Македонија - Музеј на ужасот

Извадено човечко срце, черепи со прострелни рани, исечени раце, делови од нозе, матка со плод, скелет на убиен човек, пресечени полови органи, сместени во петте најморбидни соби во земјава, уште при влезот предизвикуваат страв и неверување. Овие и многу други експонати не ја оставија рамнодушна ниту екипата на „Време“ при посетата на единствениот криминалистички музеј во Македонија, оддалечен еден километар од затворот во Идризово. Секој експонат има посебна приказна, а вработените ги знаат напамет и местата и настаните на грозоморните чинови. Полицајците вработени во музејот не предупредија дека тука се изложени експлицитни предмети и фотографии, кои можат да бидат потресни за посетителите. Во овој музеј ќе биде изложен и чеканот со кој првиот сериски убиец во земјава Лазе Радевски ги убивал своите жртви. Тој ќе биде еден од трите илјади експонати поврзани со ужасни злосторства, човечки трагедии, грозоморни убиства, силувања, одмазди. - Еден од черепите е на девојка од Скопје, која враќајќи се дома два часа ...
| | веќе видена | слични

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 187 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 245 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 156 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 69 | | | веќе видена

Ќе беше многу „без везе“ да се откажевме од одење на Евровизија и со тие пари да купевме амбулантни возила, „пошто“ никој немаше да знае за нас, изјави ...
сите 60 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел ги повика гласачите да ја избегнуваат крајната десница на изборите за Европскиот парламент, откако заменик-канцеларот на ...
сите 99 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонија - Музеј на ужасот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: