Пуштена во употреба новата хидро електрична централа Матка

Новата хидро електрична централа Матка на EVN со двојно зголемен капацитет од досегашните 4,2 мегавати на 9,6 мегавати денеска е пуштена во употреба.Освен зголемувањето на моќноста, зголемен е и прагот на ефикасноста на оваа хидроцентрала за 90%, со проток од 42м3/с, со што се овозможува и целосно искористување на водата, се вели во соопштението на EVN.Реконструкцијата на ХЕЦ Матка е дел од инвестиционата програма на EVN во Македонија, со која треба до крајот на 2009 година да бидат ревитализирани сите 11 мали хидроцентрали.Новата ХЕЦ Матка е ревитализирана од страна на чешката компанија Хидропол, додека во новата машинска зграда е инсталирана опрема и нови турбини од GE Норвешка и генератори од INDAR - Шпанија. /крај/со/ап/
| | веќе видена | слични

Останато

Некои од најдобрите оперски пејачи во Русија се здружија и снимија топла музичка порака за поддршка на народот на Франција, кој тагува по катастрофалниот пожар ...
сите 671 | | | веќе видена

Победата на Пендаровски во првиот круг најавува уште поголема поддршка од граѓаните за концептот Заедно Напред во вториот круг, на 5-ти мај. Македонци, ...
сите 370 | | | веќе видена

Продолжува теренска вакцинација низ училиштата, медицински персонал ќе ги вакцинира оние што не ја примиле вакцината против ситни сипаници. Оваа одлука ја ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пуштена во употреба новата хидро електрична централа Матка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: