Европратеници: Грција нема право да ја блокира Македонија во преговорите со ЕУ

Грција нема право да стави вето на отворањето на пристапни преговори со Македонија, а тоа го покажа и одлуката на Меѓународниот суд на правдата. Советот под итно треба да ги следи препораките на Европската комисија(ЕК) и на земјата да и додели датум за почеток на преговорите со ЕУ Ова е ставот на поранешниот романски министер за правда Моника Маковеј, која очекува Грција да ги почитува обврските што произлегуваат од меѓународното право. „Двете држави имаат единствена можност да седнат на маса, да заборават на минатото и да го решат проблемот со името. Пресудата на Судот ја расчисти атмосферата и сигнализираше дека преговорите треба да излезат од ќорсокакот, така што власта ќе може да продолжи со европската агенда. Потребно е двете земји, и Македонија и Грција, да се договорат за заедничко прифатливо решение", смета Едвард Кукан, копретседавач на делегацијата на Европскиот парламент за Југоисточна Европа и поранешен министер за надворешни работи на Словачка. За Мартин Каслер, член на мешовитата ...
| | веќе видена | слични

Пресудата на МСП е нешто од кое треба да се извлече поука, рече Антонио Милошоски. [Горан Трајков/SETimes] Во понеделникот (5-ти ноември) Меѓународниот суд на правдата (МСП) пресуди со 15 наспрема 1 глас дека Грција ja прекршила Привремената спогодба ставајќи вето на кандидатурата на Македонија за членството во НАТО на самитот во Букурешт во 2008 година. Договорот меѓу двете земји предвидува дека Грција нема да го блокира членството на Македонија во меѓународните организации ако тоа биде направено под привремената референца на ОН „поранешна југословенска република Македонија“. Поранешниот министер за надворешни работи и актуелен претседавач на парламентарната Комисија за надворешна политика, Антонио Милошоски, беше шеф на македонскиот тим во случајот против Грција. Во ексклузивното интервју со дописникот на SETimes Горан Трајков, Милошоски говори околу одлуката за поднесување тужба пред судот, неговото искуство и другите приоритети на надворешната политика за комисијата. SETimes: Како претставник на ...
| | веќе видена | слични

Експертската јавност се подготвува за идните активности на македонската дипломатија, кои се во насока на докажување пред меѓународните организации и авторитети дека Грција бесправно ја блокира македонската евроатланска интеграција. Хашкиот суд впрочем потврди дека Грција ја прекршила Времената спогодба и дека не се придржува до договореното од 1995 година. Покрај тоа Меѓународниот суд ги одби како неосновани сите приговори на грчата одбрана, кои се однесуваа на наводно преземање на симболи и личности, мешање во внатрешните работи на Грција, неконструктивност во преговорите итн. Во врска со овој судски процес не постои второстепена постапка, односно нема можност за поднесување на жалба, а пресудите се обврзувачки. По пресудата во Хаг, се поставува дилемата дали и во иднина Грција ќе ја блокира Македонија или пак ќе ја почитува пресудата од судот формиран од страна на Обединетите нации. Поранешниот амбасадор Ристо Никовски вели дека доколку Грција ја повтори блокадата Македонија може да побара од Советот за ...
| | веќе видена | слични

Хашкиот суд пресуди дека Грција постапила погрешно ставајќи вето на кандидатурата на Македонија за членство во НАТО. [Ројтерс] Заклучокот на Меѓународниот суд на правдата (МСП), со 15 наспрема 1, дека Грција погрешила кога го блокирала влезот на Македонија во НАТО во 2008 година, во долготрајниот спор за името на земјата, предизвика одреден силен гнев кај Грците, но исто така и тврдења за победа бидејќи судот соопшти дека нема да ја спречи Грција повторно да го направи тоа. Битката за името, која се одолговлекува повеќе од 15 години, откако Грција му дозволи на својот северен сосед да го усвои името Поранешна Југословенска Република Македонија -- подбивно позната како ФИРОМ во Грција -- е далеку од решена. Иако некои Грци стравуваат дека судската пресуда може да води до официјално признавање на името Македонија, на што тие жестоко се противат поради грчката северна гранична провинција со истото име. Правниот советник на Грција, Марија Телалиан, рече пред судот во март дека Атина не го прекршила привремениот ...
| | веќе видена | слични

Никола Груевски бара поддршка од европските лидери за почеток на преговори за членство – прашање кое Брисел реши да го разгледува во наредните шест месеци. Македонскиот премиер, за датумот, лобираше кај сестринските европски десни и народни партии на самитот во Марсеј. Меѓу аргументите за Груевски ја наведе и позитивната пресуда на судот во Хаг. ,,На мојата земја, исто така, треба да и се овозможи да напредува во европските и евроатлантските интеграции и да ги почне преговорите за членство во ЕУ. Верувам дека би било рационално и правилно ако Европскиот совет ја прифати препораката на Европската комисија за почеток на преговори. Можноста за напредок беше споделена и од Меѓународниот суд на правдата, според кој, на мојата земја треба да и се дозволи да се интегрира во меѓународните структури како НАТО и ЕУ, без дополнителни услови, кои на пример не се дел од ЕУ – Копенхашките критериуми,, - рече премиерот Груевски на собирот во Марсеј. Американската администрација денеска преку своите претставници и во ...
| | веќе видена | слични

- Ќе биде потребно време да се разгледа правниот документ но сега можеме да кажеме дека пресудата треба да се искористи за обнова на напорите за решение на спорот – изјави портпаролот на Стејт Департментот Марк Тонер. - Можеме да кажеме дека видовме дека Mеѓународниот суд на правдата објави пресуда на 5 декември за случајот меѓу Македонија и Грција. Како што обично правиме со правните документи, ќе ни биде потребно време да го прегледаме. Но, во основа, мислам дека ние би ги поттикнале политичките раководства на двете земји да ја искористат оваа пресуда како можност да ги обноват и засилат напорите за прашањето за името, и да практикуваат лидерство со цел – изнаоѓање решение за ова прашање од што ќе имаат корист двете земји. И сe разбира, ние и понатаму ги поддржуваме напорите во ОН предводени од Метју Нимиц – рече портпаролот на Стејт Департментот. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
2 копии

Сега е моментот за конечно Македонија и Грција да го затворат прашањето за името, порача денеска Вашингтон. Американските претставници во земјава велат дека ја нотираат пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, но и дека останува позицијата за прием на Македонија во НАТО повторена во неколкуте заклучоци на Алијансата. - Не знам што ќе се случи на наредниот самит на НАТО, но сметам дека и генералниот секретар на НАТО и сите други јасно кажаа дека позицијата останува иста и дека не се променила, прашањето за името треба да се реши. Целосно го поддржуваме процесот во ОН што го води Метју Нимиц. Двете страни треба да го решат прашањето и ние сме тука да помогнеме и да советуваме. Кое било име или решение што ќе се постигне, ние ќе го поддржиме - изјави денеска амбасадорот на САД во Македонија, Пол Волерс. АА/СС
| | веќе видена | слични
8 копии

Европратениците Моника Маковеј, Едуард Кукан и Мартин Кастлер ја поздравија пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг, и побараа почитување на Времената спогодба, меѓународното право, отстранување на грчката блокада на Македонија и почеток на пристапните преговори со ЕУ, како и конечно решавање на прашањето за името. - Ја поздравувам одлуката на Судот и почитувањето на Времената спогодба меѓу Грција и Македонија. Се покажа дека Грција нема право на вето во однос на почнувањето на пристапните преговорите со Македонија. Советот на ЕУ треба веднаш да ја следи препораката на Европската комисија и на Македонија и да и даде датум за почеток на преговорите. Очекувам дека Грција ќе ја почитува своите обврски кои произлегуваат од меѓународното право, вели во писмената изјава Моника Маковеј, европратеник и поранешен министер за правда на Романија. И европратеникот Едуард Кукан, кој е ко-претседавач на делегацијата на ЕП за Југоисточна Европа и поранешен шеф на дипломатијата на Словачка, смета дека по пресудата ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Официјален Париз ја зема предвид пресудата донесена на 5. декември од Меѓународниот суд на правдата, во која беше оценето дека Грција не ги почитуваше своите обврски спротиставувајќи се на членството во НАТО на „Поранешната Југословенска Република Македонија“, поради разликите кои постојат меѓу двете земји околу прашањето за името. Во официјалната реакција на портпаролот на француското Министерство за надворешни работи Бернар Валеро, инаку поранешен француски амбасадор во Македонија, истовремено се испраќа и повик до политичките раководители во двете земји да извлечат поука од пресудата, јави дописникот на МИА од Париз. - Ги повикуваме политичките раководители на двете земји да извлечат поука од пресудата и повторно да воспостават дијалог и контакти, како и да се посветат на дијалогот на конструктивен начин, со цел да се постигне заемно прифатливо решение за разликата околу името, стои во реакцијата на француското Министерство за надворешни работи. (Крај)
| | веќе видена | слични

Ирина Гелевска Грција да ја острани блокадата на Македонија за прием во ЕУ побараа европратенциите од Романија, Словачка и од Германија. Стејт Департментот пак и Франција во реакцијата по пресудата од Хаг бараат од двете земји да ги интензивираат преговорите за името. Европратениците Моника Маковеј, Едуард Кукан и Мартин Кастлер ја поздравија пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг и побараа Грција да ја острани блокада на Македонија и даде согласност за пристапни преговори. Очекувам дека Грција ќе ги почитува своите обврски кои произлегуваат од меѓународното право, вели во писмената изјава Моника Маковеј, европратеник и поранешен министер за правда на Романија. И европратеникот Едуард Кукан, кој е ко-претседавач на делегацијата на ЕП за Југоисточна Европа и поранешен шеф на дипломатијата на Словачка, смета дека по пресудата преговорите со ЕУ треба да почнат, без оглед на се уште нерешениот спор за името. Германскиот европарламентарец Мартин Кастлер, кој е член на мешовитата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 408 | | | веќе видена

Американскиот претседател во неделата кажа „ако Иран сака војна, тоа ќе биде официјалниот крај на Иран“ Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад ...
сите 190 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде променливо облачно, попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, особено во источните делови, ...
сите 209 | | | веќе видена

Шефот на државата Стево Пендаровски и претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери на денешната средба го посочиле значењето на ...
сите 221 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Европратеници: Грција нема право да ја блокира Македонија во преговорите со ЕУ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: