Контролата се засилува, загадувањето на воздухот се намалува

5 копии

Министерството за животна средина и просторно планирање соопшти дека во Скопје денеска е забележано намалување на загадувањето на амбиентниот воздух. Причина за тоа, според Министерството, се поволните временски услови, кои предизвикуваат и зголемување на аерозагадувањето во овој период на годината. - Според податоците од Државниот автоматски мониторинг систем за квалитет на амбиентниот воздух кои пристигнуваат во Централната станица на Македонскиот информативен центар за животна средина при МЖСПП, и врз основа на направената анализа на податоците добиени од мониторинг станиците Лисиче, Карпош и Центар, за период од 1 до 6 декември, констатирано е дека концентрациите на загадувачките супстанции на сулфур диоксид, озон, азот диоксид и јаглероден моноксид, не ги надминуваат пропишаните граничните вредности, стои во соопштението. Зголемување, во овој период имало на концентрациите на суспендирани честици од 10 микрометри (ПМ10) кои со денешното подобрување на временските услови и појава на ветерот, во текот на ...
| | веќе видена | слични

Денеска скопјани дишат умерено загаден воздух, така барем покажуваат податоците на дисплејот на мерната станица поставена на улица Македонија. Како најодговорна институција која треба да преземе конкретни чекори во подобрување на алармантната ситуација со загаденоста на воздухот во метрополата, Министерството за животна средина вината за загадениот воздух ја префла на метеоролошките услови и местоположбата на градот, како главни причинители за нарушеното здравје на скопјани последниот месец. Отровните честички во воздухот, штетните гасови од фабриките, чадот од автомобилите и автобусите воопшто не беа посочени како ризични фактори, па во официјалното соопштение од министерството се наведува само дека има намалување на загадувањето на амбиенталниот воздух. - По направената анализа на податоци добиени од мониторинг станиците во Центар, Лисиче и Карпош за период од 1 до 6 декември, констатирано е дека концентрациите на загадувачките супстанции на сулфур диоксид, озон, азот диоксид и јаглероден моноксид не ги ...
| | веќе видена | слични

Само десетина часа поволни временски услови, ветер и ситен дожд беа доволни воздухот во Скопје да стане не само доволно чист туку и дваесетина пати почист од претходните денови, кога загаденоста беше огромна Аерозагадувањето ќе се следи внимателно и ќе се засили контролата на големите индустриски капацитети Мониторинг-станицата во Карпош вчера покажа дека часовната концентрација на суспендираните честици во 1 часот наутро изнесувала 277,8 микрограми на кубен метар, а во 11 часот претпладне паднала на 18,22. Максимално прифатливото количество е 50 микрограми. Слични податоци има и мониторинг-станицата поставена во Центар. И податоците од мониторинг-станицата во Лисиче, на која беа забележани најголемите среднодневни концентрации на суспендирани честици, во вчерашното деноноќие покажале нагло намалување, односно во 1 часот е регистрирана часовна концентрација од 722,6 микрограми на кубен метар, а во 11 часот концентрација е намалена на 46,08. Дека воздухот значително се прочисти соопшти и Министерството за ...
| | веќе видена | слични

Ветрот и дождот вчера го олеснија дишењето во Скопје, а загаденоста на воздухот се намали за два степени. Мерните станици покажуваат дека Лисиче е најзагадената населба дури 14 пати над дозволеното Ветровитото и врнежливо време ја намали загаденоста на воздухот во метрополата. Мерните станици вчера покажуваа пад на нивото на загаденост за два степени, но сепак воздухот останува нездрав за чувствителната група граѓани, во која се вбројуваат лицата со белодробни заболувања и астматичарите. Како мерки на претпазливост и натаму се препорачува овие лица да не излегуваат надвор без потреба. Од Град Скопје и од Министерството за животна средина вчера со соопштение до медиумите информираа дека во наредниот период внимателно ќе го следат загадувањето на воздухот во Скопје и ќе преземат засилена контрола врз големите индустриски капацитети како одговор на владините препораки за намалување на загаденоста. Метеоролошките услови и местоположбата на метрополата се главните причини за нивото на загаденост карактеристично ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Метеоролошките услови и местоположбата на Градот Скопје се главни причинители за зголемувањето на аерозагадувањето во овој период на годината. Со оглед на поволните временски услови, во текот на денешниот ден е констатирано видно подобрување, односно намалување на загадувањето на амбиентниот воздух, соопштија денеска Министерството за животна средина и Градот Скопје. Според податоците од Државниот Автоматски Мониторинг систем за квалитет на амбиентниот воздух кои пристигнуваат во Централната станица на Македонскиот информативен центар за животна средина при МЖСПП, и врз основа на направената анализа на податоците добиени од мониторинг станиците Лисиче, Карпош и Центар, за период од 01 до 06 декември 2011 година, констатирано е дека концентрациите на загадувачките супстанции на сулфур диоксид, озон, азот диоксид и јаглероден моноксид, не ги надминуваат пропишаните граничните вредности. Видно зголемување, во истиот период, имаше на концентрациите на суспендирани честици од 10 микрометри (PM10) кои со ...
| | веќе видена | слични

Останато

Директорот на скопскиот затвор „Шутка“, Гоко Котевски реши да се повлече од функцијата откако премиерот побара негова одговорност поради инцидентот во кој беа ...
сите 476 | | | веќе видена

Официјално изборната кампања не е почната, но на социјалните мрежи кандидатот за претседател од ВМРО ДПМНЕ Гордана Силјановска и тоа како бара поддршка. ...
сите 214 | | | веќе видена

Роберт Омаљев, првиот син на Шабан Шаулиќ, од раѓање е исправен пред тешки животни искушенија. Роберт е роден парализиран, а неговата мајка не се грижела за ...
сите 271 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 171 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 74 | | | веќе видена

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно имунитетни прашања денеска напладне ќе ја продолжи расправата за одземање на имунитетот на пратеникот од ...
сите 204 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа најави дека ќе стави вето на резолуцијата, што евентуално би ја усвоил Конгресот на САД на предлог на ...
сите 83 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Контролата се засилува, загадувањето на воздухот се намалува

Од:
До кого (е-маил):
Порака: