Извлечени патниците од лавината

Доцна попладнето екипите на Македонија пат успеале да ги пробијат лавините од снег на патниот правец Маврово-Дебар. Патот е пробиен до заглавените возила и сите патници се извлечени и на сигурно. Се препорачува да не се патува на овој патен правец,бидејќи поради обилните снежни врнежни можни се нови лавини.
| | веќе видена | слични
9 копии

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци во државата во попладневниве часови се одвива отежнато и забавено поради снежните врнежи. Забрана за движење на секаков вид на возила има на патниот правец Маврово – Никифорово – Леуново, и планинскиот превој Пресека, информира АМСМ. За тешки товарни возила, забрани за сообраќај има на планинските превои Стража и патните правци Струга – граничен премин Ќафасан, Маврово – Дебар, Дебар – Струга. На овие патни правци се препорачува исклучително внимателно управување со возилата поради можна појава на снежни лавини и голомразица. Забраните за тешки товарни возила се укинати на патните правци Тетово – Попова Шапка, Крива Паланка – граничен премин Деве Баир и на превојот Буково. На возачите им се препорачува крајно внимателно возење, прилагодена брзина на движење и одржување на потребното растојание помеѓу возилата. Интензитетот на сообраќај е умерен надвор од градските средини. На граничните премини нема подолги чекања.
| | веќе видена | слични

Многу отсечени села, заглавени возила, отежнат сообраќај.Западна Македонија е парализирана од снежното невреме. Во некои планински села, снег има и до два метра. Отсечени се илјадници жители во горно и долно реканскиот крај, мавровскиот, полошкиот и гостиварскиот.Најалармантно е во селото Нистрово, кое е отсечено веќе две недели. И Тетово е парализирано.Низ улиците и тротоарите едвај се оди, ретко некој да запали автомобил.И такси е тешко да се најде, оти многу компании решија да не работат додека не се расчистат улиците.Општината денеска формираше и кризен штаб. Низ патиштата во западниот дел на земјата сообраќајот се одвива во исклучително тешки услови и не се препорачува патување без поголема потреба. Кон Стража има забрана за тешки товарни возила. Патот кон Дебар пак, забранет е за секаков сообраќај, оти можни се нови лавини од снег.
| | веќе видена | слични

Александра Перевска Студот ги зема првите жртви во Скопје. 70 годишни маж и жена, најверојатно бездомници, премрзнале на клупа, во центарот на градот. Во клиниката за трауматологија, капацитетот на кревети е исполнет. 120 интервенции на итната медицинска помош. Новите утрински наноси од снег го ограничија движењето за сите видови возила на одредени патни правци и превали. Снегот го отежна и ограничи и железничкиот сообраќај. Откажано е сообраќањето на возот на релација Скопје – Кичево, а на сите релации, возовите доцнат од четириесет минути до еден час. Откажано и сообраќањето на дел од автобуските линии од западна Македонија. Преостанатите тргнуваат и пристигаат со доцнења од најмалку половина час. Аеродромот Александар Велики е отворен за реализирање на закажаните полетувања и слетувања. И аеродромот во Охрид е отворен и исчистен, иако нема закажани летови. Хеликоптерските летови кои беа предвидени за помош и дотур на продукти во отсечените села, се откажани поради неповолните временски ...
| | веќе видена | слични

Новите врнежи од снег повторно им предизвикаа проблеми на граѓаните. Висината на снежната покривка, некои ја искористија и го заменија своето превозно средство со алтернативно зимско, препознатливо само за скијачки центри.... Снаодливост и вештина низ Скопје Новите врнежи од снег повторно им предизвикаа проблеми на граѓаните. Висината на снежната покривка, некои ја искористија и го заменија своето превозно средство со алтернативно зимско, препознатливо само за скијачки центри. Оние пак кои се одлучија со сопствен автомбил да стигнат на предвидените дестинации, имаа поголем проблем, да го извлеќат од бункерот од снег. Паркирањето на градските паркинзи во главниот град е оневозможено. Цело утро граѓаните кои платија , освен што неможеа да пронајдат место, неможеа ниту да излезат. Единствен начин беше некој да ги поттурне. Тешко се справуваат и пешаците. Болничките капацитети се полни. Заледените и подмрзанти пешачки зони се причина за зголемениот број хоспитализирани лица, велат од хирушката ...
| | веќе видена | слични

Алармантна е состојбата во поширокото дебарско подрачје откако од утрово целосно е отсечено од светот. Ова е ставот на градоначалниците на Дебар и Центар Жупа по појавата на нови помали лавини и големи снежни наноси на коловозите кои условија прекин на сообраќајот кон Маврово и кон Струга. Поради повеќедневната забрана за движење на тешки товарни возила, на двата правци, при крај се резервите на нафта во институциите, нафтени деривати во бензинските пумпи, како и други неопходни продукти и лекови, а големи штети трпат и транспортерите од овој крај. - Повик до владата на Република Македонија да ги преземе сите мерки за да се ослободат патните правци кон Дебар во двете страни, зашто состојбата може да стане поалармантна. Моментално имаме над метар во градот, а во планинските села над метар и пол снег. Оваа машинерија која ние ја имаме веќе не може да ги отвори патиштата, вели Аргетим Фида, градоначалник на општина Дебар. Според градоначалникот на Центар Жупа се работи со седум машини во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Автобускиот сообраќај од и кон Охрид денеска се одвива отежнато, а во одредени правци е во целосен прекин. Поради големи наноси од снег воведена е забрана за сите видови возила на планинскиот превој Пресека. Како што не информираа граѓани кои денес имаа намера да отпатуваат, полицијата ги враќаше леките коли, кои од Кичево за Охрид се пренасочуваат преку Битола. И на овој патен правец сообраќајот се одвива крајно отежнато. Утрово повеќе часа во целосен прекин беше сообраќајот преку планинскиот превој Ѓавато, поради извртување на товарно возило. Околу 13 часот проблемот беше отстранет. Од АД „Галеб“ Охрид информираат дека по неколку часовниот застој, во 15 часот и 30 минути заминал автобусот за Скопје преку Битола. Поради забраната за сообраќај на Пресека, откажани се сите планирани автобуски линии кон Скопје преку Кичево. Поради интензивни снежни врнежи во текот на целата ноќ сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци се одвива отежнато, во зимски услови по влажни коловози на места со ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Скопје, 13 февруари - Снегот го ограничи движењето за сите видови возила на одредени патни правци и превои, а некои автобуски и железнички линии се откажани. Аеродромот „Александар Велики“ во Скопје е отворен за сообраќај и активно се работи на целосно расчистување на пистата. „Поради наносите од снег забрана за движење на секаков вид возила има на патните правци Маврово – Дебар, село Маврово - Никифорово - Леуново, крак Маврово, Дебар - Струга, како и на планинскиот превој Пресека“, информира Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). Укината е забраната за тешки тоаврни возила на Плетвар, а и понатаму не е дозволено движење за таков вид возила на превоите Стража, Ѓавато, Буково, патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан, Дебар – Струга, Крива Паланка – граничен премин Деве Баир и Тетово – Попова Шапка. На патниот правец Тетово – Попова Шапка има забрана и за автобуси. Дел од автобусиките линии од Западна Македонија се откажани заради големите наноси на снег. Не сообраќаат сите автобуси од Струга, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Сообраќајот на патниот правец Охрид – Кичево повторно е воспоставен, се одвива отежнато во зимски услови, а возилата преку превојот Пресека се движат само по една од трите коловозни ленти. Екипи на Јавното претпријатие „Македонија Пат“ интензивно работат на расчистување на снегот што вчера попладнето и во текот на ноќта наврна на коловозот. За чистење на снегот од магистралниот правец ангажирана е и специјална дополнителна машина, позајмена од Штип. Таква машина што го собира и дислоцира снегот од коловозот најблиску до Охрид имаше секцијата на „Македонија пат“ во Битола, но поради преангажираност истата е во дефект. Прекин во сообраќајот на правецот Охрид – Кичево имаше и вчера попладнето, во времетраење од четири часа. Утрово сите автобуси од Охрид, Струга и Дебар како и тешките товарни возила што тргнаа кон Скопје беа задржани кај клучката кај Подмоље.
| | веќе видена | слични

Струшката локална самоуправа денеска одлучила и неделава наставата во сите училишта во општината да биде прекината. Одлуката за прекин на наставата е донесена поради лошите временски услови и постојаните врнежи од снег, со што е отежнат сообраќајот. Сообраќајот на патниот правец Охрид–Кичево кој утринава беше во прекин повторно е воспоставен, но се одвива отежнато во зимски услови, а возилата преку превојот Пресека се движат само по една од трите коловозни ленти. Екипи на Јавното претпријатие „Македонија Пат“ интензивно работат на расчистување на снегот што вчера попладнето и во текот на ноќта наврна на коловозот.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 217 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 340 | | | веќе видена

Потребни се две дози на МРП-вакцината за да ги заштити децата од мали сипаници (морбили). Најновиот извештај на УНИЦЕФ констатира дека 2,5 милиони деца во САД ...
сите 146 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски на трибина со младите истакна дека верува во нив и е убеден дека на 5 мај ќе знаат да го направат ...
сите 79 | | | веќе видена

Пјонгјанг се закани со „соодветен одговор” три дена откако Јужна Кореја и САД започнаа двонеделна заедничка воздушна вежба.Јужнокорејскиот „подмукол чин во ...
сите 148 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 228 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Извлечени патниците од лавината

Од:
До кого (е-маил):
Порака: