ЕУ и Македонија го започнаа дијалогот на високо ниво

Еврокомесарот Филе во Скопје На оваа прва средба од пристапниот дијалог на високо ниво Филе и Груевски заокружија листа од шест заклучоци и анекс со конкретни обврски кои го дефинираат патоказот за начинот на нивното исполнување во петте клучни области - владеење на правото, реформа на јавната администрација, на изборната легислатива, слобода на медиумите и функционална пазарна економија Иднината на Македонија е во Европската унија, а со дијалогот на високо ниво Скопје и ЕУ градат мост кој неизбежно води кон почеток на преговорите, изјави вчера еврокомесарот Штефан Филе по отпочнувањето на уникатниот креативен дијалог меѓу земјава и Унијата. Тој потенцираше дека властите во земјава треба да работат на внатре-политичките дебати, реформскиот процес и односите со соседите. Филе и премиерот Груевски во двочасовниот разговор ги потврдиле петте најважни цели и разговарале за оперативната мапа за постигнување на овие цели. Филе е задоволен од ангажманот на македонските власти за испорачување на бараните стандарди. ...
| | веќе видена | слични

Впечатокот дека новиот дијалог едноставно треба да ја заобиколи грчката блокада околу пристапните преговори на Македонија кон ЕУ, не е неоснован, пишува „Ноје цирхер цајтунг“. „Вчера во Скопје започна ’дијалог на високо ниво’ меѓу македонскиот премиер Никола Груевски и еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Со него треба да се придвижи интегративниот процес на Македонија, блокиран од страна на Атина и да се даде поттик на застојаните реформи. Уште на првите средби се отвораат тешките поглавја владеење на правото и слобода на медиумите. Во двете области земјата бележи назадување. Вицепремиерката Теута Арифи истакна дека дијалогот не може да ги замени преговорите, но ќе ги скрати. Еврокомесарот за проширување Штефан Филе го цитираат во македонските весници со изјавата дека преку дијалогот сака повторно да и‘ ја приближи на земјата ЕУ-агендата како сила за промени. Од круговите на службениците околу Филе се искажува надеж да се врати повторно влијанието врз македонската политика, изгубено ...
| | веќе видена | слични

Со средбата меѓу премиерот Никола Груевски и еврокомесарот за проширување Штефан Филе вчера почна дијалогот на високо ниво меѓу Македонија и ЕУ, кој, според европскиот претставник, ќе биде мост кон преговори со Унијата Пристапниот дијалог на високо ниво е нова фаза во патот на Македонија кон Европската Унија, мост што неизбежно ќе води кон пристапни преговори со Унијата, порача еврокомесарот за проширување Штефан Филе по вчерашната средба со македонскиот премиер Никола Груевски. - Фокусот на тој мост се реформите што треба да ја помогнат модернизацијата на земјата и што би ја довеле Македонија поблиску до ЕУ - рече Филе, кој во повеќе наврати ја употреби придавката „македонски“. Еврокомесарот ја посочи и високата подготвеност на македонската страна за овој дијалог, за кој суштински е разговарано уште во минатата година со претседателот на ЕК, Жозе Мануел Баросо. Според него, дијалогот на високо ниво е апсолутна потврда за напредокот на Македонија во процесот на евроинтеграциите. - Важно е да се состават ...
| | веќе видена | слични

Петок, 16 март 2012 година Вчера беше отворен пристапниот дијалог на високо ниво меѓу Република Македонија и Европската унија, кој беше оценет како нова фаза во евроинтегративниот пат на нашата земја, мост кој води кон пристапни преговори со ЕУ. Првата средба во рамките на дијалогот на високо ниво се одржа во Скопје меѓу македонскиот премиер, г. Никола Груевски и еврокомесарот за проширување, г. Штефан Филе. „Пристапниот дијалог на високо ниво треба да биде искористен токму за она за кое што е и замислен, а тоа е да се има политички дијалог на високо ниво, за развојот на вашата земја, за реформите и за проширувањето“, изјави г. Филе. Со пристапниот дијалог се опфатени пет клучни области - владеење на правото, реформа на јавната администрација, слобода на медиумите, реформа на изборната легислатива и функционална пазарна економија. Во рамките на пристапниот дијалог, кој ќе продолжи во мај и септември, на крајот на месецов ќе почне и техничкиот дијалог за поглавјата 23 и 24 од правото на ЕУ, кои се ...
| | веќе видена | слични

Пазарна економија, независно судство и медиуми, професионална и непартизирана администрација, стоп за корупцијата – сево ова треба да го исполни Македонија чекор по чекор почнувајќи од вчера со отворањето на пристапниот дијалог. Груевски вети, Филе порача дека е уверен во посветеноста на македонската влада Премиерот Никола Груевски изрази силна подготвеност на македонската Влада за суштински реформи во клучните подрачја кои ги опфаќа пристапниот дијалог што Македонија од вчера го почна со Европската унија. По средбата со еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, Груевски соопшти дека дијалогот ќе се води по пет значајни теми: владеење на правото, јавната администрација, слобода на изразување и слобода на медиуми, изборниот процес и функционална пазарна економија. На крајот на овој месец, како што информира премиерот, ќе почне и техничкиот дијалог кој значи отворање на 23 и 24 поглавје. Поглавјето 23 се однесува на правосудството и фундаменталните права, а поглавјето 24 на правдата, слободата и ...
| | веќе видена | слични

Во Македонија се различни оценките за стартот на пристапниот дијалог, чин што вчера во Скопје го реализираа eврокомесарот на проширување Штефан Филе и македонскиот премиер Никола Груевски. Чекор напред на патот кон Брисел или утешна награда за неможноста да се почнат преговори со Европската Унија. Официјално Скопје го поздравува отворањето на пристапниот дијалог. Дури и аналитичарите блиски до опозицијата сметаат дека новата фаза во односите меѓу Македонија и Унијата е позитивна за земјата. Различни се толкувањата во однос на тоа дали дијалогот на високо ниво е потврда на европскиот курс или обид на Брисел да го врати Скопје на вистинскиот пат. Мирчев: Значаен исчекор Универзитетскиот професор Димитар Мирчев смета дека вчерашниот ден заслужува посебно место во хронологијата на македонските интегративни напори. Eврокомесарот Штефан Филе „Навистина мислам дека ова е значаен исчекор во македонското приближување до Европа. Гледам задоволство кај нашата јавност, секако ова водењето дијалог не е ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во соопштението од Кабинетот на Пендаровски се наведува дека претседателот на Алијансата за Албанците, Села, упати честитки до претседателот Пендаровски по ...
сите 218 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 239 | | | веќе видена

Седница на која единствена точка на дневен ред е предлогот од претседателот на Собранието, Талат Џафери, за одземање на мандатот на Никола Груевски. Седницата ...
сите 78 | | | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа телефонски разговарал со германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон за кризата во ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕУ и Македонија го започнаа дијалогот на високо ниво

Од:
До кого (е-маил):
Порака: