Спомен-обележје за загинатите бранители

Во дворот на Полициската станица во Берово подгинато е спомен-обележје за загинатите бранители на Република Македонија во воениот конфликт во 2001 година.

Спомен обележјето, кое денеска беше осветено од страна на свештенослужители од Струмичката епархија на МПЦ, е подигнато во чест и слава на Зоран Бубевски, Љупчо Мирчевски, Димитар Двојаковски и Никола Пехчевски.

За загинатите пред присутните зборуваа Ѕвонко Каширски, началник на СВР - Штип и Мили Величков од Полицискиот синдикат.
| | веќе видена | слични

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 182 | | | веќе видена

Британската премиерка, Тереза Меј, е соочена со зголемен притисок од нејзината партија да поднесе оставка или да одреди датум за оставка со цел обезбедување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 51 | | | веќе видена

Оставки на претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, првиот собраниски спикер Маја Гојковиќ, оставка на раководството на РТС и обезбедување ...
сите 190 | | | веќе видена

Барањето на Владата – ВМРО-ДПМНЕ да достави предлози во вид на амандмани околу предлог-законот за Обвинителството, македонската опозиција го нарекува обид за ...
сите 95 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спомен-обележје за загинатите бранители

Од:
До кого (е-маил):
Порака: