Декларација за абортирање на анти-абортус кампањата

Претставници на невладините организации ХЕРА, Ленка, Коалицијата за промоција и заштита на здравствените и сексуалните права на маргинализираните заедници, Акција Здруженска, Институтот за заштита на мајки и деца и други организации и други поединци, на Конференцијата дискутираа за моменталната состојба со актуелното анти-абортус движење, како и повеќето аспекти на правото на абортус.

Бојан Јовановски од асоцијацијата за здравствена едукација и истражување Х.Е.Р.А., изјави дека абортусот е право на избор на секоја жена.
„На сите обиди кои се прават со цел да се делегитимизираат и потценат правата на жената, особено правото самата да одлучува за својот живот и за своето здравје, ќе застанеме и остро ќе реагираме за преземање на секакви мерки за одбрана на основните права на жената“, рече тој.
Тој објасни дека денешната Конференција има за цел да го поддржи граѓанскиот сектор, чии вредности се темелат на основните човекови и родови права, но исто така да не се промовира ...
| | веќе видена | слични

Останато

Памела Андерсон беше гостинка на синоќешната вечера на фудбалскиот клуб Олимпик од Марсеј , каде се собирала помош за сиромашните деца од градот. наеднаш , во ...
сите 216 | | | веќе видена

Како исходот од првиот круг на македонските претседателски избори ќе влијае на политичките елити, на вториот круг, и воопшто на политичката ситуација во ...
сите 340 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател Стево Пендаровски на трибина со младите истакна дека верува во нив и е убеден дека на 5 мај ќе знаат да го направат ...
сите 79 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 228 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

 Декларација за абортирање на анти-абортус кампањата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: