Металург остана непоразен на гостувањето во Копер

Македонскиот ракометен шампион Металург вечерва во Копер во рамките на 8. коло од Лигата на шампионите одигра нерешено со словенечкиот првак Цимос Копер 22:22 (11:11). Во натпревар во кој резултатот беше дури 13 пати израмнуван, Металург во поголемиот дел имаше водство, но во самата завршница домашната екипа влезе со три голови предност (22:19 – 57.минута). Играчите на Металург, сепак, успеаја да стигнат до изедначување 22:22, а во последната минута имаа и напад за победа, но ударот на Гоце Георгиевски заврши во стативата. Копер во последните секунди го имаше последниот напад, но и ударот на Милорад Кривикапиќ ја погоди стативата од голот на Дарко Станиќ. Кај Металург најдобар на теренот беше голманот Дарко Станиќ, кој имаше 18 одбрани (13 во првото полувреме), а најефикасен беше Жарко Марковиќ со 6 гола. Со освоениот бод Металург остана на второто место на табелата во Б групата со 10 бодови, исто толку има и Копер. На чело на табелата е Хамбург со 14 бодови. Во следното коло Металург гостува кај Висла во ...
| | веќе видена | слични

Ракометарите на македонскиот првак одиграа нерешено 22-22 на гости против словенечки Цимос Копер, во 8. коло во Лигата на шампиони, со што ја задржаа втората позиција во групата Ц Повторно брилијантен на голот на Металург: Дарко Станиќ Израмнет меч со трилер-завршница, во која и ракометарите на Металург, но и словенечкиот шампион Цимос Копер можеа да ги освојат двата бода, го обележи осмиот натпревар во групата Ц во Лигата на шампиони (ЛШ), одигран во саботата, кој заврши со реми (22-22). Во последната минута, најпрвин десното крило на скопјани Гоце Георгиевски ја погоди стативата, а домаќинот имаше напад со два ракометари повеќе откако Филип Миркуловски доби црвен картон. Но три секунди пред крајот Милорад Кривокапиќ исто така ја погоди стативата шутирајќи од девет метри. На голот на скопјани брилјира феноменалниот Дарко Станиќ, кој со вкупно 18 одбрани беше нерешлива енигма за Словенците. Десниот бек Жарко Марковиќ со шест гола беше најефикасен кај скопјани, кои беа осетно ослабени со неиграњето на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Избраниците на Лино Червар на десет секунди до крајот преку Георгиевски имаа шанса да поведат, но неговиот удар заврши во стативата. На ова Цимос Копер одговори преку Кривокапиќ, кој на три секунди до крајот биеше само во конструкцијата на голот на Станиќ. Македонскиот шампион Металург пропушти голема можност да слави, но во исто време и се спаси од пораз на гостувањето кај Цимос Копер во 8. коло од Лигата на шампионите. Избраниците на Лино Червар во драматичен и неизвесен натпревар ремизираа 22:22 (11:11). Металурзите сепак треба да жалат, а не да се радуваат на бодот од Копер, бидејќи во текот на целиот натпревар не успеаја да го искористат маестралниот Дарко Станиќ на голот, кој нанижа 20 одбрани. Но, и покрај одличните одбрани на Станиќ, македонскиот шампион на пет минути пред крајот беше на работ од бездната. Домаќинот за прв пат во целиот натпревар успеа да се одлепи на три разлика (22:19), но Станиќ повторно ги врати во живот со три одбрани во низа, а потоа Козлина, Алушевски и Георгиевски го вратија ...
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Металург продолжуваат со пеколното темпо на натпревари во СЕХА-лигата и во Лигата на шампионите, каде што македонскиот првак атакува на што подобар пласман и во двете натпреварувања. По поразот од Нексе и ремито со Цимос Копер, избраниците на Лино Червар во следните седум дена ќе ги очекуваат две нови гостувања, најпрвин со Металопластика во рамките од СЕХА, а потоа и клучното гостување од ЛШ против полскиот првак Висла Плок. Добра вест за Металург е што дуелот со Металопластика е одложен за четврток, па македонскиот тим ќе може да тренира уште неколку дена во Скопје, па потоа во петок директно од Србија ќе замине за Полска. „ Точно е дека немаме време за одмор, но исто така нема простор ниту за паника. Ние сме професионални спортисти и уште пред почетокот на сезонава ни беше јасно дека ова ќе биде многу напорна сезона, во која е вклучено и Европското Првенство. Единствен дополнителен товар ќе ни претставува предолимпискиот турнир, но не се сомневам дека ќе бидеме максимално подготвени и за ...
| | веќе видена | слични

Откако ракометарите на македонскиот шампион вчера се вратија од Словенија во Скопје, каде во рамките на натпреварите од Лигата на шампионите ремизираа со Копер (22-22), веќе денеска следи заминувањето за Шабац каде ги очекува новата средба од СЕХА регионалната лига против Металопластика. Пеколниот ритам за Лино Червар и неговиот состав продолжува без прекин во обидот да се дојде до реализацијата на зацртаните амбиции за максимално позитивен настап и во двете годинашни интернационални натпреварувања. „Поминавме исклучително тешка недела, но напорите не застануваат тука со оглед на тоа што веднаш не чекаат новите предизвици. Може да кажеме дека освоивме драгоцен бод со Копер во битаката за второто место во групата во ЛШ, но останува и тагата за пропуштена можност да се освои и вториот затоа што мислам дека го заслуживме тоа. Но, што е тука веќе мислите се насочуваат само напред“ - вели претседателот на Металург, Ристо Чокрев. Металург дуелот од СЕХА лигата против Металопластика го игра утре од 20 часот. ...
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Металург денеска се вратија во Скопје од гостувањето во Копер, Словенија, каде ремизираа (22-22) во дуел од Лигата на шампионите. Пеколното темпо на избраниците на Лино Червар продолжува со несмален интензитет, бидејќи тие утре заминуваат за Шабац, каде во вторник (20 ч.) се силите ќе ги одмерат против Металопластика во рамките на регионалната СЕХА лига. - Поминавме исклучително тешка недела. Патувавме низ невреме и непроодни патишта. Одигравме два стресни натпревари кои оставаат последици. За натпреварот со Нексе се е кажано. Вчерашната средба беше тешка за играње и уште потешка за гледање. Ние што бевме на трибините уште сме под импресија од доживеаното. Можам да замислам како се чуствуваа ракометарите. Освоивме бод со кој мораме да бидеме задоволни бидејќи не остава во борба за втората позиција. Сепак, останува да жалиме поради испуштената можност да се освои и вториот. Мислам дека вчера го заслуживме тоа – изјави претседателот на Металург Ристо Чокрев. Мечот од СЕХА лигата меѓу ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот шампион на гостувањето во Kопер ремизира со домаќинот Цимос (22-22), но поради црвен картон, нема да смета на својот репрезентативец за наредниот меч со Висла Металург освои бод од гостувањето во Kопер (22-22), во 8. коло од Ц-групата на ракометната Лига на шампионите, но го загуби Филип Миркуловски, кој веројатно нема да игра на следниот дуел со Висла во Полска поради добиениот црвен картон во последната минута. Со бодот од Словенија, Металург останува на делба на второто место во групата, но ќе мора да освои најмалку два бода на следните две средби доколку сака во осмина-финалето да влезе од подоброрангираниот барабан. Ремито е добар роденденски подарок за Миладин Kозлина кој постигна четири гола против своите сонародници, покажувајќи дека има квалитети што може повеќе да се користат и во нападот. Отсуството на Миркуловски ќе биде дополнителен проблем за тренерот Лино Червар кој не може да смета на Дамир Батиновиќ кој се опоравува од операцијата. Го нема и Младен Ракчевиќ. Товарот на среден ...
| | веќе видена | слични

Останато

Откако за само два дена беа собрани над милијарда долари за реставрација на катедралата Нотр Дам во социјалните мрежи се појавија и првите критики. „Коe ...
сите 681 | | | веќе видена

Додека естаблишментот се обидува да наслика приказна дека Џулијан Асанж е во иста банда со секој можен насилник и терорист во светот - и дека дефинитивно не е ...
сите 173 | | | веќе видена

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски, вчера попладне учествуваше на граѓанска трибина во Неготино каде со граѓаните разговараше за повеќе актуелни теми, ...
сите 330 | | | веќе видена

Со почеток во 20:30 часот, ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинг во Делчево. На истиот се очекува да се обратат лидерот на партијата Христијан Мицкоски и кандидатот за ...
сите 182 | | | веќе видена

Возрасен маж на еден од митинзите на ВМРО-ДПМНЕ, се расположи на песните на ДНК кои настапуваат во рамките на кампањата на нивната претседателска кандидатка, ...
сите 72 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска на митинг се обрати пред граѓаните во Општина Кратово. Мицкоски пред присутните истакна дека е дојдено ...
сите 216 | | | веќе видена

Во предизборната кампања за претседатедателските избори, претседателскиот кандидат на СДСМ и ДУИ Стево Пендаровски, го вклучи и своето семејство.Неговата ...
сите 30 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Металург остана непоразен на гостувањето во Копер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: