Азот доживува туристички бум

Во домовите на Чеплес, Папрадиште и во Богомила лани биле остварени 20.000 ноќевања, а покрај дома шните престојувале и гости од Полска, Србија, Словенија, Хрватска, Чешка, Словачка и од други земји


Привлечни за гости: планинарскиот дом Чеплес (горе) и домот во Мокрени (долу)

Азот доживува туристички бум откако домашни и странски гости лани го открија како нова дестинација за планински и манастирски туризам, велат од локалната власт на Општина Чашка. Тоа дава надеж дека ќе заживее овој регион од општината, а туризмот ќе биде една од носечките гранки. Рекорден број туристи во споредба со минатите години лани ги посетиле планинарските домови во Азот, соопштуваат од локалната власт. Лани имало за 25 проценти повеќе отколку во 2007 година. Регистрирани се посетители и ноќевања во планинарските домови и објектите на Чеплес, во Папрадиште и во Богомила. Тие биле домаќини и на гости од Полска, Србија, Словенија, Хрватска, Чешка и Словачка. Минатата година во овој регион во централна ...
| | веќе видена | слични

Останато

Предраг Васиљевиќ Кога Црна Гора влезе во НАТО, неофицијално, стана Монтенегро. Македонија за да влезе во Алијансата беше преименувана во Северна Македонија. ...
сите 96 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 209 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд трамп го потпиша законот за избегнување нова делумна блокада на државната администрација. Со Законот се обезбедени 333 ...
сите 121 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 127 | | | веќе видена

„Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска ги доби наградите на Екуменското жири и на Здружението на германските кина за авторски филм, ...
сите 89 | | | веќе видена

Изутринава почина уште еден 39 –годишен пациент на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување -Карил, подлегнувајќи им на повредите здобиени ...
сите 216 | | | веќе видена

Несреќата која во средата се случи кај селото Ласкарци кога автобус на компанијата Дурмо Турс излета од патот и се преврте зеде уште една жртва. Последните ...
сите 220 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 98 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Азот доживува туристички бум

Од:
До кого (е-маил):
Порака: