Пресечени два канали за трговија со дрога

Скопје, 11 февруари - Македонската полиција, во рамки на операцијата „Босфор“, во соработка со Царинската управа, изминатото деноноќие пресече два канали за недозволена трговија со дрога, при што приведени се четири лица, а се запленети 22,4 килограми хероин, чија цена на нарко пазарите се движи од 550.000 евра на големо до 3.000.000 евра на мало. Во првиот случај се пронајдени и запленети околу два килограми хероин скриен во акумулатор, дрога наменета за македонскиот пазар, а нарачатели на хероинот биле две лица од Арачиново, против кои е поднесна кривична пријава и одреден им е триесетдневен притвор. Јанкулоска информира дека во операцијата „Босфор 10“ која заеднички се спроведува со турската полиција, во контролиран транспорт, во вториот случај, спречено е криумчарење на 20 килограми и 400 грама хероин, наменет за западноевропскиот пазар. „Дел од дрогата е запленета и задржана во Турција, а другиот дел од дрогата е запленета и задржана во Република Македонија. Транспортот одеше преку Турција, Грција, ...
| | веќе видена | слични

На паркингот спроти скопскиот саем и на граничниот премин Богородица се пронајдени 22,4 килограми хероин, скриени во пакети со маси и столови и во акумулатор. Досега во рамките на акцијата „Босфор“ се запленети над 360 килограми чист хероин вредни околу 15,5 милиони евра Не им помина криењето дрога во акумулатор. Двајца арачиновци уапсени на „Богородица“ Во десеттото продолжение на полициската акција „Босфор“ Македонската полиција и цариниците пресекоа уште два меѓународни канали за шверц на дрога. Во одделни акции во Скопје и на преминот Богородица кај Гевгелија се откриени 22,4 килограми висококвалитетен хероин. Приведени се четири лица, еден скопјанец, двајца арачиновци и еден од Косово. За него постои сомневање дека е организатор на транспортот на дел од запленетата дрога. Против сите се поднесени кривични пријави и им е определен триесетдневен притвор. Десеттото продолжение на меѓународната акција со кодно име „Босфор“ спроведена меѓу МВР, царинската управа и турската и грчката полиција, почна во ...
| | веќе видена | слични

Дваесет и два и пол килограми хероин, вреден над половина милион евра, бил запленет во новото продолжение на меѓународната полициска акција "Босфор", во која покрај МВР и нивните турски колеги овој пат учествуваа и грчките полицајци. Хероинот е запленет во две одделни акции кои беа изведени за само неколку часа. Во првата акција фатени беа двајца наркодилери од скопското село Арачиново кои имаа купено два килограми хероин, додека во втората акција беше пресечен канал за транспорт и запленети над дваесет килограми дрога во висок квалитет. Информацијата за транспортот на дрогата полицајците ја добиле навремено, па имале време да се подготват и во Македонија и во Турција, за да не се случат евентуални пропусти. Осомничените лица биле точно идентификувани, а следена била и нивната комуникација и на тој начин инспекторите ги дознале сите детали за и околу транспортот. Организатор на транспортот бил косовски државјанин, а негова десна рака бил скопјанец со дебело криминално досие. Хероинот пристигнал во Истанбул ...
| | веќе видена | слични

Акцијата „Босфор“ го доби своето 9. и 10. продолжение. Во два одделни случаја, полицијата пресече два меѓународни канала за шверцување дрога од Турција. Приведени се четворица, а запленети се 22,4 килограми хероин, чија малопродажна цена може да достигне и до три милиони евра. Во првиот случај реализиран во петокот се запленети 20,4 килограми хероин, кој од Турција, преку Грција, Македонија и Албанија, требало да стигне до западноевропските земји. Околу 15,30 часот, на паркингот спроти Скопски саем, откако презел пет карго-пакети со маси и столови, кои во земјава пристигнале од Турција во збирна мешана стока, уапсен бил К.М.(47) од Скопје, кој управувал „опел вектра“ со скопски регистарски ознаки. Дрогата е откриена при претрес на пакетите во внатрешниот дел на масите, спакувана во две проѕирни најлонски ќеси. Од МВР соопштија дека К.М. веќе бил во затвор поради трговија со дрога, како и за поседување фалсификувани банкноти. Освен за него, полицијата подготви кривична пријава и за Б.Р. (52) од Сува река, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 217 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 340 | | | веќе видена

Потребни се две дози на МРП-вакцината за да ги заштити децата од мали сипаници (морбили). Најновиот извештај на УНИЦЕФ констатира дека 2,5 милиони деца во САД ...
сите 146 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски на трибина со младите истакна дека верува во нив и е убеден дека на 5 мај ќе знаат да го направат ...
сите 79 | | | веќе видена

Пјонгјанг се закани со „соодветен одговор” три дена откако Јужна Кореја и САД започнаа двонеделна заедничка воздушна вежба.Јужнокорејскиот „подмукол чин во ...
сите 148 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 228 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пресечени два канали за трговија со дрога

Од:
До кого (е-маил):
Порака: