Скопје - Горно Лисиче нема амбуланта ни за лек

Околу триесет илјади граѓани што живеат во Горно Лисиче и во дел од Ново Лисиче немаат амбуланта во нивна непосредна близина и за најмал здравствен проблем мора да одат во пооддалечените амбуланти кои се наоѓаат во општината. Немањето здравствена установа во населбата е голем проблем за сите жители, особено за пензионерите, кои најчесто имаат потреба од овие услуги, но и за родителите со мали деца. - За една вакцина која треба да ја прима моето новороденче ние мора да го носиме од Горно Лисиче до поликлиниката „Јане Сандански“, која е неколку километри оддалечена од нас. Честопати се случува бебето да го носам и до државна болница - се пожали Слаѓана од Горно Лисиче. Откако со закон се забрани издавање лек без рецепт во аптеките, отворање на амбуланта во близина на местото на живеење стана нужно потребна и за старите луѓе. - Морам секојдневно да пијам лекови и за обичен рецепт или за мерење на крвниот притисок плаќам такси за да стигнам до најблиската амбуланта. Пензионер сум и имам мала пензијата, која ...
| | веќе видена | слични

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 182 | | | веќе видена

Британската премиерка, Тереза Меј, е соочена со зголемен притисок од нејзината партија да поднесе оставка или да одреди датум за оставка со цел обезбедување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 52 | | | веќе видена

Оставки на претседателот Александар Вучиќ, премиерката Ана Брнабиќ, првиот собраниски спикер Маја Гојковиќ, оставка на раководството на РТС и обезбедување ...
сите 185 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денес е во посета на Општина Битола каде што оствари средба со жителите на населбата Јени Мале и битолско ...
сите 201 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје - Горно Лисиче нема амбуланта ни за лек

Од:
До кого (е-маил):
Порака: