Свет - Алги-убијци во Егејско Море

Токсични алги-убијци се причината за изумрените десетици милиони риби во заливот Малиакос во Егејско Море, северно од Атина. Брегот на морето е преплавен со изумрени риби, јавуваат грчките медиуми. Малите и токсични морски алги се од видот хатонела и биле откриени од научниците од грчкиот центар за морски истражувања. Тие сметаат дека точно тие алги се причина за смртта на милионите риби и го оценуваат тој феномен како единствен за Грција.
| | веќе видена | слични

Останато

Вечерва се очекува силен дожд во Париз со невреме. Сводот на катедралата , кој делумно се урна и така е натопен со вода од гаснењето. Архитектите се плашат ...
сите 295 | | | веќе видена

На Клиниката за инфективни болести една 16-годишна девојка која има морбили и бронхопневмонија е во животозагрозувачка состојба и е на механичка вентилација, а ...
сите 265 | | | веќе видена

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев од граѓанската трибина на кандидатот за претседател, Стево Пендаровски во Тетово, рече дека кандидатката на ВМРО ...
сите 213 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 187 | | | веќе видена

Не треба да сте експерт за избори за да заклучите дека во историјата на европските избори од каков било вид се нема случено ваков колапс на легитимитетот. Да ...
сите 151 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свет - Алги-убијци во Егејско Море

Од:
До кого (е-маил):
Порака: