Дрвокрадци убија припадник на шумската полиција

Припадник на шумската полиција вчера попладне беше убиен во кукавички напад на дрвокрадци во атарот на скопското село Горно Количани а двајца негови колеги со тешки повреди се хоспитализирани во Градската болница. Игор Цветановски бил смртно застрелан од дрвокрадците додека неговиот колега В.Ј. (20) бил погоден во рамото а З.Г. (38) настрадал откако нивниот џип „лада нива“ излетал од тесниот пат и се превртел. Од Градската болница информираат дека здравствената состојба на повредените е стабилна и оти тие се наоѓаат вон животна опасност. Според нашите извори во МВР патролата симнувајќи се од планината Китка кон селото Горно Количани налетала на група дрвокрадци и им ги запленила возилата два „москвич“ специјално преработени за да можат да носат поголеми количини дрво и еден камион „там“. Полицајците преку радио врска ги известиле своите колеги во Скопје и побарале нивна асистенција како и шлеп служба за да ги однесат пленетите возила. Тоа било сигнал за дрвокрадците дека нема лесно да минат па затоа ги ...
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 183 | | | веќе видена

Британската конзервативна партија ќе избира нов лидер меѓу Борис Џонсон и Џереми Хант, кој ќе биде и нов премиер на државата.По серијата гласања, Џонсон и Хант ...
сите 106 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 12 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дрвокрадци убија припадник на шумската полиција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: