Груевски: Патот до ЕУ и НАТО се претвори во голгота!

Влезот на Македонија во НАТО би бил правичен и заслужен, но премиерот Груевски не верува дека на претстојниот Самит во Чикаго земјава ќе добие зелено светло за членство во Алијансата. Предупредува дека е можно државата да го изгуби и кандидатскиот статус за влез во Унијата. Песимизмот кај македонскиот премиер е потхранет со условувањето од Атина и од Америка и НАТО, прво да се реши името, па потоа да ни ги отворат вратите во Алијансата, а речиси е невозможно теоретски да се реши спорот пред Самитот во мај. - Големите сили се тотално незаинтересирани за спорот за името, имаат огромни свои проблеми и прашањето за името и за проширувањето воопшто не се во врвот на нивните приоритети. Во министерствата за надворешни работи со ова се занимаваат пониските ешалони, кои немаат одлучувачко влијание, вели премиерот Груевски во интервјуто за весникот "Дневник". Непроменетата цврста позиција на Атина за име со географска одредница за севкупна употреба, премиерот ја толкува како ѕид кој се гради секогаш кога другата ...
| | веќе видена | слични

Неполни 185 милиони евра странски инвестиции влегле во земјава во првите 9 месеци минатата година. Владата за цела 2011-та очекуваше речиси двојно повеќе или 350 милиони евра. Инвестиции најавија "Мадерсон", руската "Протек", американската "Кемет" започна да гради во Бунарџик, "Џонсон Контролс" најави втора инвестиција во Штип, а германската "Кромберг и Шуберт" ќе ја гради првата фабрика во зоната "Жабени". Доколку сите овие фабрики почнат да работат годинава во земјава ќе влезат над 100 милиони евра, а ќе се отворат околу 5.000 работни места. Експертите сметаат дека и покрај евтината работна сила и ниските даноци, инвеститорите се откажуваат главно поради лошата инфраструктура, бавната администрација и високата корупција. Владата за годинава очекува 350 милиони евра странски инвестиции, но најавите за евентуално прелевање на европската криза може да ги одврати инвеститорите. Дополнителен проблем е што земјава е мал пазар. "Земјата е поодалечена од европските дестинации, од индустриските капацитети, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Кандидатката за претседателка од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својот новоотворен Твитер профил започна хаштаг #СтевоИзвини. Во првиот таков твит ...
сите 217 | | | веќе видена

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо Ордановски зборуваше на тема: Зошто ...
сите 160 | | | веќе видена

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом на ...
сите 191 | | | веќе видена

Податоците од црните кутии на Боинг 737 Макс 8 на Етиопиан ерјалнс, што се урна во Етиопија пред една недела покажуваат „јасна сличност” со падот на ...
сите 81 | | | веќе видена

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн изјави дека никогаш нема да го изговори името на напаѓачот од Крајстчрч, кој во две џамии уби 50 лица. – Тој е ...
сите 171 | | | веќе видена

Денеска работните групи зборуваа за иднината на СЈО. На оваа тема во отвотеното Студио 1 телефонски се вклучи новинарот Антонио Крстевски кој е во ...
сите 155 | | | веќе видена

Охрид, 19. март 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло време во утринските часови со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Во ...
сите 162 | | | веќе видена

Апсењето на лидер на опозициска партија на еден месец пред гласањето на претседателските избори не е ништо друго освен чин на брутален политички притисок и ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: Патот до ЕУ и НАТО се претвори во голгота!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: