Декларација за абортирање на анти-абортус кампањата

Претставници на невладините организации ХЕРА, Ленка, Коалицијата за промоција и заштита на здравствените и сексуалните права на маргинализираните заедници, Акција Здруженска, Институтот за заштита на мајки и деца и други организации и други поединци, на Конференцијата дискутираа за моменталната состојба со актуелното анти-абортус движење, како и повеќето аспекти на правото на абортус.

Бојан Јовановски од асоцијацијата за здравствена едукација и истражување Х.Е.Р.А., изјави дека абортусот е право на избор на секоја жена.
„На сите обиди кои се прават со цел да се делегитимизираат и потценат правата на жената, особено правото самата да одлучува за својот живот и за своето здравје, ќе застанеме и остро ќе реагираме за преземање на секакви мерки за одбрана на основните права на жената“, рече тој.
Тој објасни дека денешната Конференција има за цел да го поддржи граѓанскиот сектор, чии вредности се темелат на основните човекови и родови права, но исто така да не се промовира ...
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 147 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 113 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

 Декларација за абортирање на анти-абортус кампањата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: