Пуштена во употреба новата хидро електрична централа Матка

Новата хидро електрична централа Матка на EVN со двојно зголемен капацитет од досегашните 4,2 мегавати на 9,6 мегавати денеска е пуштена во употреба.Освен зголемувањето на моќноста, зголемен е и прагот на ефикасноста на оваа хидроцентрала за 90%, со проток од 42м3/с, со што се овозможува и целосно искористување на водата, се вели во соопштението на EVN.Реконструкцијата на ХЕЦ Матка е дел од инвестиционата програма на EVN во Македонија, со која треба до крајот на 2009 година да бидат ревитализирани сите 11 мали хидроцентрали.Новата ХЕЦ Матка е ревитализирана од страна на чешката компанија Хидропол, додека во новата машинска зграда е инсталирана опрема и нови турбини од GE Норвешка и генератори од INDAR - Шпанија. /крај/со/ап/
| | веќе видена | слични

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 230 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 54 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пуштена во употреба новата хидро електрична централа Матка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: