ЕВН Македонија ја пушти во употреба новата хидроцентрала Матка

ЕВН Македонија ја пушти во употреба новата хидроцентрала Матка. Со двојно зголемена моќност и ефикасност од 90% ќе се овозможи целосно искористување на водата. ХЕЦ Матка е ревитализирана од страна на чешката компанија „Хидропол“ која ја доби концесијата за модернизација и управување со седум мали хидроцентрали. Од ЕВН најавуваат дека до крајот на годината ќе ги ревитализираат сите 11 мали хидроцентрали. - Наместо стариот инсталиран капацитет од 4,2 мегавати новата ХЕЦ ќе работи со моќност од 9,6 мегавати. Покрај зголемувањето на инсталираниот капацитет, рехабилитацијата резултираше и со зголемувањето на ефикасноста. Праг на ефикасност повисок од 90% што значи дека експлоатацијата на водата ќе биде поголема од досега – вели Георг Валднер, претседател на Управниот одбор на ЕВН Македонија.
| | веќе видена | слични

Останато

Некои од најдобрите оперски пејачи во Русија се здружија и снимија топла музичка порака за поддршка на народот на Франција, кој тагува по катастрофалниот пожар ...
сите 671 | | | веќе видена

Победата на Пендаровски во првиот круг најавува уште поголема поддршка од граѓаните за концептот Заедно Напред во вториот круг, на 5-ти мај. Македонци, ...
сите 378 | | | веќе видена

Продолжува теренска вакцинација низ училиштата, медицински персонал ќе ги вакцинира оние што не ја примиле вакцината против ситни сипаници. Оваа одлука ја ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕВН Македонија ја пушти во употреба новата хидроцентрала Матка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: