. Според преживеани деца, дискот го дал еден од наставниците кои патувале со автобусот. Веројатно на него бил видео-запис од штотуку завршената екскурзија во планината. Засега не е потврдена официјално таа верзија за несреќата. Камерите во тунелот не даваат толку детални инсерти за да се утврдат потезите на возачот пред да удри во бетонски ѕид со голема брзина, наведува весникот. Медиумите во Швајцарија објавија дека не може да биде потврдена верзијата на прежиеваните поради недостиг на докази, освен тврдењето на неколку деца од 24 преживеани. Според претставниците на превозникот, децата не можеле да видат што прави возачот од седиштата. ОД „Топ турс“ тврдат дека читачот на дискови во автобусот се наоѓал за возачот. Аутопсијата на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Нашата евровизиска претставичка Тамара Тодевска блесна на сцената во смарагден фустан кој е дело на врвниот дизајнер Александар Ношпал.На својот Фејсбук ...
сите 262 | | | веќе видена

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 217 | | | веќе видена

Седница на која единствена точка на дневен ред е предлогот од претседателот на Собранието, Талат Џафери, за одземање на мандатот на Никола Груевски. Седницата ...
сите 73 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 237 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

До несреќата со автобусот во Швајцарија дошло бидејќи возачот менувал DVD?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: