Македонија - Музеј на ужасот

Извадено човечко срце, черепи со прострелни рани, исечени раце, делови од нозе, матка со плод, скелет на убиен човек, пресечени полови органи, сместени во петте најморбидни соби во земјава, уште при влезот предизвикуваат страв и неверување. Овие и многу други експонати не ја оставија рамнодушна ниту екипата на „Време“ при посетата на единствениот криминалистички музеј во Македонија, оддалечен еден километар од затворот во Идризово. Секој експонат има посебна приказна, а вработените ги знаат напамет и местата и настаните на грозоморните чинови. Полицајците вработени во музејот не предупредија дека тука се изложени експлицитни предмети и фотографии, кои можат да бидат потресни за посетителите. Во овој музеј ќе биде изложен и чеканот со кој првиот сериски убиец во земјава Лазе Радевски ги убивал своите жртви. Тој ќе биде еден од трите илјади експонати поврзани со ужасни злосторства, човечки трагедии, грозоморни убиства, силувања, одмазди. - Еден од черепите е на девојка од Скопје, која враќајќи се дома два часа ...
| | веќе видена | слични

Останато

Павле Давков, син на професорката Гордана Силјановска Давкова, актуелен кандидат за претседател од ВМРО ДПМНЕ, бил избран во два мандати во Управниот одбор на ...
сите 214 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев не верува дека се пропаднати разговорите за законот за јавно обвинителство и идниот статус на СЈО со најголемата парламентарна партија ...
сите 226 | | | веќе видена

Министерот за правда на САД, Вилијам Бар, објави дека истрагата на специјалниот советник Роберт Милер покажала дека за време на кампањата за претседателските ...
сите 100 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Кристоф Кастање веќе нема авторитет, а тоа ги отежнува обидите на претседателот Макрон да најде конструктивен излез од кризата ...
сите 103 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Музеј на ужасот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: