Пари - Светозар Јаневски гради хотели во Црна Гора

Светозар Јаневски, познатиот бизнисмен од Скопје, и Рака Мариќ, менаџер на „Бјело дугме“ и на српската пејачка Цеца, градат комплекс со станови во Црна Гора, објавија црногорските медиуми.
Иако црногорските медиуми не прецизираат за кој Светозар Јаневски станува збор, дознаваме дека тоа е добропознатиот поранешен долгогодишен директор на „Скопска пиварница“ и сегашен претседател на УО на „Тиквеш“.
Упатените тврдат дека една македонска фирма ќе врши надзор на градежните работи и дека не станува збор за станбен комплекс, туку за комплекс на исклучително луксузни хотели кои ќе се градат на потегот меѓу Будва и Беќиќи, а теренот се подготвувал уште од минатото лето.
Според црногорските медиуми, најголем дел од ова атрактивно земјиште го поседува фирмата „Будва капитал инвестмент“ зад која стои холандската компанија „Ротбери комуникејшн интернешнел“, чиј извршен директор е Светозар Јаневски. Фирмата поседува 22.000 квадратни метри атрактивна локација купена со кредит од љубљанската банка „Фактор“. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Прес конференција, Хари Локвенец, пратеник од СДСМ и коалицијата Скопје, 16.02.2019 Почитувани граѓани, почитувани новинари За првпат во историјата, министер ...
сите 147 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 113 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пари - Светозар Јаневски гради хотели во Црна Гора

Од:
До кого (е-маил):
Порака: